Marec na akciových trhoch
Marec sa niesol na akciových trhoch v znamení prekonávania historických rekordov. Index S&P 500 prvý raz vystúpil nad 5 200 bodov a od začiatku je vyššie už o 10,6 %. Technologický Nasdaq Composite dosiahol tiež nové maximum, pričom si v tomto roku pripísal 11 %, a rekordy prepisuje aj priemyselný Dow Jones.
Darí sa aj európskym akciám. Kľúčový index eurozóny Euro Stoxx 50 sa prvýkrát od Dotcom bubliny dostal na 5 000 bodov a približuje sa k najvyššej úrovni v histórii. Od začiatku roka si pripísal už 13,3 %, čím prekonáva svoje americké náprotivky. Širší paneurópsky index Stoxx Europe 600 je vyššie o 7,6 % a vďaka desiatim plusovým týždňom v rade sa obchoduje na historických maximách. Európskym akciám sa darí v dôsledku lepšiacich sa ekonomických podmienok, ktoré naznačujú ukazovatele spotrebiteľskej dôvery a PMI, ale tiež nižšiemu oceneniu oproti americkým akciám. Nižšie je uvedený graf, ktorý poukazuje na najvýkonnejšie indexy v prvom kvartály tohto roka.
Ďalej sa darí aj japonským akciám, keď tamojší Nikkei 225 v marci prvýkrát prekročil 40 000 bodov a v roku 2024 si pripísal už 19,7 %. Naďalej mu napomáha slabnúci jen, ktorý sa dostal oproti americkému doláru na 34-ročné minimum. Silný výkon japonských akcií nezastavilo ani rozhodnutie Bank of Japan ukončiť éru záporných úrokových sadzieb.
Kvôli vážnym ekonomickým problémom, ktoré sú spojené najmä so sektorom nehnuteľností, naďalej s rastom iba o 0,9 % zaostáva čínsky Hang Seng. Nedarí sa tiež akciám rozvojových krajín celkovo, keď MSCI Emerging Markets vzrástol len o 1,8 %.
V marci už neplatilo, že kľúčové indexy sú ťahané najmä technologickými spoločnosťami a rozmachom umelej inteligencie. Výborne sa totiž darí aj cyklickým akciám. Sektory energetiky, materiálov, priemyslu, verejných služieb a financií za posledný mesiac porazili index výkonnosť indexu S&P 500. Materiály, financie a energie sa pritom obchodujú na historických maximách.
Energetickým akciám sa darilo najviac, keď si za marec pripísali 10,4 %, pre porovnanie index S&P 500 v marci vzrástol o 3,1 %. ETF S&P 500 Energy Select, ktorý zahŕňa ropných gigantov ako ExxonMobil, Chevron a ConocoPhillips, získal viac ako 12 %. Výrazný nárast energetiky prichádza v čase, keď ceny ropných futures stúpli o viac ako 15 % od začiatku roku 2024. West Texas Intermediate (WTI) a Brent sa obchodovali približne za 83 USD a 87 USD za barel.
Útoky dronov proti ruským rafinériám, správy o zvýšenom dopyte z USA a Číny a pokračujúce obmedzenia produkcie od ropnej aliancie OPEC+ pomohli posunúť cenu futures na ropu v marci vyššie. Tento týždeň analytici spoločnosti Morgan Stanley zvýšili sektor Energetiky z neutrálny na nadhodnotený, pričom zdôraznili, že zisky by sa mohli zvýšiť. Okrem toho uviedli „silnú šírku a atraktívnu valuáciu“. Analytici zdôraznili, že by mohla cena ropy Brent dosiahnuť 90 USD za barel do tretieho štvrťroka v dôsledku užšej rovnováhy medzi ponukou a dopytom.
Pozitívnu náladu na finančných trhoch podporujú silné makroekonomické údaje z vyspelých krajín, výhľad na blížiace sa znižovanie úrokových sadzieb v USA i v eurozóne, ale aj prekvapivo silný rast korporátnych ziskov. V dôsledku toho mnohé investičné banky z Wall Street upravili usmernenia a cenové ciele pre americké, ale i európske akcie smerom nahor.
Rok býka: 2024 víťazi a porazení akciových trhov
Prvý kvartál nového roka sa nesie v znamení býka, aspoň teda na akciovom trhu. Kto je ale skutočným víťazom? Veľa sa písalo o tom, ako akcie „Magnificent 7“ tento rok posunuli trh takmer samy. Avšak ako sme už písali vyššie, trhy nepoháňali len veľké technológie. V skutočnosti viac ako 70 % akcií v indexe S&P 500 dosiahlo v roku 2024 zisky, pričom len 138 spoločností indexu stratilo pôdu pod nohami.
Dobrou správou pre zdravie trhu je fakt, že rast spoločností v tomto roku naznačuje rozširovanie sa trhovej rally mimo obchodovania s „Magnificent Seven“, ktoré samo o sebe ukazuje známky ústupu, keďže Tesla a Apple v tomto roku výrazne strácajú. Akcie Tesly odpísali už takmer 33 % a Apple klesol o 9 %. Subramanianov výskum ukázal, že viacero analytikov očakáva zaujímavý fakt. Podľa nich totiž zisky ostatných 493 spoločností v indexe S&P 500 v štvrtom štvrťroku tohto roka budú rásť viac v porovnaní s Veľkou sedmičkou.
Okrem Tesly výrazné stráca aj americký výrobca lietadiel Boeing (-27,2 % v tomto roku), ktorý v súčasnosti čelí celej rade problémov. Jeho lietadlá typu 737-max boli uzemnené po viacerých mechanických poruchách a narastajúcej PR kríze, ktorá vyvrcholila odchodom generálneho riaditeľa firmy.
Na zelenom konci výkonnostného spektra sú spoločnosti, ktoré ťažia z pokračujúceho boomu v oblasti AI, trendu, ktorý zmenil Nvidiu na trhový kolos s hodnotou približne 2,3 bilióna USD po 82 % náraste v tomto roku. Je iróniou, že Nvidia v skutočnosti nie je najvýkonnejším titulom v indexe S&P 500. Tento pomyselný „primát“ patrí spoločnosti Super Micro Computer, ktorá v tomto roku zaznamenala neštandardný rast viac ako 250 %.
Medzi ďalších víťazov tohto roku patrí aj Disney, ktoré sa tešilo z rastu, keď otočilo príliv strát v oblasti streamovacích služieb a generálny riaditeľ Bob Iger získal podporu v prebiehajúcom zúčtovaní s aktivistickým investorom Nelsonom Peltzom. Darí sa aj Uberu. Ten vzrástol po tom, čo sa dostal k svojmu prvému ziskovému roku, v tomto roku zaznamenal nárast svojich akcií o 28 %.
Okrem Tesly, výrobcu iPhonov či Boeingu, môžeme medzi porazených zaradiť aj Paramount Global a Warner Bros. Tým akcie v tomto roku klesli o 18 % respektíve 25 %. Hlavným dôvodom bola zrušená spoločná potenciálna fúzia.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.