Atos a Airbus sa nedohodli

Francúzska spoločnosť Atos si dala termín do 15. apríla na predloženie plánu refinancovania svojim veriteľom s cieľom predísť hrozbe nadchádzajúcej splátkovej krízy. Trápiaca sa IT firma rozšírila rokovania o reštrukturalizácii na zahrnutie držiteľov dlhopisov, keď sa snaží dosiahnuť komplexnú dohodu o svojich dlhoch do júla tohto roka. Akcie firmy len od začiatku roka klesli o takmer 75 %.

Problémy, strategického podniku vo Francúzsku pre svoje väzby s národným vojenským a jadrovým priemyslom, sa zväčšili po tom, čo sa jej nepodarilo získať finančné prostriedky na úhradu dlhu vo výške 3,7 miliardy EUR splatného do konca roku 2025. Rovnaký mesiac skončili aj rokovania o predaji českému miliardárovi Danielovi Kretinskému, taktiež bez úspechu. Najnovšie Airbus tento mesiac odstúpil od kúpy ich obchodu, ktorý mal zahŕňať dátové služby a kybernetickú bezpečnosťou.

„Všetci pracujeme na dosiahnutí rovnakého cieľa, so všetkými našimi veriteľmi, ktorí s nami spolupracujú,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Atos Paul Saleh. „V tejto oblasti nemám obavy, dôjdeme k riešeniu do júla.“ Dlhopis splatný v roku 2025 klesol v utorok o 5 centov na 16 centov, najnižšiu hodnotu od vydania v roku 2018.

Manažment firmy uviedol, že má dostatok likvidity na prevádzkovanie podniku, kým sa nedosiahne plán refinancovania. Voľný cash flow bol v roku 2023 negatívny 1,1 miliardy EUR, oproti predchádzajúcemu obdobiu s negatívnymi 187 miliónmi EUR. Predstavitelia zatiaľ neposkytli výhľad na tento rok.

Držitelia dlhopisov sa zúčastnia dobrovoľného zmierovacieho konania, ktoré má zákonom stanovených štyri mesiace na dosiahnutie dohody a môže byť predĺžené o ďalší mesiac. Francúzska vláda je súčasťou rokovaní, ktoré sprostredkuje súdne ustanovená mediátorka Helene Bourbouloux.

Splatnosti dlhu organizácie majú vzrásť do roku 2025, pričom v novembri príde na splátku 500 miliónov EUR konvertibilných dlhopisov, v máji 2025 bude splatný dlhopis v hodnote 750 miliónov EUR a ďalších 2,4 miliardy EUR dlhu bude splatných aj budúci rok. Finančné výkazy za rok 2023 boli auditované a očakáva sa, že výsledná správa bude obsahovať časť o materiálnej neistote týkajúcej sa pokračovania podnikania.

Všetky finančné dlhy spoločnosti Atos sú nezabezpečené. V rámci reštrukturalizácie by spoločnosť mohla ponúknuť viac zabezpečenia veriteľom, ktorí sú ochotní poskytnúť nové finančné prostriedky. Firma neuviedla, či by reštrukturalizácia mohla zahŕňať odklady pre veriteľov alebo konverziu dlhu na kapitál.

Akcie Atos


Akcie firmy Microsoft za posledných 12 mesiacov klesli o -84,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 1,8 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 0,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 6,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 0,19 miliardy EUR.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMarec na akciových trhoch, rozširovanie trhovej rally mimo „Veľkej 7“
Ďalší článokAko správne investovať? Desať rád Rozumného investora
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno