Čo ovplyvňovalo ceny ropy v minulom roku?

Ropní giganti v roku 2023 ťahali za kratší koniec, z dôvodu poklesu cien ropy a plynu ich tržby aj zisky klesli. Treba však povedať, že rok 2022 bol pre ropné firmy naopak priaznivý, ceny ropy a plynu z dôvodu rusko-ukrajinskej vojny vzrástli, čo pozitívne ovplyvnilo zisky ropných koncernov. Zatiaľ čo sa ceny Severomorskej ropnej zmesi Brent v roku 2022 väčšinu času prekonávali hranicu 90 USD za barel a dosiahli maximálnu hodnotu 122,3 USD za barel, v roku 2023 klesli ceny ropy približne o 10 %. Ropný index NYSE Arca Oil Index, ktorý monitoruje výkonnosť najväčších ropných spoločností obchodovaných na New Yorkskej burze, zaznamenal rast o 4,2 %.

Hlavnými faktormi, ktoré mali vplyv na ceny čierneho zlata, boli obavy týkajúce sa dopytu a ťažby veľkých producentov a geopolitické turbulencie. Najdôležitejšie zo všetkých bolo dlhotrvajúce znižovanie produkcie zo strany OPEC+. Spolu tieto krajiny tvoria 40 % celosvetových zásob ropy. V apríli 2023 skupina oznámila ďalšie zníženie produkcie o 1,65 milióna barelov denne.

Trend nabral na intenzite, keď sa v júni 2023 Saudská Arábia, de facto vodca OPEC a jeden z troch najväčších producentov ropy na svete, rozhodla dobrovoľne pristúpiť na ďalšie zníženie o 1 milión barelov denne „s cieľom podporiť stabilitu a rovnováhu ropných trhov“. Európske krajiny tiež zaznamenali spomalenie ekonomiky, keďže dopyt po rope v Nemecku klesol v roku 2023 o 90 000 barelov denne, podľa očakávaní Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).


Najväčším dovozcom ropy v roku 2023 bola Čína. Rusko sa v minulom roku stalo hlavným dodávateľom ropy do Číny, a to aj napriek západným sankciám. V roku 2023 Rusko vyviezlo do Číny rekordných 107,02 milióna ton ropy, čo zodpovedá 2,14 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). Import z Ruska tak výrazne prevýšil dovoz z krajín, ako sú Saudská Arábia a Irak. Pokles cien komodity pocítil ropné firmy na ziskoch, poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z najväčších ropných spoločností na svete, ako sa im darilo v minulom roku.

Ropní giganti hlásia pokles ziskov

Ropní giganti na čele s firmami ako ExxonMobile či Chevron hlásia pokles zisku takmer o tretinu. Tržby v priemere padli o takmer 19 % oproti roku 2022. Poďme sa postupne pozrieť na všetky organizácie v tomto zozname. V článku sme porovnávali 6 známych energetických podnikov a porovnali sme si ich tržby a zisky za posledné tri roky.

Ropní giganti hlásia za rok 2023 pokles ziskov o tretinu
Ropní giganti hlásia za rok 2023 pokles ziskov o tretinu

ExxonMobil

Tržby druhej najhodnotnejšej ropnej firmy na svete, hneď po Saudi Aramco, klesli o 16,7 % na 344,6 miliárd USD, pričom zisk klesol o viac ako 35 % na 36 miliárd USD v porovnaní s 55,7 miliardami USD zaznamenanými v roku 2022. Trhová kapitalizácia poklesla o 12 % pod 400 miliárd USD, pričom akcie za celý rok opísali -9,4 %.

Zisk vo výške 36 miliárd USD, ktorý je lepší, než sa očakávalo na Wall Street, sa dosiahol vďaka obchodovaniu s palivami a vyššej produkcii ropy a plynu. Zisk ovplyvnila aj veľká akvizícia. V máji minulého roka Exxon súhlasil s kúpou Pioneer Natural Resources za 60 miliárd USD aby predbehol Chevron a stal sa najväčším producentom v Perme (Permská panva je najväčšie ropné pole v Spojených štátoch). 

Po rekordnom roku 2022 firma zvýšila svoj ročný spätný odkup akcií (buyback) približne o 10 %, šesť týždňov po tom, čo ropný gigant vykázal najvyšší zisk vo svojej 152-ročnej histórii. ExxonMobil do roku 2024 odkúpi akcie za 50 miliárd USD, čím rozšíri svoj predchádzajúci plán na 30 miliárd USD do roku 2023.

Shell

Najhodnotnejšia britská firma vôbec, podľa trhovej hodnoty, zaznamenala v minulom roku pokles tržieb o 16,3 % na 323,2 miliardy USD. Zisk takmer klesol o 30 % na 28,3 miliardy USD po rekordných hodnotách z roku 2022, keď bol zisk na úrovni 39,9 miliardy USD. Tieto výsledky patria medzi najlepšie zo všetkých hodnotených spoločností.

Akcie si za minulý rok pripísali +9,4 % a trhová hodnota vzrástla o 7,2 % na 214,7 miliardy USD. Britský Shell je jednou z firiem, ktorá investovala miliardy USD do prechodu k zelenším energiám. Ich postavenie na trhu zastupujú menší hráči. Pod novým generálnym riaditeľom sa mení aj samotné smerovanie spoločnosti smerom k fosílnym palivám s cieľom udržať si vysoké zisky. Súčasťou tejto zmeny je aj rozšíriť podnikanie v oblasti zemného plynu a stabilizovať produkciu ropy do roku 2030.

Vďaka vyšším očakávaným ropným príjmom z roku 2022 opäť zvýšil aj svoju dividendu o 15 %. Hoci ide o výrazné navýšenie, mnohí očakávali, že rast bude predstavovať viac ako 20 %. K tomuto kroku sa manažment rozhodol po tom, čo dividendu počas pandémie znížil. Manažment tiež oznámil, že sa nebude viac snažiť znižovať produkciu ropy o 1 až 2 % ročne, pretože svoj pôvodný plán znižovania produkcie s cieľom znížiť uhlíkové emisie dosiahla rýchlejšie, než sa očakávalo. Podnik napriek zmene stratégie zopakoval svoj záväzok dosiahnuť nulové emisie do roku 2050.

TotalEnergies

Francúzskemu gigantovi sa v porovnaní s ostatnými spoločnosťami v tomto zozname pomerne darilo. Tržby za celý rok 2023 síce klesli o 16,9 % na 218,9 miliardy USD, ale ako jediný zaznamenal rast čistého zisku. Ten medziročne vzrástol o 4 % na rekordných 21,4 miliardy USD. Už v roku 2022 dosiahla firma rekordné tržby, ktoré sa jej v minulom roku podarilo prekonať. Slabší rok vyvrcholil v poslednom štvrťroku, keď predstavitelia oznámili 31 % medziročný pokles zisku.

Mierne celoročné zvýšenie o 4 % prichádza napriek poklesu cien ropy a plynu počas rusko-ukrajinskej vojny, ktorá vyvolala zvýšenie cien ropy a plynu v roku 2022. To bolo hlavným dôvodom slabšieho výkonu na akciovom trhu. Za rok 2023 si firma pripísala +5,2 %, keď cena akcií uzavrela rok na hodnote 51,6 EUR. Čo sa týka trhovej hodnoty firmy, aj tá vzrástla o 4,3 % a na konci roka dosiahla 163,46 miliárd USD.

TotalEnergies oznámil zvýšenie celoročnej dividendy o 7,1 % na 3,24 USD na akciu a plánuje odkúpiť akcie v hodnote 2 miliárd USD ešte v tomto štvrťroku, pričom túto sumu plánuje udržať ako „základnú úroveň“ aj do budúcnosti. Energetický gigant vo svojom výhľade na rok 2024 uznal neisté ekonomické prostredie, ktoré ho čaká. „Ropné trhy čelia geopolitickému napätiu na Blízkom východe na jednej strane a rastu produkcie mimo OPEC vyváženému politikou OPEC+ na druhej strane,“ uvádza sa vo vyhlásení. Tento rok spoločnosť očakáva čisté investície vo výške 17 až 18 miliárd USD, pričom 5 miliárd USD bude určených na integrovanú energiu.

Chevron

Druhý najväčší producent ropy v USA, Chevron, dosiahol tržby za rok 2023 vo výške 200,9 miliardy USD, čo predstavuje pokles o 18 % oproti roku 2022. Zisk klesol takmer o 40 % na 21,4 miliardy USD oproti 35,5 miliardám USD z predchádzajúceho roka. Trhová hodnota klesla medziročne o 19 % na 281,5 miliardy USD a akcie sa prepadli o -16,2 %. Pokles zisku bol spôsobený nižšími cenami energií a viacerými veľkými akvizíciami.

Koncom minulého roka Chevron oznámil, že kupuje konkurenta Hess za 53 miliárd USDTým získal 30 % podiel v Guyanskom bloku Stabroek, ktorý je domovom najväčšieho svetového náleziska ropy za posledné desaťročie. Táto akvizícia pomáha kalifornskému ropnému gigantovi zmenšiť priepasť v porovnaní s jeho väčším americkým rivalom, Exoon Mobil. V máji tiež ohlási kúpu PDC Energy za 6,3 miliardy USD.

Chevron vyprodukoval v roku 2023 rekordných 3,1 milióna barelov ropy denne, čo viedlo k 14 % rastu v USA, keďže spoločnosť zvýšila svoje kapitálové výdavky. Produkcia v Permskej panve dosiahla rekordných 860 000 barelov denne a smeruje k 1 miliónu barelov denne v roku 2025. Medzinárodná produkcia mierne klesla o 25 000 barelov denne v dôsledku bežného poklesu na poliach.

Spoločnosť očakáva, že produkcia v roku 2024 vzrastie o 4 % až 7 %. Kapitálové výdavky spoločnosti Chevron za štvrťrok vzrástli o 16 % na 4,4 miliardy USD v porovnaní s 3,8 miliardami USD v rovnakom období pred rokom. Na prejav dôvery zvýši dividendu o 8 %. Minulý rok vrátila akcionárom rekordných 26,3 miliardy USD prostredníctvom dividend a spätných odkupov.

Equinor

Tržby najhodnotnejšej nórskej firmy, podľa trhovej kapitalizácie, klesli za celý minulý rok o takmer 29 % na 107,2 miliardy USD v porovnaní s 150,8 miliardami USD v roku 2022. Pokles zisku bol ešte dramatickejší, keď klesol o 58 % na 11,9 miliardy z 28,7 miliardy v roku 2022. Na akciovom trhu to vyzeralo podobne, trhová kapitalizácia klesla o 16 % na 96 miliárd USD a akcie odpísali -10,2 %. Pod veľký pokles zisku sa podpísalo viacero investícií do rozšírenia produkcie.

Od invázie Ruska na Ukrajinu pred rokom nebol význam Equinoru pre Európu nikdy väčší ako v súčasnosti, z dôvodu hľadania alternatívnych zdrojov energií. Firma využila svoj obrovský zisk z minulého roka, výsledok stagnujúcej produkcie a prudko stúpajúcich cien plynu na zvýšenie kapacity, ako aj na odmeňovanie svojich akcionárov. Nórska spoločnosť preto v marci súhlasila s kúpou kúpou Suncor Energy za 850 miliónov USD, čím zvýšila produkciu ropy a plynu v Severnom mori. Transakcia dáva Equinoru 30 % neprevádzkovaný podiel v ťažobnom ropnom poli Buzzard a ďalších 40% prevádzkovaný podiel na rozvoji Rosebank.

BP

Zaujímavé výsledky hlásili v BP, kde britský ropný podnik zaznamenal 15,4 % pokles tržieb, ale zisk mu spadol až o polovicu na 13,8 miliardy USD. Rok 2022 bol pre organizáciu taktiež rekordným čo týka zisku, keď ohlásili 27,7 miliardy USD. Aj napriek značnému poklesu to bol druhý najvyšší ročný zisk za desaťročie. Pripisuje sa to nižšími cenami ropy a plynu ale taktiež investíciám spojeným s prechodom na výrobu nízkouhlíkovej energie.

Na začiatku roku oznámili predstavitelia, že firma spomalí prechod na výrobu nízkouhlíkovej energie. Investori privítali toto rozhodnutie, keďže firma plánuje znížiť produkciu ropy a zemného plynu pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. Cieľom je teraz pokúsiť sa do roku 2030 znížiť produkciu fosílnych palív o 25 % v porovnaní s úrovňou z roku 2019.

V posledných troch mesiacoch roku 2023 BP vykázal zisky 3 miliardy USD, čo bolo vyššie, ako sa očakávalo. Firma oznámila, že zrýchli tempo svojich spätných odkupov akcií, pričom na prvý polrok 2024 plánuje spätný odkup v hodnote 3,5 miliardy USD, ako aj spätný odkup vo výške 1,75 miliardy USD pred zverejnením výsledkov za prvý štvrťrok 2024. Akcie za rok 2023 odpísali -1,2 %.

Aké sú očakávania na rok 2024?

Analytici agentúry Reuters uskutočnili prieskum a zistili, že priemerná očakávaná cena ropy Brent v roku 2024 by mala dosiahnuť 82,56 USD za barel. Ešte v novembri sa predpokladalo, že táto cena dosiahne hodnotu 84,43 USD za barel. Dôvodom zníženia prognózy sú slabšie vyhliadky globálnej ekonomiky. Tiež sa spochybňuje, či aliancia producentov OPEC+ bude pokračovať v znižovaní dodávok na trh s cieľom podporiť rast cien. V súčasnosti aliancia obmedzuje ťažbu o približne 6 miliónov barelov denne, čo predstavuje približne 6 % globálnej ponuky.

Podobne to vidí aj analytický tím v J.P. Morgan. Podľa nich ceny ropy zostanú v roku 2024 prevažne stabilné, pričom sa očakáva, že priemerná cena ropy Brent bude okolo 83 USD za barel. Táto prognóza je založená na odolnosti dopytu po rope v USA, silnom raste dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch a stabilných očakávaniach na európskych trhoch. Napriek spomaleniu globálnej ekonomiky znížila spoločnosť Goldman Sachs svoju prognózu pre priemernú cenu ropy Brent na úroveň medzi 80 až 81 USD za barel.

Podľa predstaviteľov OPEC sa očakáva, že globálny dopyt po rope vzrastie v tomto roku o 2,2 milióna barelov. Zvýšený záujem o po tejto komodite bude spôsobený silnou aktivitou v Číne, oživením globálnej leteckej dopravy a predpokladaným zdravým dopytom po petrochemických surovinách. Organizácia však taktiež upozorňuje na možné riziká. Inflácia, opatrenia v oblasti menovej politiky či úroveň verejných dlhov by mohli negatívne ovplyvniť vyhliadky globálneho dopytu po rope.

Pozitívne vyhliadky však súvisia aj s údajmi o spomalení tempa rastu druhej najväčšej svetovej ekonomiky – Číny. Tá je najväčším dovozcom ropy na svete. Podľa OECD sa čínska ekonomika v roku 2024 vzrastie o 4,7 % a v roku 2025 o 4,2 %. Svetová organizácia upozorňuje, že existuje viacero rizík, ako pokračujúci pokles nehnuteľností, pretrvávajúca slabá spotrebiteľská dôvera a súvisiace slabé výdavky, ako aj zhoršujúci sa vonkajší dopyt.

Ceny ropy v januári rástli, k čomu prispelo hneď niekoľko faktorov. Prerušenie dodávok z obáv eskalácie konfliktu na Blízkom východe je jedným z nich. Ropa len v poslednom týždni stúpla o takmer 4 %, po tom, čo v konflikte zomreli prvý traja americký vojaci. Ceny ropnej zmesi Brent stúpli o +7,6 % a WTI si pripísala takmer +9 %. Avšak v januári znovu otvorila ťažbu ropy Líbya, na jej najväčšom ropnom poli a kartel OPEC+ oznámil, že chce vo februári znížiť ťažbu ropy, aby zabránila hromadeniu v skladoch.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo, Macrotrends, Companiesmarketcap, OECD
Predchádzajúci článokYandex končí v Rusku vďaka dohode za 5,2 miliardy USD
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno