Paneurópsky index STOXX 600 na maximách

Európsky index STOXX 600 pokračuje vo svojom deviatom týždni rastu po sebe, čo predstavuje najdlhšiu sériu rastu za posledných 12 rokov. Rast akciových trhov v Európe je výrazne koncentrovaný na niekoľko veľkých firiem, ako sú ASML, LVMH a Novo Nordisk, čo vyvoláva obavy o zdravie trhu. Rast v minulom týždni podporil optimizmus o vývoji ekonomiky a zníženie úrokových sadzieb.

Tento rok sa asi 40 až 50 % ziskov európskych akcií sústreďuje na niekoľko veľkých firiem, vrátane holandskej polovodičovej spoločnosti ASML, nemeckej softvérovej firmy SAP, francúzskej luxusnej skupiny LVMH a dánskeho farmaceutického giganta Novo Nordisk. Za posledný rok vzrástol index o +14,6 % a za posledný mesiac si pripísal +2,9 %. Investičné banky ako Citigroup a Goldman Sach zvyšujú cieľ pre európsky index na tento rok.

Citigroup na 540 bodov

Investičná banka Citigroup zvýšila svoj cieľ na tento rok pre index STOXX 600 o približne 6 % na 540 bodov z pôvodných 510 bodov. Ako hlavné dôvody analytici banky uvádzajú optimizmus ohľadom znižovania úrokových sadzieb FEDom a možné oslabenie amerického dolára. Cieľová úroveň pre paneurópsky benchmarkový index taktiež naznačuje takmer 6 % nárast oproti jeho uzavretiu v piatok.

FED v stredu ponechal úrokové sadzby nezmenené a trval na svojom vyhlásení o troch znižovaní úrokových sadzieb pre tento rok. Citigroup taktiež zvýšila svoj odhad ziskov pre európske akcie na rok 2024 z 3 % na 6 %, na základe očakávaného zlepšenia globálneho ekonomického rastu. Investičná banka očakáva oslabenie amerického dolára v druhom štvrťroku 2024. „Slabší dolár by mal podporiť európske akcie,“ dodal analytik banky.

Goldman Sachs na 540 bodov

Goldman Sachs taktiež zvýšil svoj cieľ na rok 2024 pre index STOXX 600 v Európe na 540 bodov z pôvodných 510 bodov, pričom uviedol možné zlepšenie ekonomického rastu a uvoľňovanie menovej politiky centrálnych bánk. „Lilia Peytavin, portfóliová strategička Goldman Sachs, uviedla: „Ak sa ekonomický rast miernym tempom zrýchli a centrálne banky sa v júni pustia do cyklu znižovania úrokových sadzieb, ako očakávajú naši ekonómovia, ocenenia sa ešte viac zvýšia.“

Hlavné centrálne banky, ako napríklad americký FED a Európska centrálna banka, naznačili možné zníženie úrokových sadzieb v júni. Nedávne údaje ukázali, že podnikateľská aktivita v eurozóne bola v marci tesne pred návratom k rastu, pričom prekonala očakávania, zatiaľ čo podnikateľská aktivita v USA zostala stabilná.

Goldman argumentoval, že za posledných šesť mesiacov vzrástli európske akcie o 12 %, a tento rast bol spôsobený zlepšením ocenenia namiesto rastu ziskov. STOXX 600 sa v súčasnosti obchoduje približne s 15-násobkom jeho P/E. Ukazovateľ P/E, alebo pomer ceny a zisku na akciu (Price-to-Earnings Ratio), je jeden z najčastejšie používaných ukazovateľov na hodnotenie akcií na burze. Index S&P 500 sa obchoduje za 26-násobkom jeho P/E. Nižší P/E pomer naznačuje atraktívnejšiu investičnú príležitosť.

Goldman však varoval, že rastúce ceny ropy môžu predstavovať dvojsečný meč pre jeho predpovede. Mohli by totiž oddialiť znižovanie úrokových sadzieb, ale tiež predstavujú „nádej na rast“ pre rast ziskov na akciu. Investičná banka v pondelok tiež zvýšila svoj cieľ na rok 2024 pre referenčný index FTSE 100 vo Veľkej Británii na 8 200 z pôvodných 7 900 bodov.

Euro Stoxx 600

Na rozdiel od indexu Euro Stoxx 50 sa je index Euro Stoxx 600 širší, keď zahŕňa 600 najväčších spoločností v Európe, pričom z indexu nie sú vylúčenie ani firmy z krajín mimo eurozóny, ako je Veľká Británia alebo Švajčiarsko. Index zahŕňa veľké (large-cap), stredné (mid-cap) a malé (small-cap) spoločnosti, čo umožňuje investorom získať expozíciu voči širšiemu spektru spoločností s rôznymi trhovými kapitalizáciami. Euro Stoxx 600 teda poskytuje komplexnejší pohľad na európske akciové trhy ako Euro Stoxx 50, zahŕňajúc širšiu geografickú a odvetvovú diverzifikáciu a zastúpenie spoločností rôznych veľkostí.

Titáni Wall Street, Citigroup a Goldman Sachs zvyšujú cieľ pre európsky index STOXX 600
Najznámejšie akciové indexy – Euro Stoxx 600
Titáni Wall Street, Citigroup a Goldman Sachs zvyšujú cieľ pre európsky index STOXX 600

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych európskych spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokUkazovateľ P/FCF a jeho využitie v investovaní
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno