Zastavenie prevádzky

Lordstown Motors môže byť nútený zastaviť prevádzku a vyhlásiť bankrot po tom, čo výrobný gigant Foxconn oznámil spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou elektrických vozidiel, že je pripravená vystúpiť z partnerstva. Dohoda s Foxconn Technology by sa mohla rozpadnúť po tom, čo taiwanská firma pohrozila zadržaním financovania, čo by mohlo Lordstownu spôsobiť platobnú neschopnosť. Lordstown uviedol, že v súčasnosti hľadá alternatívne financovanie.

„Ak nedokážeme vyriešiť náš spor s Foxconn včas za podmienok, ktoré nám umožnia pokračovať v prevádzke podľa plánu, identifikovať ďalšie zdroje financovania, identifikovať strategického partnera a vyriešiť naše významné podmienené záväzky, možno budeme musieť obmedziť alebo zastaviť prevádzku a podať žiadosť o úľavu podľa zákona o konkurze,“ povedali predstavitelia firmy.

„Postup Foxconnu je úplne neopodstatnený,“ uviedol hovorca organizácie. „Ich správanie malo za následok materiálne a nenapraviteľné poškodenie našej organizácie.“ Podanie podčiarkuje rýchlosť, akou sa partnerstvo destabilizovalo v dôsledku nepokojov na trhu s elektromobilmi. Len pred šiestimi mesiacmi Foxconn súhlasil s investíciou až 170 miliónov USD do firmy, vďaka čomu zaujal dve miesta v predstavenstve. Dohoda poskytla výrobcovi elektromobilov veľmi potrebný kapitál a zároveň ponúkla Foxconnu, pevnejšiu oporu v automobilovej výrobe.

Foxconn tiež zaplatil 230 miliónov dolárov za bývalú továreň General Motors v Ohiu, kde plánoval vyrobiť debutové vozidlo Lordstown na základe zmluvy. V januári však Lordstown požiadal Foxconn, aby pozastavil výrobu, pretože náklady na výrobu snímača Endurance poháňaného batériou presiahli cieľovú predajnú cenu 65 000 dolárov.

Obe spoločnosti rokujú s cieľom nájsť riešenie po tom, čo Foxconn oznámil Lordstownu, že môže ukončiť svoju investíciu už za 30 dní, pričom uviedol, že podľa nich došlo k porušeniu ich dohody. Krok Foxconnu urýchlilo varovanie Nasdaq, že jeho akcie môžu byť stiahnuté z burzy po tom, čo 30 po sebe idúcich dní klesne pod minimálnu úroveň 1 USD za akciu.

Viac informácií o odvetví elektromobility, v ktorom bola v roku 2022 z trónu zosadená Tesla, možno nájsť v našom článku elektromobilita má nového kráľa + zoznam najväčších výrobcov elektromobilov.

Lordstown Motors

Lordstown Motors je americká automobilová spoločnosť založená v roku 2019, ktorá sa zameriava na výrobu elektrických nákladných vozidiel a pickupov. Sídlo spoločnosti sa nachádza v štáte Ohio. Spoločnosť vznikla v rámci premeny bývalej automobilky General Motors, ktorá bola uzavretá v roku 2019. Organizácia získala v rámci tohto procesu továrenský komplex, ktorý slúžil ako výrobné zariadenie pre model Chevrolet Cruze.

Hlavným produktom Lordstown Motors je elektromobil Endurance, ktorý je zameraný na segment pickupov. Endurance má mať výkon 600 koní a dojazd až 400 míľ na jedno nabitie batérie. Firma plánovala začať s výrobou vozidiel Endurance už v roku 2021. Lordstown Motors sa tiež zameriava na vývoj a výrobu elektromobilov pre nákladné dopravné prostriedky.

Akcie Lordstown


Akcie firmy od začiatku roka klesli o -65,5 % a za posledných 12 mesiacov klesli o –81,2 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 0,39 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokHindenburg Research obvinil jedného z najlepších investorov a obral ho o miliardy
Ďalší článokAirbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno