Inflácia v eurozóne spomalila

V marci 2024 pokleslo medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne na 2,4 % z 2,6 % vo februári. Ekonómovia predpokladali, že miera inflácie v eurozóne sa v marci zníži na 2,5 %, čo je o niečo menej. Napriek tomu stále prekračuje cieľ Európskej centrálnej banky na úrovni 2 %. Medziročný rast jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín a energií, klesol v marci na 2,9 % z 3,1 % vo februári.

https://datawrapper.dwcdn.net/sestn/6/

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v eurozóne v marci zvýšili o 0,8 % (vo februári o 0,6 %), pričom jadrová inflácia stúpla o 1,1 %. Hlavné zložky inflácie v eurozóne v marci medziročne preukázali najväčší nárast v cenách služieb (o 4 %), nasledované potravinami, alkoholom a tabakom (o 2,7 %) a priemyselnými produktami bez energií (o 1,1 %). Ceny energií v marci poklesli o 1,8 %.

Európska centrálna banka (ECB) uvíta pokračujúce zmiernenie inflácie a bude na budúci týždeň diskutovať o čase začatia uvoľňovania menovej politiky. Predpokladá sa, že centrálna banka by mohla pristúpiť k zníženiu úrokových sadzieb v júni alebo júli.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokRozklad symbolu amerického úspechu General Electric
Ďalší článokMarec na akciových trhoch, rozširovanie trhovej rally mimo „Veľkej 7“
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno