Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože hneď niekoľko gigantov ohlási svoje kvartálne výsledky. Medzi nimi sú spoločnosti ako Microsoft, AMDNovo Nordisk, MetaAppleGoogle  či Qualcomm. V tomto článku sa pozrieme na výsledky technologického giganta – Apple.

Pri pohľade na výsledky spoločnosti Apple za prvý štvrťrok fiškálneho roku 2024 môžeme vidieť pozitívne trendy a robustnú výkonnosť. Spoločnosť dosiahla štvrťročné tržby vo výške 119,6 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o +2% a zvýšil čistý zisk o +13% na 33,9 miliárd USD. Tento nárast tržieb je poháňaný predajom iPhonov a rekordnými tržbami v oblasti Služieb. Pri podrobnejšom rozbore, kategoricky sa najlepšie darilo spomínanej kategórii iPhone s tržbami 69,7 miliárd USD, čo je medziročný nárast o +6% aj pri problematických dodávkach najnovšieho modelu iPhone 15. Hneď za tým kategória Služby dosiahla tržby 23,1 miliárd USD, čo predstavuje medziročný nárast o +11,3%. Mierny nárast zaznamenala kategória Macov s tržbami 7,78 miliárd USD s medziročný rastom +0,6%.

Naproti tomu, horší kvartál firma Appe zaznamenala v kategóriách iPad a Wearables, Home and Accessories. Kategória iPad dosiahla síce tržby vo výške 7 miliárd USD, ale oproti predchádzajúcemu obdobiu minulého fiškálneho roka 2023 ide o pokles až o -25%. Podobne je na tom aj kategória Wearables, Home and Accessories, kde síce firma dosiahla tržby 11,9 miliárd USD, ale tiež ide o medziročný pokles tržieb o -11,3%.

Apple trzby kategorie 1QFY2024

Najdôležitejšie novinky

Generálny riaditeľ Tim Cook v kartálnom reporte zdôraznil historické maximum nainštalovanej základne aktívnych zariadení, ktorá prekročila 2,2 miliardy. Tento údaj naznačuje silnú lojalitu zákazníkov a rozsiahlu penetráciu produktov Apple na celosvetovom trhu čo možno pripísať silnému ekosystému. S príchodom produktu Apple Vision Pro vyjadruje Apple záväzok k neustálemu inovačnému úsiliu, čo svedčí o ich snahách prispôsobiť sa meniacim sa potrebám zákazníkov.

Čo už v reporte nie je spomenuté, nový produkt je technologicky vyspelejší ako konkurenčné produkty, len jeho aktuálnym problémom je komplexnejšie využitie v praxi. Pri aktuálnom boome okolo umelej inteligencii je dobré pripomenúť, že produkty od Apple sú plné strojového učenia (machine learning), čo je kategória AI, vďaka čomu je v tejto oblasti jednoznačný líder. Čo určite treba firme Apple vytknúť tak doteraz pružne nereagoval na oblasť umelej inteligencie veľkých jazykových modelov (LLM), kde konkurent Microsoft vďaka investíciám do súkromnej spoločnosti OpenAI a následnej implementácii ChatGPT do svojich softvérových a cloudových služieb mu dáva značný náskok aj pred Google.

Možno zmeny nastanú tento rok 2024, kedy Apple plánuje investovať viac ako 4 miliardy dolárov do vývoja AI. Analytik Ming-Chi Kuo sa vyjadril, že Apple má agresívne investovať do rozmachu AI. Spoločnosť totiž pracuje na vlastnej vylepšenej umelej inteligencii fungujúcej na podobnej báze ako ChatGPT, s rozdielom že Apple ju mieni integrovať hlbšie do svojho softvéru, služieb a v neposlednom rade aj do Siri. Tá by sa mala dočkať zásadného prekopania, vylepšenia a v neposlednom rade aj zvýšenia celkovej užívateľskej kvality. Možno zmenu v oblasti AI Apple ohlási aj s príchodom nového iOS18, ktorý ma byť podľa Apple pre kategóriu iPhone najzásadnejšia od uvedenia staručkého iOS7. Spomínaný analytik tiež očakáva, že Apple v priebehu roka 2024 dá prednosť kúpe 20 000 nových serverov ako pred ich nájmom, ktoré majú byť poháňané pravdepodobne čipom od Nvidia. Zrejme netreba dodávať, že je to preto, lebo Apple chce mať garanciu zvýšenej bezpečnosti a ochrany súkromia. Špekuluje sa, že Apple by do budúcna mohol vyvinúť a nasadiť vlastné serverové čipy, ale táto klebeta nebola potvrdená, pretože ako je to už roky známe, firma Apple býva tajnostkárska a ona svoje novinky a produkty rovno svetu prezentuje. Tieto plány by mohli priniesť novinky a ďalšie zaujímavé kvartály tohto roka.

Akcie Apple

Akcie firmy Apple si za posledných 12 mesiacov pripísali výkonnosť približne +45 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 186,86 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 30,6 násobok zisku na akciu (P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,89 bilióna USD a patrí medzi najhodnotnejšie spoločnosti na svete.

Finančný riaditeľ Luca Maestri zdôraznil rekordný zisk na akciu vo výške 2,18 USD, čo predstavuje medziročný nárast o +16%. Okrem toho spoločnosť dosiahla vysoké prevádzkové cash flow vo výške takmer 40 miliárd USD, čo umožnilo vrátenie takmer 27 miliárd USD akcionárom prostredníctvom dividend a ďalších foriem kapitálových návratností.Rozhodnutie predstavenstva vyhlásiť hotovostnú dividendu vo výške 0,24 USD na akciu preukazuje dôveru vo finančnú stabilitu a dlhodobú výkonnosť spoločnosti.

Celkovo možno konštatovať, že Apple si udržiava pozíciu jedného z lídrov v technologickom odvetví a úspešne realizuje svoje strategické ciele, čo zahŕňa neustálu inováciu, posilnenie zákazníckej základne a dodržiavanie záväzkov voči akcionárom. S takýmito výsledkami sa zdá, že spoločnosť je dobre postavená na pokračovanie v dlhodobom raste a úspechu na trhu aj napriek aktuálnej chýbajúcej reakcii na súčasný trend v oblasti LLM umelej inteligencie.

Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokExponenciálny nárast zisku, výborný výhľad a prekonanie očakávaní, Amazon si pripisuje 7 %
Ďalší článokKomodity: Január 2024 na komoditných trhoch

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno