Tesla sa tento rok trápi

Akcie Tesly opäť klesajú po tom, čo počet dodávok v prvom štvrťroku bol nižší ako celkový počet v štvrtom štvrťroku minulého roka a, čo je najprekvapujúcejšie, klesli dokonca v porovnaní s rokom predtým. V prvom kvartáli automobilka Elona Muska oznámila 386 810 dodaných vozidiel po celom svete, čo je podstatne menej ako odhady analytikov, ktoré čítali 449 080 kusov. Tesla vyrobila 433 371 vozidiel, čo bolo tiež menej než odhadovaných 452 976 kusov.

Celkový počet dodávok automobilky v prvom štvrťroku je ráznym poklesom oproti štvrtému štvrťroku, počas ktorého dodala 484 000 vozidiel. Ale pre investorov je ešte znepokojujúcejšie, že čísla za prvý štvrťrok predstavujú pokles oproti tomu istému obdobiu minulého roka, keď Tesla dodala 423 000 vozidiel. Prvý kvartál tohto roka je pre Teslu prvým ročným poklesom dodávok od roku 2020. Akcie firmy reagovali na správu poklesom o 6 % na začiatku obchodovania. Od začiatku roka organizácia odpísala už takmer 33 %.

Tesla opäť v poklese, katastrofálny štart roka

„Zatiaľ čo sme očakávali zlý 1. štvrťrok, tento bol nekontrolovateľnou katastrofou, ktorú je ťažké ospravedlniť,“ povedal analytik z Wedbush Dan Ives na margo zverejnených čísiel. „Považujeme to za zásadný moment v príbehu Tesly, kedy musí Musk buď situáciu zmeniť a zvrátiť výkon prvého štvrťroku, alebo nás čakajú temnejšie dni, ktoré by mohli narušiť dlhodobý príbeh automobilky.“

Predstavitelia organizácie uviedli, že automobilka vyrobila 412 376 vozidiel modelov 3 a Y a dodala 369 783. Výroba „iných modelov“ Tesly, kam teraz patrí aj Cybertruck, ako aj drahšie modely S a X, dosiahla 20 995 kusov, s dodávkami vo výške 17 027. „Rozdiel medzi dodávkami a výrobou naznačuje 46 tisíc dodatočných vozidiel, čo potvrdzuje, že okrem známeho problému s výrobou, vo Fremonte a Berlíne, môže existovať aj vážny problém s dopytom,“ napísal Emanuel Rosner z Deutsche Bank.

Správa o dodávkach prišla potom, čo Tesla v pondelok zvýšila ceny svojho populárneho SUV Model Y na všetkých troch úrovniach výbavy o 1 000 USD. Tesla to urobila aj v Číne, kde sa cena verzie Model Y Long Range zvýšila o 675 USD na celkovú cenu 42 000 USD a verzia Performance sa zvýšila o 691 USD na 51 000 USD.

Tesla je pritom najhoršia akcia v S&P 500 v tomto roku. Dokonca väčším prepadákom ako Boeing, ktorý bojuje s veľkými problémami na viacerých frontoch. Pre porovnanie ETF Global X Autonomous & Electric Vehicles tento rok klesol o 1,1 % a index S&P 500 vzrástol o 9,6 %. Prepad Tesly stál Elona Muska titul najbohatšieho človeka na svete. Cenová vojna v Číne sa stupňuje a americká automobilka nie je jediná, ktorá na to dopláca. Avšak je pravdou, že širokému trhu sa nesmierne darí, zatiaľ čo výrobca elektrických vozidiel tápa.

Akcie Tesla


Akcie Tesly od začiatku roku klesli o -33,5 % a ich aktuálna cena je 165,1 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 38,4 násobok zisku na akciu (P/E); 42 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 40,9 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 526,3 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokCena kakaa rastie rýchlejšie ako Bitcoin. Ako je to možné?
Ďalší článokMicrosoft a OpenAI postavia superpočítač „Stargate“ v rámci projektu za 100 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno