Život a smrť Charlieho Mungera

Charlie Munger skonal v utorok ráno v kalifornskej nemocnici necelý mesiac pred svojimi 100. narodeninami. Na Nový rok by sa dožil 100 rokov. Buffettovi dlhé roky radil v investičných a obchodných rozhodnutiach a pomáhal mu vyše 50 rokov viesť spoločnosť Berkshire Hathaway. „Charlie ma naučil veľa o oceňovaní podnikov aj o ľudskej povahe,“ povedal o Mungerovi jeho dlhoročný priateľ Warren Buffett ešte v roku 2008, pričom vždy vyzdvihoval zásluhy svojho obchodného partnera.

Charles Thomas Munger, známy pod prezývkou „Charlie“, sa narodil 1. januára 1924 v Omahe v štáte Nebraska. Munger slúžil v americkej armáde počas druhej svetovej vojny po tom, čo v roku 1943 vo veku 19 rokov opustil Michiganskú univerzitu. Po vojne navštevoval Munger právnickú fakultu Harvardu a v roku 1948 ju ukončil s vyznamenaním a presťahoval sa do južnej Kalifornie, kde sa venoval realitnej praxi. zákona.

Munger bol predsedom a generálnym riaditeľom spoločnosti Wesco Financial od roku 1984 do roku 2011, keď Buffett’s Berkshire kúpila zvyšné akcie poisťovacej a investičnej spoločnosti so sídlom v Pasadene v Kalifornii, ktorú nevlastnila. Mungerov majetok, ktorý mal podľa Forbes hodnotu 2,7 miliardy USD, ešte pred niekoľkými týždňami stále komentoval globálne trhy. Pre podcast Acquired napríklad komentoval Buffettovo rozhodnutie investovať miliardy dolárov do Japonska, keď túto investíciu okomentoval slovami „Bolo to, ako keby Boh otvoril truhlicu a len do nej nasypal peniaze“.

Munger sa stretol s Buffettom v roku 1959 na večeri, keď bol Munger v Omahe na pohrebe svojho otca. Munger a Buffett nadviazali rýchle priateľstvo. Buffett v roku 2021 pre CNBC povedal, že po ich prvom stretnutí vedel, že „nenájdem ďalšieho chlapa ako je tento, jednoducho sme to trafili.“ Charlie Munger oficiálne nastúpil do Berkshire Hathaway ako podpredseda v roku 1978 a väčšinu svojej kariéry tam bol známy najmä ako pravá ruka Buffetta, ktorý mal sklony poskytovať strohé rady o akciovom trhu a ekonomike.

Ku koncu svojho života bol Munger často v titulkoch kvôli kontroverziám. Charlie Munger chválil čínsku komunistickú vládu, ktorú západné vlády kritizovali za porušovanie ľudských práv. Pochválil krajinu aj napriek jej tvrdému zásahu proti čínskemu technologickému gigantu Alibaba, ktorý bol najvyššou investíciou Munger v Daily Journal, vydavateľstve novín a investičnej firme Munger so sídlom v Los Angeles, ktorej šéfoval od roku 1977 do roku 2022.

Nikdy mu však nechýbal humor. „Mám priateľa, ktorý hovorí, že prvým pravidlom rybolovu je loviť tam, kde sú ryby. Druhým pravidlom rybolovu je nikdy nezabudnúť na prvé pravidlo. Zdokonalili sme sa v rybolove tam, kde sú ryby,“ povedal vtedy 93-ročný Munger tisíckam ľudí na stretnutí v Berkshire v roku 2017.

Charlie Munger a Warren Buffett

Charlie Munger a Warren Buffett sú známi pre svoju hodnotovú investičnú filozofiu, ktorá sa zameriava na investície do kvalitných spoločností za rozumnú cenu a dlhodobé držanie akcií. Munger často zdôrazňoval dôležitosť investovania do spoločností s konkurenčnou výhodou a silným hospodárskym výsledkom.

Charlie Munger, legenda a pravá ruka Warrena Buffeta, skonal vo veku 99 rokov
Warren Buffett a Charlie Munger na výročnom stretnutí akcionárov Berkshire Hathaway v roku 2019

Prvý príklad tohto posunu bol ilustrovaný v roku 1972 Mungerovou schopnosťou presvedčiť Buffetta, aby podpísal kúpu See’s Candies zo strany Berkshire za 25 miliónov USD, hoci kalifornský výrobca cukroviniek mal ročné príjmy pred zdanením len asi 4 milióny USD. Odvtedy pre Berkshire vyprodukovala tržby za viac ako 2 miliardy USD.

Ďalšími významnými investíciami týchto dvoch legiend, boli investície do firiem ako Coca Cola, Wells Fargo, American Express, Apple, IBM, Kraft Heinz či investičných bánk Goldman Sach či Bank of America. Samozrejme za tie roky dvojica, ako najvplyvnejší ľudia spoločnosti Berkshire Hathaway, spravili mnoho investícií a nie raz sa aj popálili.

Napríklad nie tak dávno, počas vypuknutia koronavírusu začiatkom roka 2020, Berkshire utrpela v prvom štvrťroku masívnu stratu 50 miliárd USD. V súčasnosti Apple tvorí viac ako polovicu portfólia Berkshire Hathaway. Munger daroval stovky miliónov dolárov vzdelávacím inštitúciám, vrátane University of Michigan, Stanford University a Harvard Law School, často s podmienkou, že škola akceptuje jeho stavebné návrhy, aj keď nebol formálne vyškolený ako architekt. Myslíme si, že Churlie Munger bol legendou v našom odvetví a ovplyvnil viacero generácií investorov a preto aj takouto formou posiela RIP a želáme rodine úprimnú sústrasť.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokGeorge Soros a jeho portfólio: Stávka na farmaceutické firmy a spoločnosti s nízkou kapitalizáciou
Ďalší článokAnalýza akcie Apple: Inovace, které definují budoucnost
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno