Nákupy Jardy Brychty
Zhruba posledné štyri týždne zverejňujú veľké spoločnosti svoje hospodárske výsledky. Najväčšiu pozornosť ako vždy priťahujú technologické firmy a nie je tak divu, že sa na ne zamerali aj analytici XTB v najnovšom dieli série Povídaní o trzích. Čo si o súčasnej situácii myslí Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka a Marek Nemky? Aké firmy podľa nich stoja za pozornosť? Prikupovali sami niektoré z nich? V tomto článku prinášame krátky súhrn tém, ktoré v aktuálnej epizóde odzneli!
Ako prvá bola spomenutá spoločnosť Meta a otázka, či sú vysoké výdavky na servery a infraštruktúru skutočne problémom, alebo skôr príležitosťou, pretože akcie na túto informáciu reagovali poklesom o viac ako 10 %. Hovorilo sa tiež o tom, či a ako by spoločnosti Meta pomohol zákaz TikToku a či je otvorenie jej ekosystému rizikom, alebo opäť skôr príležitosťou.
Druhou spoločnosťou bol Alphabet, ktorý dosiahol solídne čísla. Znamená to však, že je spoločnosť z najhoršieho vonku a že si svoju dominanciu v oblasti reklamy a vyhľadávania udrží navždy? Existujú nejaké riziká alebo spoločnosti, ktoré by mohli obchodný model Googlu zlomiť?
Veľmi pekné čísla priniesol aj Microsoft, ktorému sa v poslednej dobe darí. Výrazne rastie cloud Azure spoločnosti Microsoft a spoločnosť dokonca vyčísluje, ako sa na jej raste podieľajú veci spojené s umelou inteligenciou.
Analytici nezabudli ani na Amazon a jeho súčasného generálneho riaditeľa Andyho Jassyho. Pred niekoľkými rokmi prevzal spoločnosť po úspešnom zakladateľovi Jeffovi Bezosovi a ujal sa vedenia v ťažkej dobe. Zdá sa však, že v úspešnom vedení Amazonu pokračuje, pretože spoločnosť rastie prakticky vo všetkom. Ako to ale vyzerá napríklad s reklamou alebo predplatným Amazonu a ako ich chce spoločnosť prepojiť tak, aby to dávalo obchodný zmysel?
Apple mal najhoršie výsledky medzi veľkými spoločnosťami, napriek tomu jeho akcie vzrástli, pretože oznámil najvyšší odkup akcií, aký kedy spoločnosť vykonala. Spoločnosť má v súčasnej dobe niekoľko problémov, ale z investičného hľadiska je asi najväčším z nich to, že je aj napriek tomu všetkému jednoducho drahá.
Hovorilo sa aj o čipových spoločnostiach, ako sú TSMC, ASML, Intel a KLA. Hoci pôsobia v rovnakom segmente a akcie týchto troch spoločností majú veľmi podobnú výkonnosť, nemajú toho veľa spoločného, pretože každá z nich robí niečo iné. Ako sa darilo vyššie uvedeným spoločnostiam a v akých veľkých problémoch sa nachádza Intel?
Veľká časť videa bola tiež venovaná streamovacím platformám, ako sú Netflix, Disney+, Prime Video a HBO Max. Streamovanie v skutočnosti nahrádza tradičnú káblovú televíziu, ale štruktúra podnikania v tejto oblasti je úplne odlišná a pre prevádzkovateľov oveľa zložitejšia a horšia. Dostanú sa streamovacie platformy niekedy do dlhodobého zisku a budú pre operátorov ziskové?
Poslednou spoločnosťou, ktorá sa v epizóde objavila, bola Tesla, najznámejší svetový výrobca elektromobilov. Jej akcie od vrcholu výrazne poklesli kvôli spomaleniu trhu s elektromobilmi po celom svete. Na prvý pohľad môže byť tento vývoj akcií logický, pretože odráža dianie vo svete, ale na druhý pohľad možno nie, pretože hlavná investičná téza v spoločnosti Tesla je, že dokáže vyriešiť 100% autonómiu, robotaxi a ďalšie veci súvisiace s umelou inteligenciou, na čom sa stále pracuje.
Pokiaľ Vás tieto témy zaujímajú a chceli by ste sa o nich dozvedieť viac, v aktuálnej epizóde Povídání o trzích nájdete takmer 3 hodiny diskusie profesionálov z XTB o vyššie uvedených spoločnostiach, ale aj o mnohých ďalších investičných otázkach.Prístup k videu získate zadarmo na webe XTB: https://sk.xtb.com/povidani-o-trzich
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločnosti si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.