Investori opäť ukážu svoje portfólia

Podobne ako každá verejne obchodovaná spoločnosť v USA musí raz štvrťročne zverejniť svoju účtovnú závierku za príslušný kvartál, musia aj investori podať priznanie aj inštitucionálni investori. Formulár 13F SEC musia štvrťročne podávať správcovia inštitucionálnych investícií, ktorí spravujú aktíva v hodnote najmenej 100 miliónov USD. Toto podanie má poskytovať verejnosti transparentnosť ohľadom správania najväčších investorov v krajine.

A ako sledovať kroky investičných guru? Tomu sme sa venovali v našom článku: 10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať.

V tomto článku sa pozrieme na portfólio legendárneho investora Raya Dalia, ktorý v roku 1975 založil spoločnosť Bridgewater Associates, ktorá sa dnes stala jednou z najuznávanejších investičných spoločností a najväčším hedžovým fondom na svete. Bridgewater má pod správou viac ako 124 miliárd USD.

Ako vyzerá portfólio R. Dalia?

Pri pohľade na aktuálne portfólio Dalia možno vidieť, že mu dominujú ETF fondy a hodnotové akcie. Najväčší podiel má v súčte ETF fond S&P 500, sledujúci výkonnosť amerického indexu, s podielom 8,2 %. Nasleduje ETF fond zameraný na rozvojové trhy s podielom 5,6 %. Desiatku uzatvárajú akcie globálnych spoločností, ktoré sú označované ako hodnotové alebo aj dividendové. Radí sa sem Procter & Gamble (4,4 %), Coca-Cola (3,1 %), Costco (2,9 %), Walmart (2,7 %), PepsiCo (2,7 %), Johnson & Johnson (2,4 %) a McDonald´s (2,4 %).

dalio
Ray Dalio a jeho portfólio, zdroj: stockcircle

Ak sa pozriete na portfólio, ktoré zostavil Ray Dalio, na nižších priečkach nájdete ďalšie hodnotové akcie, ako napr. Starbucks, CVS Health, Mondelez, Merck, Colgate-Palmolive, Monster Beverage alebo Abbott Laboratories. Zároveň má aj ďalšie pozície na rozvojových trhoch. Drží napríklad ďalší ETF fond sledujúci rozvojové trhy od spoločnosti Vanguard Emerging Markets (1,4 %) a iShares China Large-Cap (0,6 %), ktorý sa zameriava na najväčšie firmy v Číne. Tým sa podiel rozvojových trhov v portfóliu Raya Dalia zvyšuje na 7,6 %.

Aké zmeny robil Ray Dalio?

Dalio počas 3. štvrťroku navyšoval svoje pozície v 7 najväčších aktívach v portfóliu, ale v podstate v takmer všetkých hodnotových akciách. Výraznejšie sa zbavoval jedine akcií Johnson & Johnson, keď podiel vo farmaceutickom gigantovi znížil o 14,4 %. Podiel v technologických spoločnostiach Alphabet a Visa okresal o 19,4 a 16,6 %. Naopak o 15,7 % zvýšil podiel v Mete, ktorá ale tvorí len 1,2 % celého portfólia.

Väčší prírastok v portfóliu zaznamenal ETF zameraný na Čínu iShares China Large-Cap a to o štvrtinu, akcie roboticko-chirurgickej spoločnosti Intuitive Surgical taktiež o štvrtinu, akcie výrobcu energetických nápojov Monster Beverage a farmaceutickej spoločnosti Merck o pätinu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokRopný gigant Exxon Mobil začne s výrobu lítia do roku 2026
Ďalší článokBoj o dominanciu liekov na chudnutie sa vyostruje
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno