More

  Bude TikTok v USA zakázaný? Snemovňa v USA schválila návrh zákona, ktorý by, ak prejde aj v Senáte, dával spoločnosti ByteDance približne polročný termín na predaj aktív spojených s TikTokom v USA.

  Bude TikTok v USA zakázaný? Snemovňa v USA schválila návrh zákona, ktorý by, ak prejde aj v Senáte, dával spoločnosti ByteDance približne polročný termín na predaj aktív spojených s TikTokom v USA.

  TikTok čelí obvineniu

  Snemovňa v stredu schválila návrh zákona so širokou podporou oboch strán, ktorý by prinútil čínskeho vlastníka TikTok buď predať veľmi populárnu video aplikáciu, alebo ju zakázať v Spojených štátoch. Tento krok eskaluje súboj medzi Pekingom a Washingtonom o kontrolu nad širokým spektrom technológií, ktoré by mohli ovplyvniť národnú bezpečnosť, slobodu prejavu a priemysel sociálnych médií.

  Zákonodarný návrh, ktorý prešiel Snemovňou reprezentantov veľkou väčšinou, dáva vlastníkovi TikToku, spoločnosti ByteDance, približne polročný termín na predaj TikToku. Prezident USA Joe Biden naznačil, že plánuje podpísať tento návrh zákona. TikTok tvrdí, že zákon by ohrozil 300 000 pracovných miest v USA. Platforma má v USA 170 miliónov používateľov a často zdôrazňuje, že mnohé malé podniky využívajú služby TikToku na svoju reklamu.

  Stredajšie hlasovanie však bolo prvýkrát, čo celá komora Kongresu schválila opatrenie, ktoré by mohlo zakázať TikTok pre spotrebiteľov. Aplikácia je ohrozená od roku 2020, pričom zákonodarcovia čoraz viac argumentujú, že vzťah Pekingu s materskou spoločnosťou TikTok, ByteDance, zvyšuje národné bezpečnostné riziká. Ak by sa návrh stal právoplatným zákonom, pravdepodobne by to prehĺbilo studenú vojnu medzi Spojenými štátmi a Čínou o kontrolu nad mnohými dôležitými technológiami vrátane solárnych panelov, elektrických vozidiel a polovodičov.

  Niekoľko republikánov a demokratov vyjadrilo svoj nesúhlas s návrhom zákona na základe obáv zo slobody prejavu a popularity TikTok v Spojených štátoch. Niektorí právni experti uviedli, že ak by sa návrh zákona stal zákonom, pravdepodobne by čelil preskúmaniu prvého dodatku na súdoch. Zástupca Maxwell Frost, demokrat z Floridy, povedal, že „legislatíva porušuje práva prvého dodatku.“

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie čínskych spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.