Veľké zásoby PC firiem

Dodávky osobných počítačov spoločnosti Apple v prvom štvrťroku klesli o 40,5 %, čo znamená ťažký začiatok roka pre výrobcov počítačov, ktorí stále zápasia s prebytkom nepredaných zásob. Dodávky všetkých výrobcov počítačov spolu klesli o 29 % na 56,9 milióna kusov a klesli pod úroveň zo začiatku roka 2019. Podľa najnovšej správy výskumnej organizácie IDC sa vyparil prudký nárast dopytu spôsobený prácou na diaľku z obdobia pandémie. Lídri na trhu Lenovo a Dell zaznamenali pokles o viac ako 30 %, zatiaľ čo spoločnosť HP klesla o 24,2 %. Spomalenia nebola ušetrená žiadna významná značka, prvú päťku uzatvára Asustek Computer s 30,3 % poklesom.

Spomalenie spotrebiteľských výdavkov za posledný rok viedlo k dvojcifernému poklesu zásielok smartfónov a hromadiacemu sa prebytku medzi poprednými svetovými dodávateľmi pamäťových čipov. Spoločnosť Samsung, ktorá poskytuje pamäť pre prenosné zariadenia, ako aj stolové a prenosné počítače, minulý týždeň uviedla, že znižuje produkciu pamäte po tom, čo oznámila svoj najnižší zisk od finančnej krízy v roku 2009.

„Aj keď sa inventár objednávok za posledných pár mesiacov vyčerpal, stále je výrazne nad zdravým rozsahom štyroch až šiestich týždňov,“ povedal Jitesh Ubrani, manažér výskumu IDC. „Dokonca aj pri výrazných zľavách môžu výrobcovia počítačov očakávať, že zvýšené zásoby pretrvajú aj v polovici roka a potenciálne aj v treťom štvrťroku.“

Výrobcom by mali využiť svoj čas a priestor „urobiť zmeny, keďže mnohé továrne začínajú skúmať výrobné možnosti mimo Číny“, uvádza IDC v správe. Apple postupne diverzifikuje geografiu svojej výrobnej základne, keďže napätie medzi Washingtonom a Pekingom môže narušiť jeho starostlivo organizovaný dodávateľský reťazec. Pri pohľade na rok 2024 výskumníci z IDC predpovedajú potenciálne oživenie pre výrobcov počítačov, poháňané kombináciou starnúceho hardvéru, ktorý bude potrebné nahradiť, a zlepšujúcej sa globálnej ekonomiky.

Akcie Apple


Akcie spoločnosti Apple, za posledných 12 mesiacov klesli o -3,2 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 162,03 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 27,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 26,8 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 20,5 násobok EV/EBITDADividendový výnos spoločnosti predstavuje 2,1 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSlabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalší článokČo sú blue chip akcie a oplatí sa do nich investovať?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno