Investori opäť ukážu svoje portfólia

Podobne ako každá verejne obchodovaná spoločnosť v USA musí raz štvrťročne zverejniť svoju účtovnú závierku za príslušný kvartál, musia aj investori podať priznanie aj inštitucionálni investori. Formulár 13F SEC musia štvrťročne podávať správcovia inštitucionálnych investícií, ktorí spravujú aktíva v hodnote najmenej 100 miliónov USD. Toto podanie má poskytovať verejnosti transparentnosť ohľadom správania najväčších investorov v krajine.

A ako sledovať kroky investičných guru? Tomu sme sa venovali v našom článku: 10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať.

Už sme Vám priniesli informácie o tom ako v tomto štvrťroku rozložili svoje portfólia investori ako Ray Dalio, Warren Buffett či Michael Burry. V tomto článku sa pozrieme na portfólio Stanleyho Druckenmillera, jedného z najuznávanejších investorov tejto doby a manažéra hedžového fondu Duquesne Capital Management. Stanley Druckenmiller bol spoluzakladateľom a spoluprácou s Georgem Sorosom prispel k úspechu Sorosovho Quantum Fundu. Tento hedgeový fond bol jedným z najvýkonnejších v histórii, a Druckenmiller bol jeho hlavným manažérom.

Ako vyzerá portfólio Stanleyho Druckenmillera?

Stanley Druckenmiller Portfolio
Stanley Druckenmiller a jeho portfólio, zdroj: stockcircle

Portfólio manažér fondu Duquesne Capital Management tento štvrťrok vo veľkom stavuje na najnovšieho člena bilionárskeho klubu Nvidiu, firma predstavuje takmer 15 % portfólia známeho filantropa. Ďalším významným aktívom v jeho portfóliu tvoria firmy Microsoft, ktorý predstavuje 13 % portfólia a juhokórejská firma Coupang (11,3 %). Farmaceutická firma Eli Lilly, ktorá v súčasnosti ťaží z predaja liekov proti obezite, moujaro, predstavuje 9 % portfólia Stanleyho Druckenmillera.

Ďalšími významnými spoločnosťami sú americká spoločnosť na spracovanie potravín Lamb Weston (5 %), Alphabet, materská spoločnosť Googlu (3,9 %), či nemecká spoločnosť T-Mobile, ktorá tvorí 3,8 % portfólia. Za zmienku stoja ešte podiely v americkej medzinárodnej multimediálnej spoločnosti News Corp (3,4 %) a 3 % portfólia drží známy filantrop v 92. najhodnotnejšej spoločnosti na svete podľa trhovej kapitalizácie, General Electric.

Aké zmeny robil Stanley Druckenmiller?

Stanley Druckenmiller sa tento štvrťrok zbavil 7,9 % podielu vo firme Nvidia, ktorá ale aj napriek tomu, má najväčšie zastúpenie v jeho portfóliu. V súčasnosti drží ešte 875 tisíc akcií firmy, ktorá plánuje upgradovať jej vlajkový čip H200, v celkovej hodnote 441 miliónov USD. Zbavil sa tiež 15,3 % podielu v Eli Lilly a tiež predal 241 tisíc akcií spoločnosti Lamb Weston. Portfólio manažér predal viac ako 35 % akcií spoločnosti T-Mobile a za zmienku určite stojí aj predaj akcií Amazon, k v súčasnosti drží už iba 0,7 % podiel v hodnote 19,7 milióna USD. Zbavil sa tiež viac ako 3 miliónov akcií firmy Option Care Health, ktorá sa špecializuje na riešenia pre pacientov, ktorí potrebujú infúznu liečbu.

Naopak, Druckenmiller nakúpil ďalších 188 tisíc akcií Microsoftu a v súčasnosti vlastní viac ako 1 milión akcií v celkovej hodnote 384 miliónov amerických dolárov. Zvýšil tiež svoju stávku na Coupang, najväčší elektronický obchod na tamojšom trhu. V súčasnosti drží takmer 21 miliónov akcií firmy.

Nakúpil tiež akcie Teck Resources, firmy, ktorá sa zaoberá ťažbou a rozvojom nerastných surovín vrátane uhlia pre oceliarsky priemysel, medi, zinku a energetiky. Firma v súčasnosti tvorí 5 % celého portfólia fondu Duquesne Capital Management. Taktiež kúpil takmer milión akcií firmy Alphabet v celkovej hodnote 115 miliónov USD. Druckenmiller kúpil aj podiely vo firmách ako Chevron, Broadcom, Vistra či Alibaba.

V súčasnosti predstavuje portfólio fondu Duquesne Capital Management hodnotu 2,96 miliardy USD, pričom najväčšie zastúpenie má technologický sektor s takmer 41 % podielom. Významný podiel 12,4 % portfólia prezentujú spoločnosti zastupujúce spotrebiteľský sektor, čo predstavuje 366 miliónov USD. Veľké podiely v Druckenmillerovom portfóliu majú tiež sektor zdravotnej starostlivosti (12,1 %) a telekomunikácie (8,1 %). Portfólio Duquesne Capital Management si minulý rok pripísalo 27,5 %.

Ďalší investori, ktorí zverejnilo svoje portfólia

Ray Dalio a jeho portfólio: v 3. štvrťroku stávka na hodnotové akcie a rozvojové trhy
Michael Burry a jeho portfólio: „Big Short“ na S&P 500 a Nasdaq, stávka na Čínu
Warren Buffett a jeho portfólio: Veštec z Omahy drží hotovosť vo výške 157 miliárd USD

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Stockcircle
Predchádzajúci článokČínsky gigant Baidu prekonáva očakávania, AI hnacím motorom
Ďalší článokKofola sa podľa výsledkov tretieho štvrťroka dokázala vyrovnať s poklesom predaných objemov
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno