Kvartálne výsledky

Naďalej sme svedkami výsledkovej sezóny, ktorá je v plnom prúde. V utorok oznámila svoje štvrťročné výsledky spoločnosť zaoberájúca sa vývojom čipov a procesorov Advanced Micro Devices. Tá v posledných rokoch zaznamenala obrovský rast príjmov v dôsledku vysokého dopytu po výpočtovej technike, ale posledné mesiace súperí s problémami na trhu osobných počítačov, kde je dopyt nízky. Spoločnosť nakoniec v prvom kvartáli 2023 prevýšila prognózy Wall Street z hľadiska tržieb i zisku, ale prudký pokles predaja čipov investorov nepotešil. Akcie AMD nakoniec včera klesli o -9,22 % na 81,62 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 spoločnosť AMD zaznamenala tržby vo výške $5,35 MLD., čo predstavuje medziročný pokles o -9 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $5,3 MLD.

Prevádzkový zisk/strata: Firma sa v porovnaní s minulým rokom dostala do prevádzkovej straty, prižom hospodárenie sa medziročne zhoršilo z $951 MIL. -$135 MIL. Prevádzková zisková marža sa zhoršila z 16 % na 3 %.

Čistý zisk/strata: Čistý zisk sa medziročne znížil o -118 % z $786 MIL. na -$139 MIL., resp. z $0,56 na -$0,09 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol $0,60 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $0,56 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow spoločnosti medziročne klesol o -65 % z $924 MIL. na $328 MIL.

„V prvom štvrťroku sme dosiahli veľmi dobré výsledky, keďže sme dosiahli lepšie než očakávané príjmy a zisky v prostredí so zmiešaným dopytom,“ povedala predsedníčka a generálna riaditeľka AMD Dr. Lisa Su. „Uviedli sme na trh viacero špičkových produktov a dosiahli sme významný pokrok v zrýchlení vývoja AI a vzťahov so zákazníkmi v tomto štvrťroku. Z dlhodobého hľadiska vidíme významné príležitosti na rast, pretože úspešne dodávame naše nové produkty, realizujeme strategické dátové centrum a urýchľujeme prijatie nášho portfólia AI.“

amd1

Najdôležitejšie novinky


Vývoj príjmov a prevádzkového hospodárenia jednotlivých segmentov spoločnosti dobre odzrkadľuje aktuálnu situáciu na trhu. Príjmy z čipov pre dátové centrá sa oproti minulému štvrťroku znížili o 22 % na 1,3 miliardy USD a ziskovosť až o dve tretiny. Ešte horšie je na tom trh predaja PC, ktorý sa radí pod segment Client.

V prvom štvrťroku 2023 tržby dosiahli 739 miliónov USD, avšak rped rokom to bolo 2,1 miliardy USD, pričom hospodárenie sa dostalo do straty. Analytici odhadovali, že príjmy v rámci predaja PC budú vo výške 908 miliónov USD. Práve pokles predajov PC bola udalosť, ktorá najviac zaujala analytikov a investorov na výsledkoch AMD. Podľa spoločnosti Gartner celosvetové dodávky PC klesli v prvom štvrťroku medziročne o 30 % na 55,2 milióna kusov. Trh s počítačmi zažíva najhoršiu výkonnosť za posledné roky, pretože spotrebitelia a podniky ustupujú od nákupu nových počítačov pri zvýšených úrokových sadzbách.

Jediným segmentom, ktorému sa v súčasnosti naďalej dobre darí a drží si svoju rastovú trajektóriu je segment Embedded. Pomerne dobre sa drží aj segment Gaming, ktorého predaje aj ziskovosť boli v podstate koštantné v porovnaní s minulým rokom.

Manažment firmy očakáva, že ťažké prostredie by malo na trhu pretrvať aj v druhom štvrťroku, ale v druhej polovici roku by sa mala situácia zlepšovať a to najmä v odvetví dátových centier. AMD očakáva, že v 2. kvartáli 2023 tržby spoločnosti medziročne poklesnú o 19 % na 5 až 5,6 miliardy USD pri konštantnej hrubej ziskovej marži. Analytici počítali s príjmami 5,51 miliardy USD.

Vedenie firmy zároveň verí, že k zlepšeniu situácie má prispieť aj rozmach AI, pretože AMD dodáva pre technológie umelej inteligencie svoje grafické karty. Práve o tom, ako by Nvidia a AMD mohli ťažiť z revolúce v oblasti AI, sme písali v našom samostatnom článku.

Akcie AMD


Akcie AMD si napriek včerajšiemu poklesu akcií od začiatku roku prilepšili o +27,7 % na 81,62 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 92,8 násobok zisku na akciu (P/E); 40,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 23,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokAirbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ďalší článokApple ťahajú služby a mobilný predaj, spoločnosť ohlásila odkup akcií za 90 miliárd USD
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno