Big farma akcie

Po tom, čo sme sa v minulých článkoch pozreli na REIT akcie a blue chip akcie sa pozrieme na ďalšiu kategóriu. Pojem Big tech je dobre známa aj mimo investičných kruhoch. Skratka označuje najväčšie technologické spoločnosti sveta ako Apple, Microsoft, Alphabet, Meta, Nvidia, Netflix a mnoho ďalších. Často ide zároveň aj o najpopulárnejšie akcie medzi bežnými investormi. O niečo menej sa hovorí o firmách, ktoré spadajú pod označenie Big Farma akcie, ktoré reprezentuje najväčšie farmaceutické firmy.

V oblasti technológií má USA takmer hegemóniu, keď až 21 z 30 nacennejších technologických firiem sveta pochádza odtiaľ, zatiaľ čo z Európy sú to iba 2. Vo farmaceutickom priemysle je však rozloženie iné. V 30 najhodnotnejších spoločnostiach majú Spojené štáty polovičné zastúpenie a Európa necelú tretinu (9 firiem). Big farma akcie

Big farma akcie
Big farma akcie – 10 najcennejších farmaceutických spoločností z hľadiska trhovej kapitalizácie, zdroj obrázku: Companiesmarketcap

Investovanie do farmaceutických firiem

Big farma akcie môžu byť pre investorov lákadlom z viacerých dôvodov. Často sa vyznačujú vysokou ziskovosťou a stabilnými príjmami. To im umožňuje vyplácať akcionárom relatívne vysoké dividendové výnosy.

Farmaceutické odvetvie má však svoje špecifiká, ktorými sa odlišuje od iných. Podniky dlho financujú náročný výskum liečby, ktorý často končí neúspešne. Zároveň samotné testovanie liečby prechádza niekoľkými etapami a spravidla trvá dlhý čas, často aj viac ako 10 rokov.

Ďalším špecifikom je, že farmaceutickým podnikom po uplynutí určitej doby (väčšinou 20 rokov) končia patentové práva na ochranu svojich liekov. Po uplynutí tejto doby spoločnosti naďalej nemajú výhradné práva na výrobu, predaj a zisk z týchto liekov. Keď sa tak stane, farmaceutickým firmám spravidla klesnú príjmy z predaja týchto liekov a aby ich nahradili musia investovať do vývoja nových liekov a terapií, ktoré však majú opäť neurčitý výsledok.

Preto môže byť problém analyzovať farmaceutické spoločnosti a ich akcie. Investor by mal mať dobrý prehľad o tom, z akých liekov tieto firmy generujú zisky, kedy im končia patentové práva na ne a tiež v akej fáze testovania sú nové lieky a to aký majú potenciál. Ak to zhrnieme, pre bežného investora je to časovo i znalostne náročná úloha.

Preto môže byť vhodnejšie zamerať sa na Big farma akcie. Tie môžu byť oproti menším konkurentom lepšou voľbou, pretože ide o obrovské zabehnuté organizácie, ktoré majú diverzifikované príjmy medzi množstvom liekov a zároveň majú v procese testovania ďalšie liečivá. Veľké farmaceutické firmy môžu zároveň využiť časy vysokých ziskov na akvizície menších firiem, ktoré im môžu pomôcť vynahradiť stratu niektorých patentových práv a vykompenzovať pokles príjmov. I pri Big farma akciách je ale dobré mať situáciu zanalyzovanú, tak ako sme popisovali vyššie, pretože aj tie si prechádzajú vzostupmi a pádmi, ale pre akcionárov predstavujú o niečo vyššie bezpečie.

Ešte vhodnejšou voľbou môže byť investícia do ETF fondov, ktoré investujú do celého odvetvia. Hlavnou výhodou je diverzifikácia naprieč sektorom a hlavne nie je potrebné tráviť dlhý čas analyzovaním konkrétnych spoločností. Pri voľbe ETF zameraného na farmaceutický sektor investori môžu očakávať výnos z rozmachu celého odvetvia, ale vzdávajú sa potenciálne väčšieho výnosu, ktorý by dokázal získať pri výbere „tej správnej“ spoločnosti, ktorej sa bude dariť nad rámec. V posledných 5 rokoch to bola spoločnosť Eli Lilly, ktorej akcie vzrástli o 423 %. Tak je to ale pri investovaní do ETF vždy. Big farma akcie

Farmácia nie sú biotechnológie

Farmaceutické aj biotechnologické spoločnosti sa pohybujú v oblasti zdravotníctva, ale existujú medzi nimi rozdiely. Mnohé firmy aj medzi Big farma akciami však možno klasifikovať ako farmaceutické i biotechnologické akcie zároveň, pretože pôsobia v oboch oblastiach zároveň.

Rozdiely medzi farma a biotech:

  • Zameranie činnosti: Farmaceutické spoločnosti sa primárne zameriavajú na vývoj liekov alebo farmaceutických produktov. Zvyčajne pracujú na objavovaní a vývoji malých molekulových liečiv, ktoré sú zvyčajne chemicky syntetizované zlúčeniny. Biotechnologické spoločnosti sa zameriavajú na využívanie biologických procesov alebo organizmov na vývoj liečív. Často pracujú s veľkými molekulami, ako sú proteíny a protilátky, a využívajú pokročilé techniky ako genetické inžinierstvo, rekombinantnú DNA technológiu a bunkové kultúry.
  • Typy produktov: Farmaceutické spoločnosti vyrábajú a distribuujú konvenčné lieky, ktoré sú zvyčajne dostupné vo forme tabliet, kapsúl alebo injekčných prípravkov. Tieto lieky sú často chemicky syntetizované zlúčeniny. Naopak, biotechnologické spoločnosti sa špecializujú na vývoj biologických produktov. Medzi ne patria vakcíny, terapeutické proteíny, monoklonálne protilátky a génové terapie.
  • Regulačné podmienky: Farmaceutické a biotechnologické produkty zvyčajne nasledujú odlišné regulačné cesty. Farmaceutické lieky prechádzajú bežne ustanoveným regulačným procesom, ktorý zahŕňa rôzne fázy klinických skúšok pred získaním schválenia od regulačných orgánov. Biologické produkty, vrátane tých vyvíjaných biotechnologickými spoločnosťami, často musia splniť zložitejšie a náročnejšie podmienky.

Porovnanie výkonnosti

Ako z tabuľky vyššie vyplýva, ETF fondy zamerané na farmaceutické akcie v priebehu krátkého i dlhšieho horizontu za širším trhom reprezentovaným indexom S&P 500, zaostávajú. Sú v porovnaní s ním ale aj menej volatilné. Naopak biotechnologické fondy sú výrazne volatilnejšie, ale v dlhšom horizonte majú vyššiu výkonnosť ako tie farmaceutické. Na výkonnosť S&P 500 však nedosahujú taktiež. Big farma akcie

Ďalšie články zo sekcie Návody a tipy

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Big farma akcie

xtb
xtb
Predchádzajúci článokToyota s novou ambicióznou stratégiou na podporu výroby elektrických vozidiel
Ďalší článokVirgin Galactic spustí komerčné lety do vesmíru v júni, akcie stúpajú o 40 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno