Spätné odkupy akcií

Spätné odkupy akcií v poslednom období vzrástli. Spoločnosti ako Meta, Disney a Uber všetky oznámili plány na odkup akcií počas tejto výsledkovej sezóny. Podľa údajov z Deutsche Bank k tomu pristupujú aj spoločnosti S&P 500, ktoré odkúpili v prvom týždni februára vlastné akcie v hodnote 63 miliárd USD, čo je najvyšší týždenný celkový odkup akcií od mája 2023.

Parag Thatte, riaditeľ stratégie amerického kapitálového trhu v Deutsche Bank, vysvetlil, že s nárastom ziskov sa často zvyšujú aj odkupy akcií. To sa deje preto, že s nárastom ziskov sa často zvyšuje voľný cash flow spoločností. Podniky najskôr využijú tieto peniaze na splatenie dlhu. Potom zostávajúce prostriedky sú často využité na vyplácanie dividend, zvýšenie kapitálových výdavkov na reinvestovanie do spoločnosti a prípadný odkup akcií.

Spätné odkupy akcií na vzostupe, alebo ako si udržať investorov
Zdroj: FinanceYahoo

Spätné odkupy akcií (alebo „buybacky„) spoločnosti využívajú ako alternatívnu formu voči dividendám na vrátenie hodnoty akcionárom. Ich cieľom zvyčajne býva stimulácia dopytu zo strany investorov, preukázanie viery manažmentu v budúcnosť podniku či využitie lacnej ceny akcií na trhu. Spätné odkupy akcií majú zvyčajne pozitívny efekt, pretože zvyšujú zisk na 1 akciu (po odkúpení sa totiž akcie sťahujú z obehu a zisk či iný ukazovateľ sa teda delí menším počtom akcií).

Keďže vďaka odkupom akcií je zisk na 1 akciu vyšší, pomer ceny akcie a zisku na akciu (P/E) je nižší a to tlačí na rast ceny. Oproti dividendám majú odkupy akcií výhodu v tom, že nepodliehajú zdaneniu. V súčasnosti čoraz viac firiem pristupuje k odkupom akcií, pričom aktuálne dosahujú rekordné hodnoty. Odkupy akcií znížia množstvo celkových akcií v obehu, čím zvyšujú podiel investorov v spoločnosti a ich podiel na prípadných dividendách. To je investormi vnímané pozitívne, avšak často to býva prvá vec, ktorá sa škrtne v horších časoch.

Návrat odkupov akcií tak môže byť vnímaný ako znak toho, že spoločnosti cítia, že sú v silnejšej pozícii ako počas posledných niekoľkých štvrťrokov, keď odkupy akcií zažili pokles. Finančný riaditeľ Uberu Prashanth Mahendra-Rajah popísal spustenie prvého programu odkupu akcií spoločnosti ako „prejav dôvery v silný finančný momentum spoločnosti„.

Podobne to vyjadril aj generálny riaditeľ Disney Bob Iger, keď diskutoval o tom, prečo jeho spoločnosť zvýšila dividendu a oznámila plány na odkup akcií, prvýkrát od roku 2018. „Naša súčasná pozícia je silnejšia a dôvera v našu cestu vpred nás už priviedla k vyplateniu dividendy našim akcionárom minulý mesiac. Ako pokračujeme v investovaní do našich rastových odvetví a udržiavame si silnú bilanciu, očakávame tiež, že v nasledujúcich rokoch budeme dávať prioritu výplatám dividend a odkupom akcií,“ povedal Iger.

Meta, materská spoločnosť Facebooku a Instagramu, ohlásila po silných výsledkoch 50 miliardový buyback a vydanie svojej prvej štvrťročnej dividendy. Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg sa snaží presvedčiť investorov, že jeho nákladné stávky v oblasti metaverse a umelej inteligencie sa vyplatia.

Odkupy akcií sú pozoruhodným posunom pre Meta, Disney a Uber, ktoré za posledný rok podstúpili zníženie počtu zamestnancov a teraz pôsobia sebavedomejšie, v porovnaní s obdobím kde podniky stáli na začiatku roku 2024. Aj keď spoločnosti stále zápasia s vyššími nákladmi na úrokoch a obáv z potenciálnej recesie, nárast odkupov akcií naznačuje, že predstavitelia jednotlivých organizácií si myslia, že sa finančne posúvajú dopredu.

Akvizície a fúzie

Existuje aj ďalší znak ako si udržať dôveru investorov. Akvizície a fúzie, ďalší spôsob, ako spoločnosti pracujú so svojim cash flow. Akvizícia sa vzťahuje na nákup jednej spoločnosti inou, kedy táto akvizičná firma prevádzkuje a kontroluje prevzatú spoločnosť. Tento proces môže byť uskutočnený buď nákupom väčšiny alebo všetkých akcií prevzatej spoločnosti.

Fúzia, na druhej strane, je proces, pri ktorom sa dve nezávislé spoločnosti rozhodnú spojiť sa a vytvoriť novú spoločnosť. V tomto prípade sa zvyčajne zlúčia akcionári oboch spoločností a majetky sa konsolidujú do jednej entity. Pre investorov môžu byť akvizície a fúzie atraktívne z niekoľkých dôvodov.

  1. Rast hodnoty akcií: Keď jedna spoločnosť prevezme druhú s cieľom rozšíriť svoje aktivity, môže to viesť k rastu hodnoty akcií pre obe spoločnosti.
  2. Diverzifikácia portfólia: Investor môže využiť akvizíciu alebo fúziu na diverzifikáciu svojho portfólia. Získanie akcií spoločnosti v inej oblasti alebo odvetví môže zmierniť riziko a poskytnúť prístup k novým trhom a príležitostiam.
  3. Zvýšenie dividend: Spoločnosti môžu využiť zlepšenú finančnú situáciu po akvizícii alebo fúzii na zvýšenie výplaty dividend svojim akcionárom.
  4. Zlepšená efektivita a konkurencieschopnosť: Akvizície a fúzie môžu viesť k zlepšeniu efektivity a konkurencieschopnosti spoločností prostredníctvom zdieľania zdrojov, technológií a know-how.

Celkový počet akvizícií a fúzií na začiatku roka vzrástol. Na čele je pritom Capital One s ponukou na kúpu spoločnosti Discover Financial Services na v hodnote 35 miliárd USD. Obchod by vytvoril šiestu najväčšiu banku v USA podľa aktív, ktorá by konkurovala súperom ako JPMorgan Chase a Citigroup.

Počet obchodov na začiatku roka vzrástol o 55 % oproti rovnakému obdobiu minulého roku. Hlavný globálny stratég spoločnosti Freedom Capital Markets Jay Woods nedávno povedal, že nárast obchodov je „staviteľom dôvery pre trhy„. Pričom doplnil, že „úrokové sadzby sa stabilizovali a dali spoločnostiam viac dôvery na uskutočňovanie obchodov,“ povedal Woods.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNovo Nordisk odhalil revolučnú pilulku na chudnutie
Ďalší článokGrab plánuje zdvojnásobiť rast a zameriava sa na umelú inteligenciu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno