Nikkei najvyššie za 33 rokov

Vo svete investícií zatiaľ vedie roku 2023 nečakaný víťaz – japonské akcie. Hlavný japonský akciový index Nikkei 225 sa vyšplhal na najvyššiu úroveň za 33 rokov. Od začiatku roka si pripísal 21,5 % a len v máji viac ako 7 %. Pre porovnanie kľúčový americký index S&P 500 v tomto roku dosahuje len polovičnú výkonnosť so zhodnotením o 10 %.

Na Japonsko pritom mnohí investori zanevreli. Verejný dlh Japonska v pomere k HDP dosahuje 264 %, čo je najviac na svete. Ďalším rizikom krajiny vychádzajúceho slnka je demografická krivka. Ide o najstaršiu krajinu na svete z pohľadu veku obyvateľov. Až 28 % Japoncov je starších ako 65 rokov, pričom miera pôrodnosti je jedna z najnižších na svete. Podľa prognóz má počet obyvateľov Japonska klesnúť do roku 2056 pod 100 miliónov z dnešných 128 miliónov. 

Japonsko opäť v hľadáčiku investorov

Nie zrovna prívetivé podmienky. Napriek tomu si Japonsko opäť užíva vyššiu pozornosť investorov a to vďaka viacerým dôvodom. Jedným z nich je slabnúci japonský jen, voči ktorému americký dolár v priebehu roka posilnil o 7,3 %. Slabší jen pomáha japonským podnikom, ktoré sú exportne orientované. Zároveň si však investori všimli viaceré reformy v oblasti správy a riadenia tamojších firiem, čo bol v minulých rokoch ich tŕň v päte, najmä v porovnaní s pružnejšími americkými konkurentmi. Zvýšil sa dozor nad manažmentom a reštrukturalizovalo podnikanie pod dohľadom aktivistických fondov.

Ďalším dôvodom môže byť nižšia volatilita japonských aktív a ich nízke ocenenie vzhľadom na nízku, v skutočnosti zápornú základnú úrokovú sadzbu. Japonská centrálna banka na rozdiel od zvyšku takmer celého sveta pristúpiť k jej zvyšovaniu nemusela, pretože inflácia tam v apríli dosiahla iba 3,5 %. Japonské akcie sú atraktívne aj vďaka svojim vysokým dividendovým výnosom a rozpočtom na odkupy vlastných akcií.

V neposlednom rade sa o oživenie Japonska v očiach investorov postaral Warren Buffett. Veštec z Omahy v apríli zvýšil expozíciu investičného portfólia svojej spoločnosti Berkshire Hathaway voči japonským akciám, keď vložil kapitál do najväčších obchodných konglomerátov, ktoré prirovnal k vlastnej firme. Išlo o spoločnosti Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo, ktoré majú diverzifikované portfóliá s dlhodobými investíciami a so zameraním na hodnotu a peňažný tok.

„Len som si myslel, že sú to veľké spoločnosti. Boli to spoločnosti, ktorým som vo všeobecnosti rozumel, čo robia. Trochu podobné Berkshire v tom, že vlastnili veľa rôznych záujmov,“ vyjadril sa k svojim kúpam Buffett počas svojej aprílovej návštevy Japonska. „A obchodovali sa za cenu, ktorú som považoval za smiešnu, najmä cenu v porovnaní s úrokovými sadzbami, ktoré v tom čase prevládali.“

Týmto krokom zdôraznil atraktívne investičné príležitosti krajiny. Zahraniční investori do 5 dní obchodovania nasledovali kroky Buffetta a nakúpili japonské akcie za 7,8 miliardy USD. 

Príliv kapitálu

Prílev peňazí do japonských aktív trvá dodnes. Potvrdzuje to aj na burze obchodovaný fond Ishares MSCI Japan ETF, ktorý za posledný mesiac zaznamenal prílev 544 miliónov USD. Avšak Buffet nie je jediný, ktorého nadchli investičné príležitosti v Japonsku. Minulý mesiac sa Citadel, americký hedžový fond vedený investorom Kenom Griffinom, rozhodol znovu otvoriť kanceláriu v Tokiu, ktorú zatvoril po globálnej finančnej kríze. V máji zas Steve Cohen, ďalší miliardár a investor oznámil, že jeho hedžový fond Point72 Asset Management tento rok zvýši svojich zamestnancov v Japonsku. Svedčí to o rastúcom záujme o japonské finančné trhy.

Svoju úlohu vo vyššej popularite japonských akcií odohrala aj Čína. Obľúbený prístav peňazí investorov v posledných rokoch sa stal ešte riskantnejším. Spôsobilo to otázne smerovanie tamojšej politiky, pomalé ekonomické oživenie po pandémii, ale tiež napätie medzi Západom a Čínou. To vyústilo do viacerých exportných obmedzení do najľudnatejšej krajiny a do sťahovania produkcie západných firiem.

Z Číny tak sťahujú kapitál aj investori a viacerí ho zdá sa presunuli práve do Japonska. Investori však nesťahujú kapitál iba z Číny, ale aj z USA kvôli hroziacej sa recesii.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokZmeny na najvyšších pozíciách v Unilever a Nestlé počas boja s infláciou
Ďalší článokČína zvažuje nové stimuly pre technologické firmy kvôli slabému oživeniu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno