Štvrťročné výsledky XTB

  • XTB získala 129,7 tisíc nových klientov (+24,5 % medziročne) a zvýšila počet aktívnych klientov na 378,5 tisíc (+45,5 % medziročne). Čisté vklady sa zvýšili na 1,9 miliardy PLN (+85,0 % medziročne), čo svedčí o silnom investičnom apetíte.
  • Dlhodobé trendy na akciových a komoditných trhoch spolu s rastúcou klientskou základňou viedli k rekordným konsolidovaným výnosom vo výške 128,7 mil.
  • XTB pokračuje v transformácii na vedúcu univerzálnu investičnú aplikáciu. V prvom štvrťroku 2024 si 78 % nových klientov XTB v Európskej únii vybralo ako svoju prvú transakciu akcie, ETF alebo vytvorilo investičný plán.
  • Spoločnosť úspešne pokračuje vo vývoji podľa tohtoročného plánu produktov a napreduje v geografickej expanzii v Latinskej Amerike a Ázii.

XTB, globálna fintech spoločnosť ponúkajúca online investičnú platformu a mobilnú aplikáciu, oznámila predbežné finančné výsledky za 1. štvrťrok 2024. Dlhodobé trendy na akciových a komoditných trhoch spolu s dynamickým rastom zákazníckej základne viedli k rekordným konsolidovaným výnosom vo výške 128,7 milióna EUR (medziročne +12,5 %) a konsolidovanému čistému zisku vo výške 70,1 milióna EUR (medziročne +8,8 %).

V prvom štvrťroku 2024 spoločnosť XTB prekročila svoj štvrťročný cieľ, keď získala 129 700 nových klientov. Na konci marca využívalo online platformu a mobilnú aplikáciu XTB na investovanie, obchodovanie a sporenie 1,02 milióna klientov. A čo je ešte dôležitejšie, počet aktívnych klientov sa v prvom štvrťroku 2024 zvýšil na 378,5 tisíc z 260,1 tisíc v prvom štvrťroku 2023.

Keďže investori čoraz viac upriamujú svoju pozornosť na nové možnosti aktívneho aj pasívneho investovania, čisté vklady medziročne vzrástli o 85,0 % a na konci marca 2024 dosiahli 1,89 mld.

„Prvý štvrťrok bol skvelým začiatkom roka. Opäť sme dokázali, že naša stratégia funguje dobre a umožňuje nám dosahovať stabilné a opakovateľné výsledky. Všetky kľúčové ukazovatele výkonnosti rastú – z hľadiska finančných aj prevádzkových výsledkov,“ hovorí Omar Arnaout, generálny riaditeľ XTB. Zrýchľujeme našu transformáciu smerom k univerzálnej investičnej aplikácii a táto zmena je už viditeľná v rozhodnutiach našich zákazníkov, ktorí začínajú svoju investičnú cestu investovaním do akcií, ETF a vytváraním vlastných investičných plánov. Pevne verím, že pridanie dlhopisov, dôchodkových produktov a karty pre viacero mien posunie XTB o krok bližšie k vytvoreniu kompletnej superinvestičnej aplikácie pre každého, kto chce efektívne spravovať svoje financie,“ povedal Arnaout.

Transformácia v investičnej superaplikácii

Od začiatku roka dosiahla spoločnosť XTB významný pokrok na ceste k tomu, aby sa stala poprednou univerzálnou investičnou aplikáciou, ktorá umožňuje zákazníkom obchodovať, investovať a sporiť a zároveň si zachovať prístup k svojim finančným prostriedkom. Pridanie investičných plánov založených na ETF a spustenie neinvestovaných úrokov umožnilo spoločnosti XTB rozšíriť svoje produktové portfólio a prilákať nové skupiny zákazníkov, ktorí uprednostňujú pasívne, dlhodobé investície. 

V 1. štvrťroku 2024 sa 78 % nových zákazníkov rozhodlo investovať do akcií a ETF alebo vytvoriť investičný plán ako svoju prvú transakciu s XTB. Zároveň sa počet transakcií s ETF, akciami a Investičnými plánmi zvýšil o 93 % v porovnaní s 1. štvrťrokom 2023. Ak sa pozrieme len na investovanie do akcií, objem transakcií sa zvýšil o viac ako 71 % na 1,87 miliardy USD (oproti 1,09 miliardy USD v 1. štvrťroku 2023). Napriek všeobecnému trendu poklesu úrokových sadzieb XTB stále udržuje úročenie neinvestovaných vkladov na veľmi vysokej úrovni, pričom noví klienti s účtom v eurách získavajú 4,2 % úrok po dobu 3 mesiacov od otvorenia účtu.

Aktualizácia plánu produktov na rok 2024

V prvom štvrťroku bol v Poľsku uvedený na trh produkt s názvom Social. Ten umožňuje používateľom aplikácie sledovať najlepších investorov XTB – prezerať si, čo majú vo svojich portfóliách, a dostávať upozornenia na ich transakcie. Táto funkcia tiež umožňuje investorom kontrolovať portfóliá svojich priateľov a rodinných príslušníkov a porovnávať sa s lídrami.

Produktový a technologický tím XTB tiež výrazne pokročí vo vývoji nových funkcií, ako je investovanie do dlhopisov, dôchodkové produkty a karta vo viacerých menách. Všetky tieto produkty sú v pokročilom štádiu vývoja a ich uvedenie na trh sa očakáva v roku 2024.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokDomino´s Pizza od svojho IPO výkonnejší ako Google
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno