Investori opäť ukážu svoje portfólia

Podobne ako každá verejne obchodovaná spoločnosť v USA musí raz štvrťročne zverejniť svoju účtovnú závierku za príslušný kvartál, musia aj investori podať priznanie aj inštitucionálni investori. Formulár 13F SEC musia štvrťročne podávať správcovia inštitucionálnych investícií, ktorí spravujú aktíva v hodnote najmenej 100 miliónov USD. Toto podanie má poskytovať verejnosti transparentnosť ohľadom správania najväčších investorov v krajine.

A ako sledovať kroky investičných guru? Tomu sme sa venovali v našom článku: 10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať.

Priniesli sme Vám informácie o tom ako v tomto štvrťroku rozložili svoje portfólia investori ako Ray Dalio či Michael Burry. V tomto článku sa pozrieme na to, čo nakúpil a predal legendárny investor Warren Buffett a jeho ľudia v Berkshire Hathaway, jednej z najväčších verejne obchodovaných holdingových spoločností na svete s trhovou kapitalizáciou viac ako 600 miliárd USD. Spoločnosť známeho amerického miliardára za posledný štvrtok vykázala rekordný prevádzkový zisk. V súčasnosti Buffett“ sedí“ na hotovosti v hodnote 157 miliárd USD, mnohí sa teda pýtajú čo očakáva?

Ako vyzerá portfólio Warren Buffetta?

Warren Buffett zvýšil svoju stávku na spoločnosť Apple, ktorá sa čoraz viac zameriava na svoje služby. Technologická spoločnosť tvorí viac ako polovicu portfólia Berkshire Hathaway. Významnými aktívami v portfóliu “veštca z Omahy“ sú, americká nadnárodná investičná banka Bank of America (9%), American Express (7,1%) a jedna z najobľúbenejších firiem Buffetta, Cola-Cola (6,8 %).

Buffet drží veľké pozície v ropných spoločnostiach, firma Chevron, ktorá nedávno oznámila viacero veľkých akvizícií ako PDC Energy za 6,3 miliardy USD a Hess za 53 miliárd USD, tvorí 4,7 % podiel v jeho portfóliu. Ďalšou ropnou firmou v jeho portfóliu je americká Occidental Petroleum, s 4,2 % podielom. Pomyselnú “top desiatku“ portfólia Berkshire Hathaway uzatvárajú firmy Kraft Heinz (3,2 %), Moody`s (2,6 %) a firma DaVita (1 %), ktorá sa zameriava na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, špecificky na dialýzu a riadenie chorôb obličiek.

image 20
Warrn Buffet a jeho portfólio, zdroj: ctockcircle

Aké zmeny robil Warren Buffett?

Warren Buffett zvýšil svoju stávku na ropnú firmu Occidental Petroleumm podobne ako začiatkom roka. Dokúpil takmer 4 milióny akcií ropnej spoločnosti a v súčasnosti drží 228 miliónov akcií firmy v celkovej hodnote 14,1 miliardy USD. Svoj podiel navýšil ešte vo firme Capital One, v ktorej pridal ďalších 2,5 milióna akcií a zvýšil tak podiel vo firme o 26 %. Za zmienku stojí aj kúpa akcií firmy Sirius XM v hodnote 44 miliónov USD.

Berkshire Hathaway opustila svoje dlhodobé podiely v General Motors, Johnson&Johnson, Procter&Gamble, UPS a Mondelez. Investičný konglomerát Berkshire Hathaway predal viac ako 10 % akcií spoločnosti Chevron a v súčasnosti drží 110 miliónov akcií amerického ropného giganta v hodnote 16 miliárd USD.

Buffet sa zbavil takmer 5 % podielu Hewlett-Packard, keď predal skoro 4,5 milióna akcií. Taktiež sa zbavil akcií firmy Amazon, kde v súčasnosti drží 10 miliónov akcií, ktoré tvoria 0,4 % jeho portfólia. Za zmienku stojí ešte predaj akcii firiem Aon, kde predal viac ako 5 % podiel a Markel Group, kde predal takmer 70 % podiel. Firma tiež predala svoju 1,6-miliardovú pozíciu v Activision.

V súčasnosti predstavuje portfólio fondu Berkshire Hathaway hodnotu 337 miliárd USD, pričom najväčšie zastúpenie má technologický sektor s takmer 54 % podielom. Významný podiel 20,4 % portfólia prezentujú spoločnosti zastupujúce finančný sektor, čo predstavuje 69 miliárd USD. Veľké podiely v Buffettovom portfóliu majú tiež spotrebiteľský sektor (10,7 %) a energetický sektor (8,9 %). Portfólio Berkshire Hathaway si minulý rok pripísalo 5,1 %. Ak Vás zaujímajú investície Warrena Buffetta, môžete si prečítať článok o tom, ako sa Japonsko stalo investičnou príležitosťou storočia v podaní Warrena Buffetta. Charlie Munger o investíciách v Japonsku – „Bolo to, ako keby Boh otvoril truhlicu a len do nej nasypal peniaze“.

Viac informácií o aktuálnom zložení portfólia Warrena Buffetta nájdete v TOMTO VIDEU, kde sa k nemu analytik XTB Tomáš Vranka.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Stockcircle
Predchádzajúci článokPlug Power v obrovských problémoch, čo bude ďalej?
Ďalší článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Stagnujúca inflácia nasadila obchodníkom ružové okuliare
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno