Amgen spečatí kúpu Horizon Therapeutics

Amgen súhlasil s akvizíciou Horizon Therapeutics v rámci transakcie za 27,8 miliardy USD, čo predstavuje najväčšiu fúziu v oblasti zdravotníctva. Amgen zaplatí 116,50 USD za každú akciu Horizon, čo predstavuje prémiu na úrovni 19,7 % oproti piatkovej záverečnej cene. Spoločnosť bude transakciu financovať prostredníctvom preklenovacieho úveru vo výške 28,5 miliardy USD, pričom očakáva schválenie regulačnými orgánmi a uzavretie transakcie v prvej polovici roku 2023.

Spoločnosť Amgen prostredníctvom dohody získa niekoľko schválených liekov, čo by mohlo pomôcť čeliť vplyvu rastúcej konkurencie o jej najpredávanejší liek na artritídu, Enbrel, z novších liečebných postupov. Očakáva sa, že Enbrel a niektoré ďalšie lieky v najbližších rokoch stratia patentovú ochranu. Očakáva sa, že spoločnosti v priebehu 12 mesiacov až do 3. štvrťroka 2022 navýšia kombinovaný peňažný tok o približne 10 miliárd USD.

„Akvizícia Horizon je pre Amgen presvedčivou príležitosťou, ktorá je v súlade s našou stratégiou poskytovania dlhodobého rastu poskytovaním inovatívnych liekov, ktoré riešia potreby pacientov, ktorí trpia vážnymi chorobami,“ povedal generálny riaditeľ Amgen Robert Bradway.

Kúpa Horizon Therapeutics sa stane najväčšou celosvetovou akvizíciou v oblasti zdravotnej starostlivosti v roku 2022 pred spojením firiem Johnson & Johnson a Abiomed.

Horizon Therapeutics

Horizon vyvíja lieky na liečbu zriedkavých autoimunitných a závažných zápalových ochorení, ktoré sa v súčasnosti predávajú prevažne v USA. Jeho najväčší liek, Tepezza, sa používa na liečbu ochorenia štítnej žľazy, ochorenia charakterizovaného progresívnym zápalom a poškodením tkanív okolo očí. Spoločnosť je kótovaná na burze Nasdaq a má prevádzky v Dubline, Deerfield, Illinois a v Rockville.

Spoločnosť Horizon minulý mesiac uviedla, že sa snaží získať záujem o prevzatie od spoločností Amgen, Sanofi a Johnson & Johnson. V minulom roku sa príjmy z Tepezza viac ako zdvojnásobili, čím sa celkové čisté tržby Horizontu zvýšili o 47 % na 3,23 miliardy USD. Horizon uviedol, že ročný celosvetový čistý predaj lieku má nakoniec dosiahnuť vrchol na úrovni viac ako 4 miliardy USD, pretože spoločnosť sa snaží získať súhlas na jeho predaj v Európe a Japonsku.

amgen
Zdroj: Amgen

Koniec platnosti patentov

Analytici očakávajú, že Amgen bude čeliť poklesom tržieb, pretože koncom tohto desaťročia skončí splatnosť pre patenty na jeho predávané lieky na osteoporózu Prolia a Xgeva. Dvojica liekov predstavovala v minulom roku takmer 5,3 miliardy USD z 26 miliárd USD v príjmoch podniku. V októbri Amgen dokončil obchod 3,7 miliardy USD za ChemoCentryx a jeho liek na liečbu zriedkavého ochorenia imunitného systému.

Akvizícia Horizonu poskytne firme viac zriedkavých liekov na imunitné ochorenia, ktorá zahŕňa aj biotechnologické terapie imunitnej choroby Enbrel a Otezla. Akvizícia Horizonu by podľa analytikov Jefferies mohla Amgenu do roku 2024 priniesť nové príjmy okolo 4 miliárd USD.

Akcie Amgen


Akcie Amgen, v tomto roku stúpli o + 31,8 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 278,65 dolárov. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,4 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 16,9 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 4,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokRopný gigant ExxonMobil po rekordnom zisku ohlásil buyback za 50 miliárd USD
Ďalší článokPo ďalšej facke Rivianu investori začínajú strácať trpezlivosť
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno