Ohrozená akvizícia

Americká Federálna obchodná komisia (FTC) chce zastaviť plánované prevzatie herného vydavateľstva Activision Blizzard koncernom Microsoft. Včera podala na federálny súd žiadosť o vydanie predbežného opatrenia s cieľom zablokovať transakciu v objeme takmer 70 miliárd USD (65 miliárd eur), pri ktorej má technologický gigant zaplatiť za každú akciu Activision 95 USD.

Pre obavy z ohrozenia hospodárskej súťaže FTC už vlani v decembri podnikla právne kroky proti plánovanej akvizícii. Microsoft oznámil akvizíciu spoločnosti Activision Blizzard za 68,7 miliardy USD (68,73 miliardy eur) v januári 2022. Malo ísť o najväčší obchod v histórii herného priemyslu a zároveň historicky najväčšiu akvizíciu pre Microsoft. FTC vyjadril obavy, že v prípade jej dokončenia by Microsoft získal príliš silnú pozíciu na trhu s hernými konzolami.

Obavy aj mimo USA

Plánované prevzatie vyvolalo obavy aj mimo Spojených štátov. Britský protimonopolný úrad v apríli dohodu vetoval, zatiaľ čo Európska komisia (EK) transakciu podmienečne schválila. Negatívny postoj britských regulátorov bol prekvapivý, pretože Microsoft už vyriešil svoje obavy týkajúce sa trhu s konzolami, sektora, ktorému dominuje PlayStation od Sony a Xbox od Microsoftu. Nakoniec ale transakciu Briti nepodporili kvôli obavám z dominantného postavenia na trhu cloudových hier.

Activision Blizzard

Spoločnosť Activision Blizzard vlastní herné štúdia Activision, Blizzard a King. Tie sú známe svojimi ikonickými franšízami ako sú Call of Duty, Wolrd of Warcraft, Diablo, Overwatch, Candy Crush a mnoho ďalších. V minulom roku vyprodukovali pre spoločnosť príjmy na úrovni 7,5 miliardy a zisk 1,5 miliardy USD. Viac sme sa podnikaniu Activision Blizzad venovali v našom článku akcie Activision Blizzard vs. Ubisoft: Ktoré sú lepšie?

Abitrážna stávka

Situácia, kedy Microsoft oficiálne ponúkol za akcie Activision 95 USD, ale nie je isté, či bude transakcia regulačnými orgánmi schválená vytvára možnosť pre investorov na arbitrážnu stávku. Tá predstavuje rozdiel medzi cenou akvizície (95 USD) a trhovou cenou akcií (79,7 USD k 13.6.2023). Potenciálny výnos tak predstavuje 19,2 %. Ak však kúpa schválená nebude, investori riskujú pokles ceny akcií Activision Blizzard.

Túto možnosť využil aj Berkshire Hathaway legendárneho Warrena Buffetta, o čom sme informovali v našom samostatnom článku.

Akcie Activision Blizzard


Akcie Activision Blizzard od začiatku roka stúpli o +4,3 % a za posledných 12 mesiacov o +7,3 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za za 34,0 násobok zisku na akciu (P/E); 30,9 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/FCF) a 21,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNovartis kúpi Chinook Therapeutics za 3,5 miliardy USD
Ďalší článokAkcie Oracle na rekordnej úrovni vďaka cloudu a AI
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno