Globálne dividendy s rekordným zápisom

Celosvetové firemné dividendy v roku 2023 pokorili historické maximum, keď medziročne vzrástli do výšky 1,66 bilióna USD, pričom rekordné dividendy bánk tvorili polovicu tejto hodnoty. Uvádza tak správa Global Dividend Index od správcu aktív Janus Henderson. Na základe tejto správy, 86 % uvedených spoločností zvýšilo dividendy alebo ich udržalo na rovnakej úrovni. V reporte sa tiež píše o prognóze vyplatených dividend na tento rok, pričom tie by mali opäť prekonať rekord a vzrásť na hodnotu 1,72 bilióna USD.

Najväčšími platcami dividend na svete v roku 2023 sa stali, najhodnotnejšia firma súčasnosti Microsoft, výrobca iPhonov Apple a americký ropný gigant Exxon Mobil. Hodnota vyplatených firemných dividend sa zvýšila z 1,57 bilióna USD v roku 2022, pričom skutočný rast, ktorý zohľadňuje pohyby mien, špeciálne dividendy a zmeny indexov, dosiahol 5 %. „Firemné hotovostné toky vo väčšine odvetví zostali silné a to poskytlo dostatok prostriedkov na dividendy a odkupy vlastných akcií, tkz. buy backy,“ povedal Ben Lofthouse, vedúci oddelenia dividendových príjmov v spoločnosti Janus Henderson.

Globálne firemné dividendy dosiahli v roku 2023 rekordných 1,66 bilióna USD

Ak Vás zaujímajú dividendové akcie, môžete pozrieť článok – 3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať v tvojom watchliste.

Podľa dát LSEG sa očakával ročný rast ziskov pre index S&P 500 vo štvrtom kvartály 2023 na úrovni 9 %. Vysoké úrokové sadzby zvýšili marže bánk a tie vyplácali akcionárom v minulom roku rekordných 220 miliárd USD, čo predstavuje nárast o 15 % oproti roku 2022 a pokračovanie oživenia po zmrazení výplat bankových dividend počas pandémie.

Aj keď rast bankových dividend bol výrazný, klesajúce dividendy v ťažobnom odvetví takmer úplne vyvažovali tento rast. Objemné zníženia dividend piatich významných spoločnosti ako ťažiarske firmy BHP a Rio Tinto, brazílsky Petrobras, Intel a AT&T, znížili skutočný rast globálnych dividend v roku 2023 o 2 %. „Okrem týchto dvoch odvetví (bankovníctvo a ťažba), ktoré mali nezvyčajne veľký vplyv, sme videli povzbudivý rast v odvetviach ako automobilový priemysel, verejný sektor, softvér, potravinárstvo a inžinierstvo, čo demonštruje dôležitosť diverzifikovaného portfólia,“ uvádza sa v správe.

Z geografického hľadiska bola Európa (okrem Veľkej Británie) kľúčovým hnacím motorom rastu, prispievajúc dve päťiny k celosvetovému nárastu. V Európe sa vyplatené dividendy zvýšili na 10,4 % na 300,7 miliardy USD. Japonsko tiež významne prispelo. Japonské akcie, poháňané oslabením jenu, ktoré zvyšuje exportné zisky, stúpajú. Napríklad akcie Hondy v tomto roku zatiaľ vzrástli o 58 %. Japonský akciový trh tak po 3 dekádach opäť žiari.

Zatiaľ čo Spojené štáty prispeli k najvýznamnejšiemu prírastku firemných dividend na svete vzhľadom na ich veľkosť, 5,1 % rast bol v súlade s celosvetovým priemerom. Dividendy v rozvíjajúcich sa trhoch zostali približne rovnaké, pričom Janus Henderson upozornil na výrazné zníženia v Brazílii a na nevýrazný rast v Číne. Celkovo 22 krajín zaznamenalo rekordnú hodnotu vyplatených dividend.

V tomto roku Janus Henderson očakáva ďalší 5 % rast firemných dividend na úrovni 1,72 bilióna USD. Aj keď sa rýchly rast bankových dividend pravdepodobne spomalí, rýchle poklesy v ťažobnom odvetví môžu byť tiež menej významné, dodal Lofthouse. „Ceny energií zostávajú stabilné, takže dividendy v oblasti ropy by mali byť dobre podporené, a veľké defenzívne odvetvia ako zdravotníctvo, potraviny a základné spotrebné tovary by mali pokračovať v stabilnom raste.“

Nedávno sme sa pozreli sme sa na to, čo znamená pojem dividendový kráľ, na aktuálny zoznam dividendových kráľov a na to či sa oplatí do nich investovať. Všetky informácie si môžete pozrieť v článku nižšie:

Sú dividendoví králi dobrá investícia?

Dividendoví králi a aristokrati sú medzi investormi, ktorý preferujú pravidelný príjem populárnou voľbou. Na trhu v súčasnosti kvôli obmedzenému počtu firiem, ktoré spĺňa podmienky pre klasifikáciu dividendových kráľov, neexistuje žiaden ETF fond, ktorý by sledoval výkonnosť tejto skupiny. Existuje ale ETF, ktorý kopíruje výkonnosť akciového indexu S&P 500 Dividend Aristocrats, pričom v tomto indexe sú zahrnutí všetci dividendoví aristokrati a teda aj králi.

Od polovice roku 2014, čiže za necelých 10 rokov, priniesol ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF svojim akcionárom výnos na úrovni 86,2 %. Výkonnosť dividendových aristokratov sme porovnali s výnosom kľúčového amerického benchmarku – indexom S&P 500 a s rôznymi dividendovými stratégiami. Index S&P 500 si za rovnaké obdobie pripísal 109,6 %, ETF zameraný na akcie s rýchlym rastom dividendy (iShares Core High Dividend ETF) o 93,6 % a ETF so zameraním na akcie s vysokým dividendovým výnosom (iShares Dividend Growth ETF) iba 45,9 %.
Ide však výhradne o kapitálový výnos, čiže zhodnotenie cien jednotlivých ETF alebo indexu S&P 500 na burze. Nepočíta sa tak s distribúciou dividendy, ktorá práve tvorí pri dividendových stratégiách významnú časť celkového výnosu. Pri započítaní výplat jednotlivých dividend sú výsledky výrazne vyrovnanejšie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Rôzne dividendové spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokIzraelský broker eToro zvažuje IPO
Ďalší článokEurópske zbrojárske akcie si v čase ozbrojených konfliktov užívajú zlaté časy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno