Investori opäť ukážu svoje portfólia

Podobne ako každá verejne obchodovaná spoločnosť v USA musí raz štvrťročne zverejniť svoju účtovnú závierku za príslušný kvartál, musia aj investori podať priznanie aj inštitucionálni investori. Formulár 13F SEC musia štvrťročne podávať správcovia inštitucionálnych investícií, ktorí spravujú aktíva v hodnote najmenej 100 miliónov USD. Toto podanie má poskytovať verejnosti transparentnosť ohľadom správania najväčších investorov v krajine.

A ako sledovať kroky investičných guru? Tomu sme sa venovali v našom článku: 10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať.

Už sme Vám priniesli informácie o tom ako v tomto štvrťroku rozložili svoje portfólia investori ako Ray DalioWarren BuffettMichael Burry či Stanley Druckenmiller. V tomto článku sa pozrieme na portfólio Georga Sorosa, ktorý v roku 1969 založil spoločnosť Soros Fund Management. Celkové čisté imanie Sorosa sa odhaduje na viac ako 8 miliárd dolárov. Od roku 2018 rozdal 18 miliárd dolárov svojej filantropickej organizácii Open Society Foundations. Soros predtým riadil Quantum Fund, ktorý generoval priemerný ročný výnos 30 % počas 30-ročného obdobia od roku 1970 do roku 2000.

Ako vyzerá portfólio George Soros?

image 38
George Soros a jeho portfólio, zdroj: stockcircle

Najväčším aktívom v portfóliu Georga Sorosa tvorí írska bio farmaceutická firma, ktorá sa koncom minulého roka stala najväčšou biotechnologickou akvizíciou farma giganta Amgen za 27,8 miliardy USD, Horizon Therapeutics. Firma tvorí 12,5 % portfólia známeho investora. Manažéer fondu taktiež vo veľkom stavil na Activision Blizzard a Alhabet, ktoré tvoria 9,3 % respektíve 6,3 % podiel portfólia. Soros taktiež drží viac ako 1,5 milióna akcií najhodnotnejšej európskej spoločnosti Novo Nordisk, ktorá v súčasnosti zvádza preteky o získanie trhového podielu na rýchlo sa rozvíjajúcom trhu s liekmi proti obezite s jej najväčším konkurentom Eli Lilly.

Významné podiely drží maďarský investor a filantrop aj v britskej spoločnosti Abcam (4,8 %), írskej Aercap Holdings (4,1 %) a americkej Liberty Broadband (3,8 %). George Soros tiež drží 764 tisíc akcií v Amazonu, ktorá pred pár mesiacmi oznámili dôležité partnerstvo s kanadskou firmou Shopify. Pomyselnú top desiatku uzatvára najnovšia akvizícia spoločnosti Cisco, Splunk. Ten tvorí 2,9 % portfólia.

Aké zmeny robil George Soros?

George Soros sa tento štvrťrok zbavil 20 tisíc akcií spoločnosti Alphabet, ktorá v súčasnosti bojuje s slabšími príjmami z cloudu. Predalo sa tiež takmer 21 % akcií americkej spoločnosti Liberty Broadband, ktorá je súčasťou Liberty Media Corporation, ktorá je globálnym médiovým konglomerátom a taktiež sa predal viac ako 20 podiel v softvérovej firme Intuit.

Známy filantrop sa zbavil viac ako 3 miliónov investičných korporátnych dlhopisov a predal tiež 12 % investičného fondu Vanguard Financials Index Fund, ktorý sa zameriava na na sledovanie výkonu referenčného indexu MSCI US IMI Financials Index. Za zmienku stoji aj predaj už takmer všetkých akcii spoločnosti ako Alibaba, Qualcomm, T-Mobile či americkej firmy Fastly, ktorá je známym poskytovateľom služieb cloud computingu.

Naopak nakúpil 3 milióny akcií v spoločnosti Activision Blizzard v hodnote 283 miliónov USD. Veľkú investíciu spravil aj do dánskej firmy Novo Nordisk, kde kúpil 1,5 milióna akcií a tiež britskej spoločnosti Abcam, v ktorej v súčasnosti drží viac ako 6 miliónov akcií. Okrem už vyššie spomínaných firiem, maďarský investor kupoval aj akcie firiem ako American Equity Investment Life Holding (1,3 milióna akcií), Uber, kde vlastní už takmer 50 miliónov akcií a Booking (43,6 milióna akcií). Za zmienku ešte stojí nákup akcií Accenture, Nike a General Motors.

Nakúpil tiež 161 tisíc akcií indexu Russell 2000, v celkovej hodnote takmer 30 miliónov USD. Russell 2000, ktorý meria výkonnosť malých amerických akciových spoločností s nízkou trhovou kapitalizáciou, bol ešte nedávno na úrovniach pred Pandémiou. Taktiež vo veľkom nakúpil ETF na rozvíjajúce sa trhov po celom svete avšak s výnimkou Číny, ktorej moc nedôveruje.

V súčasnosti predstavuje portfólio fondu Duquesne Capital Management hodnotu 3,06 miliardy USD, pričom najväčšie zastúpenie má technologický sektor s takmer 31 % podielom. Významný podiel 25,2 % portfólia prezentujú spoločnosti zastupujúce sektor zdravotnej starostlivosti, čo predstavuje 770 miliónov USD. Veľké podiely v Sorosovom portfóliu majú tiež sektor financií (8,8 %) a spotrebiteľský sektor (7,3 %). Portfólio Soros Funf Management sa minulý rok prepadlo o 31,6 %.

Ďalší investori, ktorí zverejnilo svoje portfólia

Ray Dalio a jeho portfólio: v 3. štvrťroku stávka na hodnotové akcie a rozvojové trhy
Michael Burry a jeho portfólio: „Big Short“ na S&P 500 a Nasdaq, stávka na Čínu
Warren Buffett a jeho portfólio: Veštec z Omahy drží hotovosť vo výške 157 miliárd USD
Stanley Druckenmiller Portfolio: Známy investor zvyšuje stávku na tech miláčikov

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokPrišiel po dekádach globalizácie čas na deglobalizáciu? A čo to znamená pre investorov?
Ďalší článokCharlie Munger, legenda a pravá ruka Warrena Buffetta, skonal vo veku 99 rokov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno