Čas ozbrojených konfliktov

Ruské napadnutie Ukrajiny a následná vojna predstavuje najvážnejší svetový vojenský konflikt za posledné dekády. Táto udalosť zmenila v Európe „status quo“ a vidina mierovej a nekonfliktnej situácie sa rozplynula. Výsledkom je, že európske štáty začali zbrojiť a zvyšovať svoje výdavky na obranu. V októbri minulého roka palestínska teroristická organizácia Hamas napadla Izrael a vo svete vypukol ďalšia vojna, ktorá sa vedie v Pásme Gazy.

Z hľadiska Europánov ide o dva najsledovanejšie ozbrojené konflikty vo svete, ale v skutočnosti ich je viac a ešte o niečo viac je vážnych potenciálnych rozbušiek. Možné napadnutie Taiwanu Čínou, tieňová vojna medzi Izraelom a Iránom alebo náboženský spor moslimského sveta medzi Saudskou Arábiou a Iránom by mohli prerásť do veľmi vážnych dôsledkov.

Aj preto sa verejné výdavky na zbojenie globálne zvyšujú. Od roku 2020 rástli globálne výdavky na obranu ročným tempom 4,2 %, čo je zhruba štvornásobný nárast v porovnaní s úrovňou pred pandémiou. Zvýšené výdavky na obranu budú pravdepodobne pokračovať v dôsledku čoraz viac multipolárneho sveta. Najväčším importérom zbraní za roky 2019 až 2023 je India s 9,8 % podielom nasledovaná Saudskou Arábiou (8,4 %) a Katarom (7,6 %).

image 29
Zbrojárske akcie ťažia z vysokých výdavkov na obranu, zdroj obrázku: Statista

Zbrojárske akcie

Z rastúcich nákupov zbraní ťaží vojenský priemysel a zbrojárske spoločnosti. Najväčšou časťou sa na svetových dodávkach zbraní podieľajú firmy z USA (41,7 %), Európy (zhruba 30 %), Ruska (10,5 %) a Číny (5,8 %). Obranný priemysel sa v posledných rokoch tak opäť dostal do popredia a mnohé firmy vyrábajú na plné kapacity, dosahujú rekordné objednávky, príjmy i zisky.

image 30
Zbrojárske akcie ťažia z vysokých výdavkov na obranu, zdroj obrázku: Statista

Môžeme spomenúť tie najväčšie, resp. najhodnotnejšie zbojárske spoločnosti sveta Lockheed Martin, RTX (predtým známa ako Rayetheon Technologies), Northrop Grumman, General Dynamics alebo BAE Systems. Dobré výsledky ale hlasia aj európski výrobcovia zbraní.

Dôkazom dobrej výkonnosti sektoru je aj len v septembri 2023 spustený ETF fond Global X Defense Tech, ktorý si odvtedy pripísal výborných +28,1 %. Tým prekonáva index S&P 500 s 16,1 %, ale aj technologický Nasdaq Composite s 18 %.

Európske zbrojárske akcie a ich zlaté časy

Akcie talianskej zbrojárskej spoločnosti Leonardo si za posledných 12 mesiacov pripísali +87,5 % na 21,34 eur a obchodujú sa najvyššie od Dotcom bubliny v roku 2000. V dňoch pred inváziou na Ukrajinu 24. februára 2022 sa akcie obchodovali za približne 6,00 eur, čo značí nárast dokonca o +256 %.


Spoločnosť produkujúca mimo iného stíhačky M-346 a vrtuľníky AW139 tento týždeň uviedla, že nové objednávky by sa mali v roku 2028 zvýšiť na približne 22,6 miliardy eur zo 17,93 miliardy eur v roku 2023. Celkový objem objednávok za toto obdobie bude približne 105 miliárd eur. Tržby by mali sa mali do roku 2028 zvýšiť o 39 % z 15,3 na 21,3 miliardy eur a upravený zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) zdvojnásobiť na 2,5 miliardy eur. Ešte o niečo rýchlejšie by mal rásť voľný cash flow, konkrétne z 635 miliónov eur na 1,35 miliardy eur.

V rámci svojho úsilia o rast objednávok a ziskov až do roku 2028 predstavitelia podniku uviedli, že sa budú snažiť rozšíriť svoje spojenectvá o potenciálne akvizície v oblastiach s vysokou maržou. Zároveň dodali, že obrana už nie je záležitosťou jednotlivých krajín, ale medzinárodná záležitosť a otázka globálnej bezpečnosti. Leonardo už v súčasnosti vlastní 25 % podiel v MBDA, spoločnom podniku, ktorý vyrába rakety s francúzskym Airbusom a britskou BAE Systems. Plánuje tiež vytvoriť vesmírnu divíziu na konsolidáciu všetkých svojich aktivít, pričom už dnes zdieľa spoločný vesmírny podnik s francúzskym Thalesom.

Skupina uviedla, že kľúčovým cieľom jej plánu do roku 2028 je premeniť ju na globálneho technologického giganta v oblasti letectva a obrany, čo je cieľ, ktorý plánuje dosiahnuť znížením nákladov, racionalizáciou svojho produktového portfólia a využitím digitalizácie a umelej inteligencie. Spoločnosť odhaduje hrubé úspory vo výške 1,8 miliardy eur do roku 2028.

So silný rastom počíta už aj spomínaný francúzsky Thales. Výrobca striel krátkeho a stredného doletu, elektronických komponentov, dronov a raketových systémov vykázal za rok 2023 tržby vo výške 18,43 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 4,9 %. V tomto roku firma predpokladá rast tržieb o 4 až 6 % na 19,7 až 20,1 miliardy eur. Objednávky Thales sa zvýšili ku koncu roka o 11 % na 45,25 miliardy eur. Čistý zisk spoločnosti klesol o 9 % na 1,02 miliardy EUR, zatiaľ čo upravený čistý zisk, na ktorom Thales zakladá svoju dividendovú politiku, stúpol o 14 % na 1,77 miliardy EUR. Skupina uviedla, že jej podnikanie v oblasti obrany a bezpečnosti by malo naďalej ťažiť zo zvyšovania vojenských rozpočtov počas eskalujúceho geopolitického napätia.

Akcia Thales od ruskej invázie na Ukrajinu vzrástli na 138,35 eur z približne 83 eur, čo predstavuje zvýšenie o +66,7 %. Aktuálne sa obchodujú na historickom maxime.


Thales okrem firmy Leonardo spolupracuje tiež s spoločnosťami ako Airbus a Dassault Aviation na poskytovaní vybavenia ministerstvám obrany po celom svete. Thales zároveň kooperuje v spoločnom podniku s RTX na vzdušnom systéme velenia a riadenia aliancie NATO proti vzdušným a raketovým hrozbám.

Darí sa tiež najväčšiemu nemeckému zbrojárskemu koncernu Rheinmetall. Ten po silnom minulom roku chce výrazne zrýchliť svoj rast. Spoločnosť počas týždňa oznámila, že v roku 2024 plánuje dosiahnuť tržby v objeme 10 miliárd eur. Vlani Rheinmetall zvýšil tržby o 12 % na 7,1 miliardy eur a čistý zisk o 9 % na 600 miliónov eur. Na priaznivé obchodné vyhliadky poukazuje stav nevybavených objednávok, ktoré mali k 31. decembru 2023 hodnotu 38,3 miliardy eur, čo je viac ako kedykoľvek predtým v histórii Rheinmetallu.

Motorom rastu je prudký nárast dopytu po začatí ruskej vojny proti Ukrajine pred dvoma rokmi. Potrvá však určitý čas, kým sa tieto štátne projekty pretavia do konkrétnych dlhodobých kontraktov a finančných tokov, upozornila spoločnosť. Koncern vyrába tanky, delostreleckú techniku, systémy protivzdušnej obrany, vojenské nákladné vozidlá a muníciu. Okrem dopĺňania výzbroje a modernizácie armád NATO dodáva Rheinmetall aj vojenskú techniku pre Ukrajinu, pričom náklady platí nemecká vláda.

Akcie Rheinmetall si za posledný rok +71,6 % a v priebehu posledných a od vypuknutia vojny na Ukrajine až +432 %. V súčasnosti sa obchodujú na historicky najvyšších úrovniach.


Porovnanie akcií


Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokGlobálne firemné dividendy dosiahli v roku 2023 rekordných 1,66 bilióna USD
Ďalší článokSpotify testuje hudobné videá, vyzve YouTube?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno