Najväčšie jednodňové nárasty trhovej hodnoty

Tento mesiac zverejňovalo kvartálne výsledky mnoho spoločností, zrak sa však upínal na výsledky Bigtech firiem. Postupne reportovali výsledky Tesla, Microsoft, Google, Meta, Amazon, Apple a nakoniec Nvidia. Niektorým sa darilo viac, niektorým menej a niektoré trhali rekordy.

Počas pandémie COVID-19 americké technologické akcie zaznamenali výrazní rast trhovej kapitalizácie, často zvyšujúc svoje hodnoty o stovky miliárd USD v jedinom dni. V tomto článku sme zoradili najvýznamnejšie jednodňové nárasty, na základe dát z portálu Visualcapitalist, ktorý ponúka aj grafické spracovanie tejto témy (nižšie).

TOP 10: Najväčšie jednodňové nárasty trhovej hodnoty
Zdroj: Visualcapitalist

Top 10 Zoznam

Poďme prejsť k samotnému zoznamu. Z desiatky najväčších jednodňových nárastov sa iba päť spoločností umiestnilo na zozname, pričom všetky tieto spoločnosti sídlia v USA. Na lepšie pochopenie týchto významných nárastov, musíme vziať do úvahy fakt, že v máji 2023 bola priemerná trhová kapitalizácia spoločností zo S&P 500 30,4 miliardy USD, zatiaľ čo dnes je podstatne vyššia. To znamená, že aj 10 % nárast akcií pri vyššej trhovej hodnote sa prejaví ako väčší nárast trhovej hodnoty v absolútnych číslach.

To je hlavný dôvod, prečo všetkých 10 top nárastov bodol zaznamenaných za posledné roky. Pri tomto trende je teda viac ako pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch sa bude tento zoznam meniť. Spoločnosť Apple sa môže pochváliť hneď štyrmi zápismi v tomto rebríčku. Rok 2022 bol pre spoločnosť mimoriadne úspešný, keď zaznamenala tri dni, v ktorých prekonala tento rekord.

Po výrobcovi iPhonov má najviac takýchto dní Microsoft. Nedávno dokonca Microsoft zosadil Apple z trónu najhodnotnejšej spoločnosti na svete podľa trhovej kapitalizácie a prekonal hranicu trhovej hodnoty 3 biliónov USD. Pokles hodnoty akcií Apple na začiatku roku bol spôsobený narastajúcimi obavami o dopyt v Číne. Naopak, Microsoft sa tešil z rastúceho záujmu o generatívnu umelej inteligenciu, hlavne vďaka skorým investíciám do spoločnosti OpenAI, výrobcu ChatGPT.

Záznam v tomto rebríčku má aj Amazon, ktorý sa len nedávno stal novým členom slávneho indexu Dow Jones Industrial. Začiatkom februára 2022 Amazon prepísal rekordný zápis jednodňového nárastu trhovej hodnoty Applu, keď zaznamenal takmer 200 miliardový rast trhovej kapitalizácie.

Rekordný február 2024

Poďme sa však pozrieť na najnovšie rekordy. Dňa 2. februára 2024 Meta ustanovila nový rekord pre najväčší jednodňový nárast po zverejnení silných kvartálnych výsledkov a oznámení odkupu akcií v hodnote 50 miliárd USD a prvého vyplatenia dividend. Spoločnosť tak prekonala predošlý rekord Amazonu, ktorý dosiahol 191,26 miliardy USD za jeden deň v februári 2022. Firma sa aktívne zameriava na budúcnosť a vidí veľký potenciál v oblasti Metaverse. Jednotka Meta’s Reality Labs sa sústredí na virtuálny svet a v poslednom štvrťroku dosiahla tržby vo výške viac ako 1 miliarda USD.

Avšak tento rekord nevydržal dlho, presne iba 20 dní, keď spoločnosť Nvidia oznámila svoje štvrťročné výsledky, ktoré ju poslali na historické maximá. V súčasnosti sa spoločnosť približuje k hodnote 2 biliónov USD, čo ju pevne zaradilo medzi najhodnotnejšie korporácie na svete

Nvidia oznámila rekordné výsledky za štvrtý štvrťrok, ktoré prekonali odhady Wall Street. Tržby dosiahli 20,1 miliardy USD, čo je mierne pod očakávaniami na úrovni 20,4 miliardy USD, avšak ide o viac ako 230 % medziročný rast. Taktiež treba poznamenať, že všetky očakávania sa zameriavali na tržby z dátových centier. Wall Street a celá investičná komunita sa sústredila práve na tento segment tržieb, ktorý mnohí považovali za referenčný bod okolo boomu v oblasti umelej inteligencie a navyše tvoria najväčšiu časť príjmov organizácie.

Tieto tržby dosiahli historické maximum vo výške 18,4 miliardy USD, čo znamená nárast o 409 % oproti minulému roku. Analytici očakávali tržby z dátových centier vo výške 17,2 miliardy USD. Zakladateľ a generálny riaditeľ Jensen Huang k tomu uviedol, „zrýchlené výpočty a generatívna umelej inteligencie dosiahli bod zlomu. Dopyt celosvetovo narastá vo firmách, odvetviach a krajinách.“

Výsledky Nvidie evidentne posunuli nadšenie okolo umelej inteligencie na ďalší level, čo zároveň posilnilo ďalšie akciové spoločnosti, ako napríklad AMD a Super Micro Computer, ktoré dosiahli dvojciferné percentuálne zisky za deň.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus, Visualcapitalis
Predchádzajúci článokSúboj Boeing vs Airbus: Boeing stráca od problémov s modelmi 737
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno