FTSE 100 na nových maximách

Londýnsky index FTSE 100 dosiahol historické maximum, keď obchodníci spracovávali najnovšie ekonomické údaje a pozitívne výsledky od Primarku, ktorého vlastníkom je spoločnosť Associated British Foods. V čase písania tohto článku vzrástol FTSE 100 o 0,32 % na 8 088,55 bodov. To predstavuje nové historické maximum pre tento blue-chip index.

Index FTSE 100 je ukazovateľ výkonnosti, ktorý sleduje 100 najväčších britských spoločností obchodovaných na Londýnskej burze cenných papierov. Tieto spoločnosti sú vybrané na základe ich trhovej kapitalizácie, čo znamená, že ich hodnota na trhu je jedným z hlavných faktorov, ktoré určujú ich váhu v indexe. Index je považovaný za barometer britskej ekonomiky.

Veľká Británia žila v tieni amerického akciového trhu po celé desaťročia, poskytujúc nižšie výnosy v porovnaní s konkurenciou, keďže chýbali akcie s vysokým rastom, ktoré sú veľmi žiadané u investorov. Nízka expozícia FTSE na technologický sektor oslabila príťažlivosť indexu a prinútila investorov hľadať iné možnosti, ako zvýšiť výkonnosť svojho portfólia,“ povedal Russ Mould, investičný riaditeľ spoločnosti AJ Bell..

Hlavný britský index FTSE 100 dosiahol nové maximum

Analytik tiež zdôraznil, ako na index negatívne vplýval Brexit a politická neistota, aj keď približne tri štvrtiny spoločností v indexe zarábajú peniaze v zahraničí. „To viedlo k lacným oceneniam akcií. Investori sa napokon dozvedajú, že veľká časť týchto podnikov stále má čo ponúknuť, poskytujú pomalý, ale stabilný rast ziskov a sú k dispozícii za zlomok ceny niektorých ich zahraničných konkurentov,“ doplnil Mould.

Rekordné úrovne indexu FTSE 100 prichádzajú v čase, keď investori spracovávali najnovšiu vlnu ekonomických údajov zverejnených vo Veľkej Británii a korporátne zisky, vrátane medzikvartálnych výsledkov spoločnosti Associated British Foods (ABS). Cena akcií spoločnosti vzrástla o 9 %, čo pomohlo FTSE 100 rásť na rekordné úrovne. Firma totiž predpovedala „významný rast“ svojich ročných ziskov a oznámila v prvom polroku 39 % nárast tržieb na sumu 951 miliónov GBP. „Momentálne profitujeme z obnovenia tržieb na našich trhoch a v našich dodávacích reťazcoch,“ povedal CEO spoločnosti George Weston.

Súčasné pozitívne údaje zverejnené z výsledkovej sezóny vo Veľkej Británii povzbudzujú investorov, pričom sa ukázalo, že súkromný sektor Spojeného kráľovstva sa rozširuje už šiesty mesiac po sebe. Robustný nárast v službách však v negatívnom zmysle slova pomohol vykompenzovať mierny pokles výroby.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie britských spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokVisa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Ďalší článokBoeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno