Kvartálne výsledky

Včera po uzavretí a dnes pred otvorením trhu zverejnilo svoje štvrťročné výsledky mnoho významných spoločností. Išlo o firmy MercadoLibre, Unity, Occidental Petroleum, Qualcomm, Shopify, Adidas, Ferrari, Wizz Air, BMW alebo PayPal. Práve posledne menovaná spoločnosť však pútala medzi investormi najväčšiu pozornosť. Akcie PayPal totiž v priebhu tohto roka stratili -1,9 % trhovej hodnoty a výrazne tak zaostávajú za širším akciovým trhom a najmä technologickým sektorom.

PayPal sa v posledných štvrťrokoch totiž trápi s viacerými problémami. Investorov najprv vyrušili správy o tom, že firma chce draho expandovať do odvetvia sociálnych sietí kúpou Pinterestu. Neskôr sa pridali makroekonomické problémy a rast firmy z hľadiska tržieb začal spomaľovať. Dotklo sa to i ziskových marží, ktoré výrazne poklesli. Manažment, ktorý opustí dlhoročný CEO Dan Schulman, sa nakoniec rozhodol aj opustiť svoje ambiciózne ciele vytýčené na rok 2025 a začal viac šetriť. Aj napriek tomu sú ale ziskové marže podniku pod veľkým tlakom.

V 2. štvrťroku 2023 PayPal vykázal výsledky, ktoré boli v súlade s očakávaniami analytikov, ale najmä výhľad manažmentu ohľadom ziskových marží investorov sklamal. V reakcii akcie PayPal v rozšírenom obchodovaní odpisujú -8,2 % na 67,20 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom kvartáli roku 2023 spoločnosť PayPal zaznamenala tržby vo výške $7,3 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +7 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $7,28 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o +48,3 % z $764 MIL. $1,13 MLD. Prevádzková zisková marža sa zlepšila z 11,2 % na 15,5 %.

Čistý zisk Čistý zisk sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil z -$341 MIL. na $1,03 MLD., resp. z -$0,29 na $0,92 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol $1,16 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $1,16 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow spoločnosti medziročne klesol z $1,29 MLD. na -$350 MIL., resp. $1,09 na -$0,30 na akciu.

Dan Schulman, CEO spoločnosti PayPal: „Naše výsledky za druhý štvrťrok ukazujú pokračujúcu dynamiku. Pevne veríme, že naše podnikanie je na správnej ceste, a vidíme jasné signály, že investície, ktoré sme urobili, sa vyplácajú. Naše tímy sú nabité energiou a som presvedčený, že máme dobrú pozíciu na to, aby sme pokračovali v rozširovaní nášho vedúceho postavenia v oblasti digitálnych platieb.“

Najdôležitejšie novinky

Rast príjmov PayPalu oproti minulému štvrťroku opäť mierne spomalil. Celkový objem platieb ale mierne zrýchlil, pričom vzrástol o 11 % na 376,5 miliardy USD, čo je viac ako priemerný odhad analytikov 372 miliárd USD. PayPal ťaží z pretrvávajúcej sily amerických spotrebiteľov a ich zvýšenej ochoty cestovať a míňať viac na zážitky po pandémii. Spotrebiteľská dôvera sa v júli zvýšila na dvojročné maximum, k čomu prispel silný trh práce a zmierňujúca sa inflácia.

Investorov na inak solídnych číslach PayPalu vyrušovala najmä neistá budúcnosť v oblasti ziskovosti. Upravená prevádzková marža firmy sa v druhom štvrťroku zúžila na 21,4 % z 22,7 % v prvých troch mesiacoch roka. K zníženiu marže došlo po tom, čo spoločnosť sprísnila štandardy upisovania úverov, ktoré poskytla obchodníkom v posledných mesiacoch.

„Zaznamenali sme určité zvýšené straty v našom portfóliu obchodných úverov,“ oznámil CEO spoločnosti Dan Schulman. „Sprísnili sme podmienky na poskytnutie pôžičiek a vidíme dôsledky tohto kroku. Zvýšili sme rezervy pre na naše prípadné straty a očakávam, že to bude mať dočasný vplyv na výsledky.“ V posledných rokoch spoločnosť PayPal rozšírila svoje ponuky pôžičiek pre milióny obchodníkov, ktorí spracúvajú platby na mnohých platformách firmy, a v súčasnosti spoločnosť ponúka pôžičky na podnikanie a pracovný kapitál. Podnikateľské pôžičky sa pohybujú v rozmedzí od 5 000 do 150 000 dolárov.

Vyššie nároky na poskytnutie pôžičiek prichádza v dobe, kedy sa už investori obávali tlakov na ziskové marže PayPalu. Je to preto, že spoločnosť naďalej investuje do svojej neznačkovej platobnej technológie, ktorá je však menej zisková.

V ďalšom štvrťroku vedenie podniku očakáva, že PayPal dosiahne príjmy na úrovni 7,4 miliardy USD, čo predstavuje 8 %-ný medziročný nárast a upravený zisk 1,22 až 1,44 USD na akciu (+13,5 %).

Akcie PayPal


Akcie PayPal po oznámení výsledkov vo včerajšom obchodovaní klesli o -8,2 % na 67,20 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 18,8 násobok zisku na akciu (P/E); 20,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny


AMD oznámil solídne čísla, ale tiež prienik do umelej inteligencie
Letná výsledková sezóna očami Tomáša Vranku
Párty sa skončila. Zisk najväčších ropných spoločností sa prepadol o polovicu
Intel prekvapil Wall Street nečakaným ziskom, akcie posilňujú
Akcie Meta opäť posilňujú o 7%, rast spoločnosti opäť zrýchľuje
Impozantný nárast počtu používateľov Snapu o 50 miliónov zatienený slabými vyhliadkami
Google prekvapil silným štvrťrokom prekvapil vo všetkých smeroch, akcie posilňujú o 7%
Microsoft prekonáva prognózy napriek postupnému poklesu predaja
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokUber s historicky prvým prevádzkovým ziskom
Ďalší článokAmazon vykázal veľmi silný štvrťrok, akcie poskočili o 9 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno