More

  Japonská centrálna banka (BoJ) po 17 rokoch zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu a tým zrušila poslednú zápornú úrokovú sadzbu na svete. Ide o prvýkrát od roku 2007, kedy sa naposledy zvýšil úrok, a prvýkrát od roku 2016, kedy bola zavedená záporná úroková sadzba.

  Japonská centrálna banka (BoJ) po 17 rokoch zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu a tým zrušila poslednú zápornú úrokovú sadzbu na svete. Ide o prvýkrát od roku 2007, kedy sa naposledy zvýšil úrok, a prvýkrát od roku 2016, kedy bola zavedená záporná úroková sadzba.

  Japonská centrálna banka zvyšuje sadzby

  Po 17 rokoch Japonská centrálna banka (BoJ) zvýšila svoj kľúčový úrok, čím ukončila svoj doterajší program menových stimulov. Tento krok zahŕňal aj zrušenie poslednej zápornej úrokovej sadzby na svete a odstránenie niekoľkých nekonvenčných nástrojov. Ide o prvýkrát od roku 2007, kedy sa naposledy zvýšil úrok, a prvýkrát od roku 2016, kedy bola zavedená záporná úroková sadzba. Dôvodom na toto rozhodnutie bolo zvyšovanie inflácie v krajine, ako aj dohoda najväčších spoločností o zvýšení miezd o 5,28 %, čo je najvýraznejší nárast za viac ako tri desaťročia.

  BoJ tiež oznámila ukončenie politiky riadenia výnosovej krivky, ktorá doteraz udržiavala úrokové sadzby okolo nuly. Napriek očakávaniu trhu, že BoJ zavedie ešte prísnejšie opatrenia, banka naznačila, že zatiaľ bude zachovávať súčasný kurz menovej politiky. Tento krok môže byť sklamaním pre niektorých investorov, ktorí očakávali väčšiu agresivitu v oblasti úrokových sadzieb.

  Nikkei 225 nad 40 000 bodov

  Po tom, čo japonský akciový index Nikkei 225 prekonal svoje 35 ročné maximum, pred pár dňami prekonal psychologickú úroveň 40 000 bodov. Index včera vzrástol o 2 % a uzavrel obchodovanie na úrovni 40 109,23. K rastu pomohli najmä technologické akcie, na čele s firmou Advantest, ktorá vzrástla o 3,6 %. Nikkei sa v januári dostal späť na svoje maximá z roku 1989, keď sa investori z celého sveta hrnuli do najväčších japonských spoločností vzhľadom na zlepšenie výnosnosti pre akcionárov, slabší jen a rastúce zisky spoločností.

  Podpora Warrena Buffetta japonským obchodným domom vlani zvýšila dôveru na japonskom trhu a obavy o spomalenie v Číne priviedli mnohé fondy k presunu do Japonska. „Ak ste taký chytrý ako Warren Buffett, možno dva, trikrát za storočie dostanete takýto nápad,“ povedal vtedy už zosnulý Charlie Munger na margo investícií do Japonska. Ako kľúčový faktor uviedol prostredie nízkych úrokových sadzieb v Japonsku a povedal, že „úrokové sadzby v Japonsku boli 0,5 % ročne počas 10 rokov a tieto obchodné spoločnosti boli zakorenené staré spoločnosti.“

  Nikkei 225 je v súčasnosti na svojom vrchole na úrovni 40 003 bodu, čím prekonal rekord 38 957,44 bodu z 29. decembra 1989. Od začiatku roka vzrástol o +20,2 %.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie japonských spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.