Problémy Novavaxu

Ohľadom spoločnosti Novavax sa v posledných mesiacoch nahlas hovorilo, či dokáže zvládnuť ťažké obdobie a neskončí v bankrote. Podnik sa stal verejne známym počas pandémie vďaka svojej vakcíne proti pandémii Covid-19, z ktorej sa stal hlavný zdroj jeho príjmov. Táto vakcína bola zároveň jediným produktom z dielne firmy, ktorý bol uvedený na trh po 35 rokoch jej podnikania.

Napriek tomu vysokým príjmom z vakcíny Novavax hospodáril v strate a po ústupe pandémie sa jeho tržby opäť prudko znížili. Najnovšie spoločnosť znížila svoju prognózu predaja na rok 2024 na 400 miliónov až 600 miliónov USD z 800 miliónov až 1 miliardy USD predtým. Vykázala tiež čistú stratu, ktorá sa v prvom štvrťroku zúžila na 148 miliónov dolárov z 294 miliónov USD pred rokom.

Vo februári predstavitelia spoločnosti oznámili plány na zníženie výdavkov, ale zároveň uviedli, že existuje značná neistota v súvislosti s jej príjmami v roku 2023, financovaním od vlády USA a čakajúcou arbitrážou s globálnou očkovacou alianciou Gavi. Investori správu pochopili tak, že Novavax sa môže ocitnúť vo vážnych finančných problémoch a v horšom prípade môže vypadnúť i takpovediac „z kola von“. Od svojho maxima z roku 2022 akcie firmy postupne klesli z 290 USD na 4 USD, čím odpísali takmer 99 % hodnoty.

Novavax je zachránený

V závere týždňa ale Novavax ubezpečil investorov, že bude schopný zostať v biznise vďaka uzavretí licenčnej dohody v hodnote 1,2 miliardy USD s francúzskou farmaceutickou spoločnosť Sanofi. Európsky dividendový aristokrat a člen zoskupenia akcií „GRANOLAS“ získa od Novavaxu vakcíny proti Covidu výmenou za podiel v spoločnosti, ktorý ohodnotil americkú biotechnologickú firmu na dvojnásobok jej súčasnej trhovej kapitalizácie.

Sanofi prevezme 4,9 % podiel v americkom výrobcovi vakcín za 70 miliónov USD. To oceňuje Novavax na približne 1,4 miliardy USD, čo je takmer dvojnásobok jeho aktuálnej trhovej kapitalizácie 628 miliónov USD, ale ďaleko od svojho vrcholu 20 miliárd USD v roku 2021. Akcie Novavax reagovali na správu rastom o +124 % na 10,03 USD.

Spoločnosť Sanofi súhlasila, že zaplatí 500 miliónov USD vopred a ďalších 700 miliónov, keď Novavax dosiahne míľniky vývoja, regulácie a uvedenia vakcín na trh, uviedol Novavax vo vyhlásení. Hotovostná infúzia posilní súvahu firmy a umožní jej ďalšie podnikanie. Novavax tiež získa 200 miliónov USD plus licenčné poplatky za zahrnutie technológie Matrix-M do produktov Sanofi. Matrix-M pomáha vakcínam stimulovať imunitnú odpoveď. Sanofi tiež získa licenciu na spoločný predaj vakcíny Novavax vo väčšine krajín a oba podniky budú pracovať na injekcii, ktorá kombinuje vakcíny proti Covid-19 a chrípke.

Pre Novavax, ktorý zápasí o svoje prežitie, a jeho očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 na báze bielkovín, to znamená bod obratu. Experti považujú túto vakcínu za cennú alternatívu pre ľudí, ktorí nechcú užívať RNA vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna.

Akcie Novavax


Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokPovídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a predaje Warrena Buffetta
Ďalší článokBuffett investorom: odpredaj Applu, strach z AI a príležitosti v Kanade
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno