Centrálne banky a ich boj s infláciou

Centrálne banky po celom svete v boji s vysokou infláciou vytiahli svoje osvečené zbrane – rast úrokových sadzieb. Vyššie úrokové sadzby predstavujú drahšie financovanie nielen pre domácnosti, ale aj pre firmy. To má za následok nižšiu spotrebu, ale aj menšie investície firiem, čoho konečným výsledkom je spomaľovanie ekonomiky. Centrálne banky tak manévrujú na tenkom ľade, snažia sa dostať infláciu pod kontrolu, ale musia sa snažiť nepridusiť hospodárstvo.

Už v júni sa kľúčové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) aj americkej centrálnej banky (Fed) dostali na 22-ročné maximum. V júni ECB zvýšila sadzbu na 4,50 %, čo je najvyššia hodnota v histórií, odkedy sa prijalo euro v roku 1999. Fed sadzby ponechal v pásme 5,25 až 5,50 %, ale naznačil, že do konca roka počíta s ešte jedným zvýšením sadzieb a že úrokové sadzby zostanú vysoko dlhší čas.

image 1

To vyvolalo znepokojenie medzi investormi, ktorý počítali s tým, že cyklus znižovania úrokových sadzieb sa blíži a akciové trhy odvtedy klesajú. Z rovnakého dôvodu sa nedarí ani dlhopisom. Po prejave J. Powella, šéfa Fedu, revidovala svoj výhľad aj investičná banka Goldman Sachs, ktorá čaká, že k zníženiu sadzieb dôjde až koncom budúceho roka. V súčasnosti je inflácia v eurozóne 4,3 % a v USA 3,7 %.

FinTech akcie na dvojročných minimách

Napriek tomu, že po krokoch ECB a Fedu klesajú svetové akciové trhy, jednému sektoru sa nedarí ešte viac, a to finančno-technologickým spoločnostiam. Minulý týždeň ETF fond Global X Fintech klesol o -6 % a uzavrel obchodovanie na najnižšej úrovni od mája. Od najvyššej hodnoty prišiel pritom až o dve tretiny hodnoty.

Spoločnosť Affirm, líder na trhu BNPL pôžičiek, za ktorou stojí jeden zo spoluzakladateľov PayPalu, Max Levchin počas týždňa odpísala až -17 % na 18,28 USD. Od svojho maxima pritom akcie stratili už 90 % trhovej hodnoty. Akcie firmy Block, predtým známej ako Square, počas týždňa odpísali -15 % na 41,90 USD. Od najvyššej hodnoty pritom klesli už o 85 %. Nedarilo sa ani jej hlavnému konkurentovi PayPal, ktorý klesol o -10 % na 57,30 USD a od maxima o 81 %. Americký online broker zameraný na obchodovanie Robinhood Markets stratil -9 % a celkovo už 83 %.

Vysoké úrokové sadzby škodia FinTech akciám

Spomínané spoločnosti reagovali negatívne kvôli očakávaniam, že úrokové sadzby ešte porastú a budú sa na vyšších hodnotách držať dlhšie, ako sa čakalo. Vysoké sadzby sú hrozbou pre fintech z 2 hlavných dôvodov.

Zvýšenie sadzieb má za cieľ spomaliť ekonomiku, čo vytvára tlak na spotrebiteľov. Tí nakupujú menej a fintech podniky spracovávajú menej platieb, pričom zároveň poskytujú menej pôžičiek. V neposlednom rade sa tiež zvyšuje možnosť nesplácania zo strany dlžníkov, ktorí sa dostali na okraj svojich finačných možností. Výsledkom je pomalší rast alebo dokonca nižšie príjmy fintech firiem, ale okrem toho vlastné náklady na pôžičky spoločností rastú so zvyšovaním sadzieb a stláčajú tak ich ziskové marže.

„Vyššie sadzby na dlhšie obdobie sú zlé pre rozvíjajúce sa odvetvia, ako je fintech,“ povedal John Hecht, analytik spoločnosti Jefferies. „Nakoniec dôjde k spotrebiteľským dôsledkom. Spotreba sa spomalí a predvolené hodnoty sa budú pohybovať nahor. Vo všeobecnosti to bude ťažké.“

FinTech spoločnosti hľadajú spôsoby, ako sa s vysokými sadzbami vyrovnať. Firmy poskytujúce BNPL, pôžičky, ktoré umožňujú rozložiť si splátku bezúročne, sú v ich poskytovaní vyberavejšie. Na BNPL pôžičkách má postavený biznis model Affirm, ale predstavuje aj dôležitú súčasť Blocku po tom, čo spoločnosť v roku 2021 kúpila poskytovateľa BNPL Afterpay za 24,5 miliardy USD. Tento typ pôžičiek poskytuje ale aj PayPal a dokonca sa do odvetvia tlačí aj Apple.

Firmy nie sú len vyberavejšie v poskytovaní pôžičiek, ale zároveň požadujú vyššie zálohy a kratšie úverové plány. Affirm napr. tiež žiada obchodníkov, aby znášali vyššie náklady, ak chcú poskytnúť kupujúcemu 0 % úrokový plán.

Problémy nekončia pri úrokových sadzbách

Vysoké úrokové sadzby ale nie sú tým jediným pre FinTech podniky. PayPal zaznamenal v posldnom štvrťroku medziročný rast tržieb o 7 % na 7,3 miliardy USD a prevádzkový zisk až o 48 % na 1,13 miliardy USD. Upravená prevádzková marža firmy sa ale zúžila na 21,4 % z 22,7 % v prvých troch mesiacoch roka. Investorov výsledky sklamali a majú obavy, či dokážu úsporne opatrenia manažmentu udržať vysoké ziskové marže v čase nízkeho rastu. Akcie firmy po výsledkoch klesli o 8 % a sú na 6-ročnom minime. Výsledkom je okrem iného aj to, že dlhoročný CEO spoločnosti opustí PayPal.

Výmena v manažmente sa udiala aj v spoločnosti Block, ktorej príjmy v 2. štvrťroku vzrástli o 26 % na 5,5 miliardy USD. Podnik ale stále hospodári v strate, pričom v poslednom kvartáli strata dosiahla 122 miliónov USD. V marci bola dokonca firma obvinená organizáciou Hindeburg Research. Spoločnosť Robinhood Markets, ktorý má viac ako 10 miliónov používateľov, v 2. štvrťroku síce stúpli výnosy o 53 % na 486 miliónov USD, ale však väčšinu prírastku tvorili úrokové príjmy, nie tržby z poskytovania služieb. Affirm dosiahol rast príjmov o 22 % na 445 miliónov USD, avšak strata dosiahla 199 miliónov USD.

Tvrdý pád zažil aj európsky fintech gigant Adyen. Spoločnosť za jediný deň odpísala 41 %, resp. 20 miliárd eur z trhovej hodnoty po tom, čo oznámila polročné výsledky. Rast príjmov Adyen spomalil na najnižšiu hodnotu od vstupu na burzu, čo si investori vyhodnotili intenzívnejšou konkurenciou, pričom nenadchla ani ziskovosť. Od svojho maxima akcie Adyen stratili až tri štvrtiny hodnoty.

Spoločnostiam PayPal, Adyen a Affirm sme sa minulý rok bližšie venovali v našom článku 3 fintech akcie, na ktorých poklese možno profitovať.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokVyššie zisky Accenture zatienené výdavkami na IT
Ďalší článokČakajú akcie Spotify „temnejšie dni“?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno