Nákupy Jardy Brychty

Zhruba posledné štyri týždne zverejňujú veľké spoločnosti svoje hospodárske výsledky. Najväčšiu pozornosť ako vždy priťahujú technologické firmy a nie je tak divu, že sa na ne zamerali aj analytici XTB v najnovšom dieli série Povídaní o trzích. Čo si o súčasnej situácii myslí Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka a Marek Nemky? Aké firmy podľa nich stoja za pozornosť? Prikupovali sami niektoré z nich? V tomto článku prinášame krátky súhrn tém, ktoré v aktuálnej epizóde odzneli!

Ako prvá bola spomenutá spoločnosť Meta a otázka, či sú vysoké výdavky na servery a infraštruktúru skutočne problémom, alebo skôr príležitosťou, pretože akcie na túto informáciu reagovali poklesom o viac ako 10 %. Hovorilo sa tiež o tom, či a ako by spoločnosti Meta pomohol zákaz TikToku a či je otvorenie jej ekosystému rizikom, alebo opäť skôr príležitosťou.

Povídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a predaje Warrena Buffetta

Druhou spoločnosťou bol Alphabet, ktorý dosiahol solídne čísla. Znamená to však, že je spoločnosť z najhoršieho vonku a že si svoju dominanciu v oblasti reklamy a vyhľadávania udrží navždy? Existujú nejaké riziká alebo spoločnosti, ktoré by mohli obchodný model Googlu zlomiť?

Povídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a predaje Warrena Buffetta

Veľmi pekné čísla priniesol aj Microsoft, ktorému sa v poslednej dobe darí. Výrazne rastie cloud Azure spoločnosti Microsoft a spoločnosť dokonca vyčísluje, ako sa na jej raste podieľajú veci spojené s umelou inteligenciou.

Povídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a predaje Warrena Buffetta

Analytici nezabudli ani na Amazon a jeho súčasného generálneho riaditeľa Andyho Jassyho. Pred niekoľkými rokmi prevzal spoločnosť po úspešnom zakladateľovi Jeffovi Bezosovi a ujal sa vedenia v ťažkej dobe. Zdá sa však, že v úspešnom vedení Amazonu pokračuje, pretože spoločnosť rastie prakticky vo všetkom. Ako to ale vyzerá napríklad s reklamou alebo predplatným Amazonu a ako ich chce spoločnosť prepojiť tak, aby to dávalo obchodný zmysel?

Povídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a predaje Warrena Buffetta

Apple mal najhoršie výsledky medzi veľkými spoločnosťami, napriek tomu jeho akcie vzrástli, pretože oznámil najvyšší odkup akcií, aký kedy spoločnosť vykonala. Spoločnosť má v súčasnej dobe niekoľko problémov, ale z investičného hľadiska je asi najväčším z nich to, že je aj napriek tomu všetkému jednoducho drahá.

Povídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a predaje Warrena Buffetta

Hovorilo sa aj o čipových spoločnostiach, ako sú TSMC, ASML, Intel a KLA. Hoci pôsobia v rovnakom segmente a akcie týchto troch spoločností majú veľmi podobnú výkonnosť, nemajú toho veľa spoločného, ​​pretože každá z nich robí niečo iné. Ako sa darilo vyššie uvedeným spoločnostiam a v akých veľkých problémoch sa nachádza Intel?

Veľká časť videa bola tiež venovaná streamovacím platformám, ako sú Netflix, Disney+, Prime Video a HBO Max. Streamovanie v skutočnosti nahrádza tradičnú káblovú televíziu, ale štruktúra podnikania v tejto oblasti je úplne odlišná a pre prevádzkovateľov oveľa zložitejšia a horšia. Dostanú sa streamovacie platformy niekedy do dlhodobého zisku a budú pre operátorov ziskové?

Poslednou spoločnosťou, ktorá sa v epizóde objavila, bola Tesla, najznámejší svetový výrobca elektromobilov. Jej akcie od vrcholu výrazne poklesli kvôli spomaleniu trhu s elektromobilmi po celom svete. Na prvý pohľad môže byť tento vývoj akcií logický, pretože odráža dianie vo svete, ale na druhý pohľad možno nie, pretože hlavná investičná téza v spoločnosti Tesla je, že dokáže vyriešiť 100% autonómiu, robotaxi a ďalšie veci súvisiace s umelou inteligenciou, na čom sa stále pracuje.

Povídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a predaje Warrena Buffetta

Pokiaľ Vás tieto témy zaujímajú a chceli by ste sa o nich dozvedieť viac, v aktuálnej epizóde Povídání o trzích nájdete takmer 3 hodiny diskusie profesionálov z XTB o vyššie uvedených spoločnostiach, ale aj o mnohých ďalších investičných otázkach.Prístup k videu získate zadarmo na webe XTB: https://sk.xtb.com/povidani-o-trzich

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokBudú AI-smartfóny hnacou silou pre Qualcomm?
Ďalší článokNovavax zachranený, pomocnú ruku mal podal francúzsky výrobca liekov Sanofi, akcie rastú o 120 %

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno