Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna sa nám bude pomaly končiť, ale stále zostáva niekoľko dôležitých svetových spoločností, ktoré budú reportovať svoje štvrťročné výsledky. Jednou z nich je čínska technologická a e-commerce spoločnosť JD.com. Tej sa tento rok vôbec nedarí, keď od začiatku roka jej akcie odpísali viac ako polovicu hodnoty a od maximálnej hodnoty dokonca tri štvrtiny. Firma čelí intenzívnejšej konkurencii nielen zo strany Alibaby, ale aj menších hráčov, ako Pinduduo a ByteDance (TikTok). Zároveň JD čelí pomalému oživeniu spotreby domácností v Číne a celkovým veľkým ekonomickým problémom druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Spoločnosť JD ale investorov svojimi kvartálnymi výsledkami v 3. štvrťroku potešila, keď prekonala odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku. Akcie JD.com reagovali na správu rastom o +5,02 % na 28,05 USD. Rast ceny akcií JD mohla ale podporiť aj správa, že do spoločnosti investoval známy investor Michael Burry prostredníctvom svojho fondu Scion Asset Management. Firma teraz tvorí 7,6 % podiel v jeho portfóliu.

Najdôležitejšie čísla

Navrh bez nazvu 20

„Vykázali sme stabilný špičkový výkon za štvrťrok s rekordnou ziskovosťou poháňanou naším proaktívnym úsilím o zvýšenie cenovej konkurencieschopnosti a ekosystému platformy, ako aj výhod nášho dodávateľského reťazca,“ povedal Sandy Xu, generálny riaditeľ JD.com. „Naďalej nás povzbudzuje pokrok, ktorý dosahujeme, čoho dôkazom je ďalšia rozšírená základňa obchodníkov a lepšie nákupné správanie používateľov. S našou jasnou stratégiou prinášať hodnotu používateľom a obchodným partnerom a hodnotovou ponukou, ktorá je optimalizovaná pre budúcnosť, som presvedčený, že JD.com má dobrú pozíciu pre dlhodobo udržateľný rast“.

Najdôležitejšie novinky

Príjmy JD v 3. štvrťroku medziročne vzrástli iba o 1,7 % na 248 miliárd juanov alebo 34 miliárd USD po tom, čo podnik vykázal veľké propagačné výdavky v snahe čeliť rastúcej konkurencii. Analytici v priemere očakávali tržby vo výške 33,6 miliardy USD. Dobre sa darilo najmä logistickej skupine JD Logistics, ktorej príjmy medziročne vzrástli o 16 % na necelých 42 miliárd juanov. Koncom minulého roka spoločnosť oznámila, že pre JD Logistics plánuje IPO na burze V Hong Kongu.

Čistý zisk vzrástol v porovnaní s minulým rokom o tretinu na 8 miliárd juanov (5,04 na akciu) alebo 1,1 miliardy USD (0,69 na akciu). Voľný cash flow vzrástol dokonca o 253 % na 8,26 miliardy juanov.

V čase stále pomalého oživovania spotreby v Číne a napätého konkurenčného boja o zákazníka ide o solídne výsledky. Treba ale povedať, že spomalenie rastu aké zažíva JD v posledných 2 rokov ešte firma nezažila, čo možno vidieť aj na vizualizácii nižšie. Podľa odhadov analytikov by v aktuálnom roku mali jej dokonca príjmy dokonca medziročne mierne klesnúť.

Spoločnosť JD sa snaží aktuálne zameriavať na ponúkanie spotrebiteľom širšieho cenové rozpätia a kategórií produktov. Diverzifikuje sa aj od svojho tradičného zamerania na položky s väčšími cenami, ako sú smartfóny a spotrebná elektronika, a zameriava sa na šetrnejších nakupujúcich. Finančný riaditeľ Ian Su Shan uviedol, že „základné kategórie domácich spotrebičov a elektroniky naďalej zväčšovali podiel na trhu“, zatiaľ čo všeobecný tovar „postupne naberal na sile“ v tomto štvrťroku.

Akcie JD.com


Akcie JD.com od začiatku roka klesli o -52,4 %, ale v dnešnom obchodovaní stúpajú o +5,0 % na 28,05 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 13,9 násobok zisku na akciu (P/E); 8,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,4 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií predstavuje 2,34 %.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Ako sa darilo firme ARM v jej vôbec prvom štvrťroku na Wall Street?
Akcie Trade Desk odpísali 28 %, výhľad ukázal, že trh s reklamou sa úplne nezotavil
Disney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Matka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMichael Burry a jeho portfólio: „Big Short“ na S&P 500 a Nasdaq, stávka na Čínu
Ďalší článokAkciové portfólio Tomáša Vranku: Akcie Louis Vuitton za dobrú cenu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno