Prepúšťanie v Big Tech
Technologické akcie, alebo ak chcete „BIG Tech spoločnosti“ ako Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia, tvoria v súčasnosti 29 % trhovej kapitalizácie indexu S&P 500. Tieto firmy dominovali akciovému trhu a jednou z hlavných faktorov boli inovácie v oblasti umelej inteligencie. Tieto inovácie pomohli spoločnostiam zefektívniť svoje procesy a prepustiť časť zamestnancov, s cieľom zvýšiť prevádzkové marže. Tento „rok efektívnosti“ sa možno bude opakovať. Nedávne prepúšťanie v spoločnostiach Google a Amazon signalizovalo, že firmy budú aj v roku 2024 znížiť počet pracovných miest. Túto tendenciu naznačujú aj obrovské investície do generatívnej umelej inteligencie.
Analytici a odborníci z odvetvia sa domnievajú, že prepúšťanie bude tento rok menšie a cielenejšie. Firma, ktorá súťaží v implementácii umelej inteligencie, pravdepodobne podnikne kroky na kompenzáciu miliárd amerických dolárov, ktoré investuje do technológie. Spoločnosť Alphabet minulý týždeň oznámila, že plánuje investovať do svojich „najväčších priorít“, pretože materská spoločnosť Google prepustila približne tisíc zamestnancov vo viacerých divíziách, vrátane jednotky za Pixel a Fitbit.
Amazon minulý týždeň prepustil niekoľko stoviek zamestnancov vo svojich streamovacích a štúdiových prevádzkach. Podľa správ z médií bolo tiež zrušených stovky pracovných miest v platforme Twitch na živé vysielanie a jednotke audiokníh Audible. Podľa sledovacej webovej stránky Layoffs technologické firmy v januári tohto roku prepustili celkovo okolo 7 500 zamestnancov. Trend pokračuje, pretože v decembri 2023 firmy prepustili takmer 7 200 zamestnancov.
Google aj Amazon agresívne investujú do svojho záväzku v oblasti umelej inteligencie. Google, ktorý sa snaží zaplniť medzeru za Microsoftom v pretekoch AI, minulý mesiac predstavil svoj dlho očakávaný model Gemini. Zatiaľ čo Amazon vyvíja model s kódovým označením „Olympus“, aby konkuroval modelu GPT-4 od výrobcu ChatGPT OpenAI.“
Napriek tomu sa očakáva, že celkový počet prepustených bude oveľa nižší v porovnaní s masívnymi škrtmi minulého roku, keďže výdavky na technológie sa zvyšujú v dôsledku stabilnejšej ekonomiky. Technologický sektor prepustil v roku 2023 celkovo 168 032 pracovných miest. Podľa správy spoločnosti Challenger zo začiatku tohto mesiaca to predstavovalo najvyšší počet prepúšťaní v rámci odvetví. Nižšie sú uvedené jednotlivé mesiace a počet prepustených zamestnancov v technologickom sektore.
Avšak analytička GlobalData Beatriz Valleová si nemyslí, že dôjde k podobnému zúčtovaniu. Minulý rok technologické firmy prepustili veľa zamestnancov ale mnoho z nich bolo vyhodených preto, pretože firmy najali ľudí počas pandémie, a dodala, že „AI prináša veľkú dynamiku, ale to znamená len to, že technologické spoločnosti zmenia svoje náborové priority.“
Niektoré technologické firmy ponúkajú vysoké platy za úlohy v oblasti umelej inteligencie. Minulý rok sa v správe uvádzalo, že zoznamovacia aplikácia Hinge od Match hľadala viceprezidenta AI so základným platom až 398 000 USD ročne a Amazon ponúkal plat vo výške 340 300 USD pre senior manažéra aplikovanej vedy a genAI. Očakáva sa, že tieto výdavky prehĺbia očakávania investorov týkajúce sa výnosov z genAI, ale podľa analytikov a odborníkov môže návratnosť trvať dlhšie. Z tohto boomu zatiaľ vyšli ako veľkí víťazi iba Microsoft a čipový gigant Nvidia
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové