Qualcomm a iPhone

Čaká Qualcomm obdobie rastu? AI-smartfóny a počítače by mali pomôcť výrobcovi bezdrôtových čipov, ktorý je jedným z najlacnejších na trhu s polovodičmi. Iróniou AI iPhonov totiž je, že by mohli pomôcť aj jednej spoločnosti, ktorej chce Apple najmenej pomáhať. Investorom sa zariadenia AI čoraz viac páčia, najmä po posledných výsledkoch Apple. Tie ukázali výraznú slabosť v príjmoch z iPhonov, ale to sa už očakávalo, a spoločnosť zmierňovala túto správu veľkorysým buybackom.

CEO Tim Cook tiež využil túto príležitosť na ďalšie zdôraznenie záujmu Apple o generatívnu umelú inteligenciu, čo presvedčilo analytikov, že iPhone s umelou inteligenciou je na obzore. Ben Reitzes z Melius Research predpovedal, že „super cyklus iPhonov vedený AI pravdepodobne príde v roku 2025“. Akcie Apple v reakcií na kvartálne výsledky vyskočili o 6 %, čo bol najlepší jednodňový zisk za posledných 18 mesiacov. Ak sa chcete dozvedieť všetko podstatné z kvartálnych výsledkoch Apple, pozrite si článok nižžie:

Ešte lepší deň mal však Qualcomm. Výrobca modemových čipov používaných v iPhonoch a mnohých ďalších bezdrôtových zariadeniach zaznamenal 10 % skok svojich akcií po výsledkoch za marec, kde predaju čipov pomohli AI-telefóny Android, ako je najnovšia rodina Galaxy od Samsungu, ktorá sa začala predávať v januári.

Rastúci počet smartfónov a osobných počítačov s procesormi AI a schopnosťami integrovanými do hardvéru sa tento rok dostáva na trh. Takáto AI na zariadeniach ponúka výhody, ako je rýchlejšie spracovanie úloh AI a tiež väčšie súkromie, pretože menej údajov musí byť prenášaných späť a na server. Telefóny Galaxy S24 od Samsungu ponúkajú funkcie ako preklad v reálnom čase a vyhľadávanie na webe na základe obrázkov. Dôležité sú však predaje, a tie Samsung S24 počas prvých troch týždňov mal o 8 % vyššie, ako predchádzajúci model Galaxy.

Spustenie iPhonov s umelou inteligenciou by pravdepodobne ešte viac podporilo tento trh, vzhľadom na marketingovú silu spoločnosti Apple. A to by bola veľká výhoda pre Qualcomm, aj napriek dlhodobej animozite medzi oboma spoločnosťami. Ten dlhodobo dominuje na trhu s modemovými čipmi, známych aj ako základové pásma, ktoré zabezpečujú pripojenie zariadenia k sieti operátora. Jeho centrálne procesory Snapdragon sú tiež hlavnými výpočtovými čipmi pre rôzne telefóny Android, vrátane najnovších od Samsungu. A má rastúce podnikanie s RF (rádiofrekvenčnými) čipmi, ktoré spolupracujú so základovými pásmami na filtrovanie interferencií a zosilnenie signálu.

Pre smartfóny spracovávajúce náročné AI algoritmy priamo na zariadení je kľúčová schopnosť týchto komponentov úzko spolupracovať pri súčasnom šetrení energie. To hrá do karát americkému výrobcovi čipov, najmä medzi bezdrôtovými komponentami, v ktorých má spoločnosť dlhodobé odborné znalosti. „Ak je v telefóne AI, počítač a pamäť budú spotrebovávať viac energie,“ povedal analytik Matt Ramsay z TD Cowen.

To by mohlo dokonca pomôcť predĺžiť životný cyklus sporného obchodu medzi jednotlivým firmami. Apple totiž dlhodobo pracuje na tom, aby sa zbavil čipov Qualcommu vo svojich zariadeniach. Neúspech Apple vyvinúť vlastný modem viedol k tomu, že obe spoločnosti predĺžili svoju dohodu v minulom roku. Qualcomm sa tiež údajne podarilo získať miesto pre svoje RF čipy v tohtoročnej novej sérii iPhone, potom čo výrobca čipov Skyworks oznámil, že túto pozíciu stratil. Analytik UBS Tim Arcuri povedal, „čím viac času prejde bez modemu Apple, tým silnejšia sa zdá byť páka Qualcommu, pretože AI vyžaduje oveľa tesnejšiu integráciu modemu/RF na udržanie životnosti batérie.“

Qualcomm sa tiež chce zamerať na AI-počítače. Pri nich sa očakáva, že sa koncom tohto roka spustí lavína. Akékoľvek zisky na podieloch na trhu PC by predstavovali čistý prírastok pre spoločnosť. Očakáva sa, že konferencia Microsoft Build na konci tohto mesiaca, predstaví množstvo nových laptopov s AI, vrátane modelov poháňaných procesorom Snapdragon od Qualcommu.

Akcie Qualcomm


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +70,7% a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 180,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 24,1 násobok zisku na akciu (P/E), 16,2 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 18,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 201,5 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos predstavuje 1,88 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokŠpanielska kozmetická skupina Puig, ktorá vlastní Paco Rabanne, v IPO neohúrila
Ďalší článokPovídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a predaje Warrena Buffetta
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno