Investori opäť ukážu svoje portfólia

Podobne ako každá verejne obchodovaná spoločnosť v USA musí raz štvrťročne zverejniť svoju účtovnú závierku za príslušný kvartál, musia aj investori podať priznanie aj inštitucionálni investori. Formulár 13F SEC musia štvrťročne podávať správcovia inštitucionálnych investícií, ktorí spravujú aktíva v hodnote najmenej 100 miliónov USD. Toto podanie má poskytovať verejnosti transparentnosť ohľadom správania najväčších investorov v krajine.

A ako sledovať kroky investičných guru? Tomu sme sa venovali v našom článku: 10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať.

Včera sme Vám priniesli informácie o tom ako v tomto štvrťroku rozložil svoje portfólio legendárny investor Ray Dalio. V tomto článku sa pozrieme na portfólio Michaela Burryho, ktorý sa preslávil vďaka filmu “Big Short“, kde úspešne stavil proti trhu počas finančnej krízy v roku 2008. V súčasnosti je veľmi aktívny na sociálnych sieťach pre svoje predpovede hroziacich rizík. Ako portfólio manažér fondu Scion Asset Management vo veľkom prekopal stratégiu fondu a opustil hneď niekoľko pozícií.

Najväčšia nová pozícia jeho Scion Asset Management v tomto štvrťroku bola v short opciách na burze obchodovaný fond zameraný na polovodiče. Podľa podania kúpil short opcie v nominálnej hodnote 47,4 milióna USD proti iShares Semiconductor ETF. ETF vzrástol medziročne o 45,37 %. Burry tiež uzavrel medvedie opcie voči širokým indexom S&P 500 a Nasdaq 100.

Ako vyzerá portfólio Michaela Burryho?

Michael Burry a jeho portfólio: „Big Short“ na S&P 500 a Nasdaq, stávka na Čínu
Michael Burry a jeho portfólio, zdroj: stockcircle

Portfólio manažér fondu Scion Asset Management tento štvrťrok vo veľkom stavuje na holandskú automobilku Stellantis, v ktorej má v súčasnosti aj najväčší podiel, ktorý predstavuje 18,5 % portfólia. Automobilka nedávno ohlásila smelý plán, v ktorom plánuje zvýšiť predaj o 25 % a stať sa lídrom na trhu ľahkých úžitkových vozidiel. Druhým najväčším podielom v portfóliu je americká spoločnosť, ktorá vlastní a prevádzkuje televízne stanice a digitálne médiá v celých Spojených štátoch, Nexstar Media Group s 16,5 % podielom. Pomyselnú “top trojku“ portfólia Scion uzatvára firma Booking s 11 % podielom. Akcie známej spoločnosti sú na historickom maxime, keďže cestovný ruch zažíva rekordne silný rok.

Veľký podiel v Burryho portfóliu zohráva aj spoločnosť Star Bulk Carriers (10,9 %). Firma vlastní a prevádzkuje flotilu plavidiel na prepravu suchého tovaru. Podobný podiel ma aj jedna z najväčších svetových spoločností zaoberajúcich sa prepravou ropy, belgická Euronav (10,6 %). Na rozdiel od predchádzajúceho štvrťroku, Michael Burry stavil na Čínu, keď kúpil podiely v čínskych spoločnostiach Alibaba (9,7 %) a JD.com (7,6 %). Veľké podiely má Scion Asset Management ešte vo firmách Crescent Energy (5 %), Hudson Pacific (4,7 %) a Therealreal (3,4 %)

Aké zmeny robil Michael Burry?

Michael Burry počas 3. štvrťroku navyšoval svoje pozície vo firmách ako Stellantis, kde navýšil svoju pozíciu o 23 % a tiež v Nexstar Media Group, kde svoju pozíciu navýšil až o 224 %. V súčasnosti drží až štyristo tisíc akcií holandskej automobilky v hodnote 7,9 milióna USD. Taktiež zvýšil podiely vo svojich najvýznamnejšej aktívach ako sú Star Bulk Carriers o 35 % a Hudson Pacific o 60 %. Výrazne tiež dokupoval akcie firiem Euronav a Safe Bulkers, kde zvyšoval svoje pozície o 372 % a 135 %.

Známy investor nanovo nakúpil akcie Alibaba a JD.com a tiež Booking. Tieto tri pozície v súčasnosti tvoria takmer 30 % celého portfólia tohto investora v celkovej hodnote 12 miliónov USD. Naopak zbavoval sa firiem ako Crescent Energy, kde sa zbavil takmer 18 % podielu, a Therealreal kde predal polovicu akcií americkej spoločnosti. Úplne predal podiely vo firmách Quarate retail, Cigna či Geo.

Ďalší investori, ktorí zverejnilo svoje portfólia

Ray Dalio a jeho portfólio: v 3. štvrťroku stávka na hodnotové akcie a rozvojové trhy

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Michael Burry

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Stockcircle
Predchádzajúci článokJeden z najvýkonnejších indexov v tomto roku Nikkei 225 si pripísal doteraz 30 %
Ďalší článokČínsky gigant JD.com prekonal očakávania, akcie konečne stúpajú
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno