Znižovanie ponuky

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC+ a jej spojenci vrátane Ruska sa zaviazali, že od mája do konca roka, budú znižovať ťažbu ropy o viac ako 1 milión barelov denne. Tento krok prekvapil trhy, ktoré očakávali, že kartel udrží produkciu stabilnú. K šoku sa pridalo aj to, že rozhodnutie prišlo mimo plánovaného harmonogramu skupiny na preskúmanie dopytu a ponuky. Obmedzenie produkcie spôsobilo, že cena ropy vystrelil o 6 % vyššie na 81 USD za barel.

Investičná banka Goldman Sachs v reakcii zvýšila prognózy cien ropy až na 100 USD. Obmedzenie produkcie zvrátilo klesajúci trend ceny ropy, ktorý spôsobili turbulencie v bankovom sektore, ale tiež hrozba recesie. Uvoľnenie pandemický opatrení v Číne a opätovný ekonomický rozmach v najľudnatejšej krajine spolu s rozhodnutím OPEC+ bude ale hnať ceny ropy nahor.


Rast energetických akcií

V reakcii na oznámenie OPEC+ prudko stúpli aj akcie ropných a energetických spoločností. Akcie ExxonMobil vzrástli včera o 5,9 %, Chevron o 4,2 % a Equnior o 7,0 %. Producenti energie budú ťažiť z vyšších cien na trhu. Ak sa potvrdí predpoveď Goldman Sachs ohľadom vývoja ceny ropy v tomto roku, mohlo by to znamenať ďalšie pozitívne obdobie pre sektor energií. Naopak technologické spoločnosti v dôsledku zníženia ťažby ropy klesli.

Zlé správy pre boj s infláciou

Rozhodnutie kartelu OPEC+ bude mať negatívny dopad pre bežných spotrebiteľov, ktorí môžu počítať s rastom ceny pohonných hmôt. Zároveň to je problém pre ekonomiku ako takú, pretože vyššie ceny energií budú predstavovať výrazný inflačný tlak a teda problém centrálnych bánk pre boj s infláciou.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokWalmart chce mať dve tretiny obchodov do roku 2026 automatizovaných
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno