eToro s plánmi na IPO

Izraelská digitálna obchodná platforma eToro uvažuje o IPO v New Yorku s cieľovou hodnotou viac ako 3,5 miliardy USD. Platforma pre obchodovanie zvažuje počiatočnú verejnú ponuku v New Yorku alebo Londýne, informoval CEO firmy Yoni Assia. Pričom dodal, že uvedenie na americkom trhu by spoločnosti umožnilo prístup k širšiemu spektru investorov než prítomnosť na britskom trhu.

Assia povedal že „skúmajú správny čas“ pre vstup na burzu a očakávajú vyššiu hodnotu v porovnaní s posledným financovaním vo výške 3,5 miliardy USD. Spoločnosť získala 250 miliónov USD v roku 2023 od investorov, vrátane skupiny ION, SoftBank Vision Fund a ďalších. Správy o IPO nasledujú po tom, ako sa eToro a spoločnosť FinTech Acquisition dohodli vzájomne zrušiť svoju zmluvu o zlúčení prostredníctvom spoločnosti s účelom špeciálneho určenia (SPAC) v roku 2022, čím zrušili svoje plány na verejnú ponuku.

História spoločnosti

Firma je izraelská digitálna obchodná platforma, ktorá poskytuje služby online investovania a obchodovania s rôznymi finančnými nástrojmi, vrátane akcií, kryptomien, komodít, mien a ďalších aktív. Je známa predovšetkým svojou sociálnou obchodnou funkciou, ktorá umožňuje obchodníkom sledovať a kopírovať obchodné stratégie iných používateľov na platforme. Organizácia bola založená v roku 2007 a odvtedy sa stala jednou z populárnych možností pre maloobchodných investorov po celom svete.

História spoločnosti siaha až do roku 2007, kedy bola založená bratmi Yoni a Ronen Assiovcami a ich priateľom Davidom Ringom. Pôvodne sídliaca v Tel Avive v Izraeli, spoločnosť sa postupne rozrástla na globálnu obchodnú platformu s miliónmi aktívnych používateľov z celého sveta. V priebehu rokov firma uviedla na trh niekoľko inovatívnych funkcií, vrátane sociálneho obchodovania, ktoré umožňuje používateľom sledovať a kopírovať obchodné stratégie iných investičných expertov. Spoločnosť tiež aktívne rozširuje svoje ponuky a služby, aby vyhovela potrebám svojich klientov a prilákala nových investičných nadšencov.

Oživuje sa trh s IPO?

V posledných dvoch rokoch sme nevideli mnoho zaujímavých firiem, ktoré by prvýkrát ponúkli svoje akcie na burze. Ide o dôsledok ochladenia trhu s IPO, ktoré nastalo kvôli geopolitickým a makroekonomickým problémom spojeným s vojnami, vysokou infláciou, rastúcimi úrokovými sadzbami a spomaľovaním kľúčových ekonomík. Investori v týchto neideálnych podmienkach nechceli riskovať svoj kapitál a tak firmy svoje plánované vstupy na burzu vo väčšine prípadov odložili.

Po rekordnom roku 2021, v ktorom debutovalo na americkom trhu až 1 035 spoločností vrátane spoločností Rivian, Lucid, Coupang, Nu Holdings, SoFi alebo Grab, sa počet IPO v ďalšom roku prepadol na 181 a v roku 2023 na 154. Hodnota primárnej ponuky akcií v Spojených štátoch klesla z 134,9 miliárd USD na 7,8 miliardy USD v roku 2022. V minulom roku sa hodnota zvýšila na 23,7 miliardy USD.

Rok 2023 bol z hľadiska trhu IPO sklamaním nielen v USA, ale na celom svete, kde došlo k 968 debutom na akciových burzách, čo je pokles o 8 % v porovnaní s rokom 2022. Situáciu nezachránil ani veľký debut britskej polovodičovej spoločnosti ARM Holdings, rovnako ani IPO výrobcu obuvi Birkenstock, zdravotníckej spoločnosti Kenvue, ktorá sa oddelila od farmaceutického giganta Johnson&Johson, marketingovej platformy Klavyio, ani doručovacej firmy Instacart.

S výhľadom na postupné znižovanie úrokových sadzieb v tomto roku ako v USA, tak aj v Európe, by mohol počet firiem vstupujúcich na akciovú burzu opäť stúpať. Vicero kľúčových akciových indexov vrátane nemeckého DAX 40, amerických Dow Jones 30 a S&P 500 sa navyše už plne spamätalo z poklesov a prekonalo historické maximá. To naznačuje býčiu náladu investorov a to je presne to, čo firmy, ktoré chcú ponúknuť svoje akcie verejnosti, hľadajú. Poďme sa pozrieť teda na tie najočakávanejšie vstupy na burzu (IPO) v roku 2024.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článok3 čínske akcie, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
Ďalší článokGlobálne firemné dividendy dosiahli v roku 2023 rekordných 1,66 bilióna USD
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno