Arbitrážna stávka

Kúpou akcií Activision Blizzard je možné si veľmi jednoducho zabezpečiť výnos vo výške až 18 %, avšak nie je to úplne bez rizika. O čom hovoríme a prečo zrovna 18 %? Microsoft v januári tohto roka oznámil, že sa dohodol na kúpe najväčšieho vydávateľa hier za 68,7 miliárd dolárov, resp. za $95 na 1 akciu, pričom transakcia sa má ukončiť v 2. štvrťroku 2023. Lenže akcie Activision Blizzard včera uzatvorili obchodovanie len na úrovni $80,66, čo je výrazne pod ponukovou cenou Microsoftu. Ak sa akvizíciu podarí úspešne dokončiť, kúpou akcií by ste mohli získať výnos 17,78 %.

Problémom je, že akvizícia v súčasnosti mierne uviazla a to kvôli prísnejším protimonopolným procesom v USA, sérii nevyhnutných medzinárodných schválení a tiež výrazným prepadom trhovej hodnoty technologických akcií. Je teda v podstate isté, že ak by sa pre kúpu Activision Blizzard rozhodol Microsoft dnes, cena by bola výrazne nižšia. Ohľadom úspechu transakcie teda vyvstávajú mnohé pochybovačné otázky.

Práve tieto pochyby ale vytvárajú príležitosti pre špekulatívnych investorov, ktorí by si mohli zabezpečiť jednoduchý výnos. Jedným z tých, ktorí sa pre kúpu akcií Activision Blizzard v dôsledku veľkého rozdielu medzi trhovou a ponukovou cenou rozhodli je aj samotný Warren Buffet.

Buffet vlastní už 9,5 % Activision

Spoločnosť Warrena Buffeta Berkshire Hathaway zvýšila svoj podiel v prvom štvrťroku v Activision Blizzard na 9,5 %, keď sa rozhodla staviť na arbitrážnu stávku, že akvizícia Microsoftom sa naozaj uskutoční. Buffett povedal, že od oznámenia dohody kupoval viac akcií Activision, keďže akcie sa obchodujú výrazne pod ponukou Microsoftu.

„Príležitostne uvidím arbitrážnu dohodu a urobím to,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Berkshire. „Občas to vyzerá, že sú šance v náš prospech, ale rozhodne môžeme v tejto spoločnosti stratiť peniaze, pomerne veľké sumy, v závislosti od toho, čo sa stane, ak by dohoda vybuchla. Ak dohoda prebehne, zarobíme nejaké peniaze, a ak dohoda neprejde, kto vie, čo sa stane. Nevieme, čo urobí ministerstvo spravodlivosti, nevieme, čo urobí EÚ, nevieme, čo urobí ďalších 30 jurisdikcií. Jedna vec, ktorú vieme, je, že Microsoft má peniaze,“ vyjadril sa Buffet.

Úplne prvý podiel v Activision Blizzard získal Berkshire Hathaway ešte vo štvrtom štvrťroku 2021 a v tom čase akvizícia Microsoftom nebola oznámená. Buffet stavil 1 miliardou dolárov na to, že spoločnosť je kvalitná a podhodnotená.

Rovnaký, ale zároveň odlišný prípad ako Twitter

Je bežné, že po oznámení akvizície sa cena akcie kupovanej spoločnosti výrazne priblíži k ponukovej cene, avšak nejaký „spread“ zostane práve pre prípad, že by sa transakcia neuzavrela. Tieto situácie tak vytvárajú príležitosti pre špekulatívne arbitráže, na ktorých možno jednoducho zarobiť, ale aj prerobiť. Tým druhým prípadom je nedávna situácia ohľadom kúpy Twitteru Elonom Muskom.

Elon Musk ponúkol za kúpu Twitteru 44 miliárd dolárov, čo predstavuje cenu $54,20 na 1 akciu, ale keďže sa snaží od akvizície odstúpiť, investori nie sú veľmi ochotní vsádzať na to, že sa transakcia uskutoční. Akcie Twitteru sa totiž obchodujú len na cene $41,06, čo predstavuje potenciálny výnos 32 %. Z arbitrážneho hľadiska ide teda o rovnaký prípad ako u Activision Blizzard, ale vzhľadom na povahu Elona Muska aj fázu, kde sa nachádza celý problém, ide zároveň o odlišný prípad.

Prejde akvizícia Microsoftu?

Na Wall Street existuje „relatívne silný konsenzus, že táto dohoda by mala prejsť,“ povedal Cabot Henderson, trhový stratég zo spoločnosti Jonestrading. Až 26 z 32 analytikov pokrývajúcich akcie stanovilo svoj 12-mesačný cenový cieľ na 95 dolárov alebo viac. Optimizmus dodáva aj stávka Warrena Buffeta, ktorý je veľmi dobrý priateľ so zakladateľom Microsoftu Billom Gatesom a hoci je nezákonné získavať interné informácie ohľadom takéhoto typu transakcií, je možné, že „Veštec z Omahy“ vie o niečo viac. Či už vďaka informáciám alebo viac ako 70 ročným skúsenostiam s akciovými trhmi.

V prípade, že by transakcia neprešla, akcie Activision Blizzard by zažili výrazný prepad. Stále však ide o veľmi dobrú spoločnosť, do ktorej sa aj Buffet rozhodol investovať pred oznámením akvizície. Viac sme sa jej venovali v našom článku akcie Activision Blizzard vs. Ubisoft: Ktoré sú lepšie?.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokChystá Meta niečo veľké? Vydá svoje vôbec prvé dlhopisy
Ďalší článokKvartálne výsledky Alibaba, Meta, Apple, Amazon, Intel a AMD prostredníctvom VIDEA
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno