Virgin Galactic smeruje k nebu a jeho akcie taktiež

Britský milirdár Richard Branson zažíva so svojimi novými vesmírnymi konceptmi úspechy i neúspechy. Jeho spoločnosť Virgin Orbit nedávno dolietala. Firma, ktorej cieľom bolo dopravovať na obežnú dráhu satelity, musela pred 3 mesiacmi ukončiť svoje operácie a prepustiť ľudí po tom, čo jej došli financie. O niečo lepšie na tom je však jeho ďalšia vesmírna spoločnosť Virgin Galactic, ktorá ešte v roku 2021 odštartovala vesmírny turizmus.

Virgin Galactic totiž ako ako prvý súkromný podnik dokázal vyviesť do vesmíru neprofesionálneho pasažiera, ktorým nebol nik iný ako jej zakladateľ Richard Branson. Britský podnikateľ a 5 členov posádky prekročili vesmírny prah a vyšplhali sa 86 km nad zemský povrch. Na vrchole 15-minútovej cesty kozmickej lode VSS Unity po oddelení od štartovacieho lietadla sa členovia posádky odpojili od sedadiel, zažili beztiažový stav a dívali sa na Zem či do vesmírneho priestoru z tuctu okien v kabíne.

Cieľom spoločnosti je poskytovať suborbitálne lety do vesmíru, čo im umožní zažiť niekoľko minút beztiaže a vidieť zakrivenie Zeme z vesmíru. Od úspešného letu Bransona v roku 2021 spoločnosť eviduje stovky rezervácií na svoje vesmírne lety, ktoré by mali stáť okolo 250 000 dolárov za letenku. Zároveň v minulosti oznámila, že eviduje už 800 rezervácií, pričom prvé vstupenky stáli 200 000 USD. Súčasné lístky už stoja 450 000 USD.

Vesmírna turistika by podľa ročného odhadu UBS mohla do roku 2030 generovať ročné príjmy takmer 4 miliárd USD. To je jedným z dôvodov prečo sa o ňu zaujíma čoraz viac spoločností. Virgin Galactic sme taktiež zaradili do nášho článku o 6 vesmírnych akciách.

Spustenie komerčných letov

Komerčné prieskumné lety plánuje Virgin Galactic začať koncom júna. Spoločnosť vyvezie do vesmíru tím špecialistov s talianskym letectvom a Národným výskumným centrom Talianska, aby vykonali výskum mikrogravitácie. Let by mal trvať 3 dni. Následne sa očakáva, že svoje miesto vo vesmírnej lodi dostanú tí, ktorí si zarezervovali let ako prví. Tí už čakajú viac ako 10 rokov. Spoločnosť uviedla, že prvý z týchto letov sa začne začiatkom augusta a potom budú nasledovať lety každý mesiac.

„Spúšťame prvú komerčnú vesmírnu linku pre Zem s dvoma dynamickými produktmi – naším vedeckým výskumom a súkromnými vesmírnymi misiami astronautov,“ uviedol generálny riaditeľ Michael Colglazier vo vyhlásení.

Akcie Virgin Galactic


Akcie Virgin Galactic po oznámení správy rastú v rozšírenom obchodovaní o +40,2 % na 5,72 USD na akciu.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokBig farma akcie – farmaceutický ekvivalent Big tech akcií
Ďalší článokSiemens investuje 2,2 miliardy USD do zvýšenia produkcie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno