Nová akvizícia?

Chuck Robbins zo spoločnosti Cisco, ktorý roky pracoval na obnove bývalej slávy tejto spoločnosti, oznámil 28-miliardovú akvizíciu Splunk, vďaka ktorej by sa opäť spoločnosť mohla stať jednou z najväčších softvérových firiem na svete. Robbins, výkonný riaditeľ spoločnosti Cisco od roku 2015, stavil na to, že akvizícia Splunk, môže pomôcť podporiť rast a prilákať nové druhy zákazníkov v ére umelej inteligencie.

Cisco kedysi v podstate ovládal technologický svet. Keď bol internet prvýkrát vybudovaný, sieťové prepínače a smerovače spoločnosti boli cenenou komoditou. Počas éry dot-com nakrátko zatienil dokonca aj Microsoft, ako vtedy najhodnotnejšiu spoločnosť s trhovou kapitalizáciou pol miliardy USD.

Firma je stále najväčším predajcom sieťového vybavenia, ale táto komodita už nie je takým žiadaným artiklom. Trh je charakterizovaný veľkými, ale často zriedkavými nákupmi a mnohí veľkí nákupcovia zariadení prešli na lacnejšie alternatívy. Pod vedením Robbinsa sa Cisco snaží prejsť na model predplatiteľov a služieb, ktorý udržiava cash-flow.

To je hlavný dôvod, prečo sa snažia o získanie Splunk. Jeho dátové služby ťažili z rozmachu cloud computingu a AI a poskytujú také vzťahy so zákazníkmi, aké Cisco hľadá. Robbins obhajuje kúpu ako príležitosť na posilnenie ponuky spoločnosti Cisco na trhoch, ktoré rýchlo rastú. Odvetvie výpočtovej techniky a sietí sa teraz mení oveľa rýchlejšie firma môže vytvárať hodnotu z masívneho rastu údajov, oznámil dôvod akvizície Robbins. Splunk tiež pomôže urýchliť zavádzanie produktov AI.

Firma plánuje pridal viac softvéru a služieb, väčšinou poskytovaných prostredníctvom cloudu. To je jedna z oblastí, kde Splunk pomôže spoločnosti Cisco urýchliť tieto plány, povedal finančný riaditeľ Scott Herren. Splunk prinesie opakujúce sa tržby vo výške 4 miliárd USD, doplnil.

Cisco a Splunk

Spoločnosť Splunk, ktorej sme sa venovali taktiež v našej analýzevyvíja softvér, ktorý používajú informačné technológie a bezpečnostné operácie spoločností na monitorovanie a analýzu údajov. Splunk v súčasnosti hľadá výkonného riaditeľa po tom, čo Doug Merritt v novembri odstúpil z funkcie po zhruba 6 rokoch po sérii neuspokojivých správ o príjmoch a uprostred prebiehajúcej transformácie z licenčného systému predaja na predplatný.

Cisco predávajúce smerovače, prepínače, bezpečnostné služby, ale aj softvérové ​​produkty vrátane komunikačnej platformy Webex so Splunkom spolupracuje už dlhšiu dobu v bezpečnosti údajov. Zdá sa, že organizácia je so službami softvérového podniku tak spokojná, že je ochotná ju integrovať pod svoju strechu a finančné prostriedky na to rozhodne má, keďže má v hotovosti viac ako 20 miliárd dolárov.

Dohody prebiehajú už nejaký ten čas. Už začiatkom roka 2022 sme Vám priniesli informácie o tejto akvizícií. Ak by však došlo k dohode, išlo by o najväčšiu akvizíciu firmy Cisco v jej histórií, pričom prekoná kúpu Scientific Atlanta v hodnote zhruba 7 miliárd dolárov z roku 2005. Poslednou veľkou akvizíciou bola kúpa Acacia Communications za takmer 5 miliárd dolárov v roku 2021.

Cisco akcie


Akcie Cisco si v tomto roku pripísali +11,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni $53,34. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 17,4 násobok zisku na akciu (P/E); 11,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokZnižovanie nákladov funguje, akcie firmy FedEx vzrástli
Ďalší článokCainiao, dcéra Alibaby, plánuje získať 1 miliardu USD v IPO
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno