Nvidia a Super Micro výrazne poklesli

Spoločnosti Super Micro Computer a Nvidia čelili koncom minulého týždňa strmému pádu, pričom tieto dve obľúbené spoločnosti v oblasti umelej inteligencie boli v popredí širokého technologického výpredaju. Najnovší prírastok indexu S&P 500 čelil pádu o 23 %, čo bol jeho najväčší pokles od augusta, a cena akcií sa uzavrela na svojom najnižšom bode za viac ako dva mesiace. Súčasný miláčik Wall Street, Nvidia zaznamenala pokles o 10 %. Ide tak o najstrmší pokles od začiatku pandémie v marci 2020, a po prvýkrát od novembra uzavrela pod svojím 50-dňovým pohyblivým priemerom. Tento pokles vymazal takmer 212 miliárd USD z jej trhovej kapitalizácie.

Obidva akciové tituly sú obľúbenými investíciami do oblasti umelej inteligencie a v tomto roku zostávajú lídrami v raste. Super Micro si aj napriek poklesu o približne 40 % od svojich maxím z marca, pripísala v tomto roku viac ako 150 %. Nvidia taktiež zostáva jedným z najvýkonnejších organizácií na burze v tomto roku, keď si pripísala viac ako 55 %. Obidve spoločnosti zažili silný február, keď sa stali dvomi najvýkonnejšími akciami v rámci mesiaca. Firma Dell Technologies, ktorá podobne ako Super Micro vyrába servery používané v oblasti umelej inteligencie, klesla v piatok o 3 %, ale tento rok sa jej akcie zatiaľ obchodujú o 54 % vyššie.

Dôvody rastu pre všetky tri spomínané organizácie sú rovnaké, umelá inteligencia. Dell koncom februára zverejnil lepšie ako očakávané finančné výsledky, najmä vďaka silnému dopytu po serveroch pre umelú inteligenciu poháňaných čipmi Nvidia H100. Akcie firmy v reakcií na výsledky vzrástli o 30 %.

Výpredaj lídrov AI, Nvidia a Super Micro so strmými pádmi

„Ľudia si začali myslieť, že obchod s umelou inteligenciou bude stúpať donekonečna. Tento pokles viacerých investorov dostal späť do reality,“ povedal Dennis Dick, investor spoločnosti Triple D Trading. Super Micro bol jednoznačne najväčším prepadákom dňa medzi komponentmi indexu S&P 500. Avšak takmer všetky technológie viedli pokles, za ktorým stojí viacero faktorov, od pravdepodobného odloženia zníženia úrokových sadzieb, po rast maloobchodných tržieb v USA až po eskaláciu geopolitického napätia, najmä v podobe Iránsko-Izraelského konfliktu. Index Nasdaq 100 minulý týždeň klesol o 2,1 % a zaznamenal tak svoj štvrtý negatívny týždeň a S&P 500 klesol už druhý týždeň po sebe.

Pokles začal v piatok po tom, ako spoločnosť Super Micro oznámila, že jej výsledky za tretí štvrťrok budú zverejnené 30. apríla. Avšak, na rozdiel od januára, kedy silné predbežné výsledky rozpútali rast akcií v roku 2024, neoznámila predbežné informácie. Super Micro neposkytlo „pozitívne predbežné oznámenie, čo investori vnímajú ako veľké negatívum.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #5 Irán vystavil trhom stopku a výsledková sezóna začala
Ďalší článokUkazovateľ EV/EBITDA a jeho využitie pri analýze akcií
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno