Akvizícia Amazon – iRobot zrušená

Akcie spoločnosti iRobot sa v pondelok dostali v pondelok 14-ročné minimum po tom, čo gigant elektronického obchodu Amazon zrušil plánovanú akvizíciu. Naopak, akcie Amazonu stúpli o +1,3 % v reakcii na túto správu. Amazon zaplatí poplatok za ukončenie dohody vo výške 94 miliónov USD. Okrem toho sa iRobot chystá znížiť počet pracovných miest a jeho generálny riaditeľ odchádza po tomto neúspechu.

Pred otvorením trhu Amazon a iRobot oznámili, že sa dohodli na ukončení dohody, ktorá bola prvýkrát ohlásená v auguste 2022. Obe spoločnosti zdôraznili, že vidia obmedzenú možnosť schválenia dohody regulačnými orgánmi v Európe, ktoré mali zámer transakciu zablokovať. Európski regulátori argumentovali, že kúpa iRobotu Amazonom by mohla negatívne ovplyvniť hospodársku súťaž na trhu s robotickými vysávačmi.

David Zapolsky, senior viceprezident a generálny poradca Amazonu, vyjadril sklamanie z tohto výsledku. Zdôraznil, že zrušenie tejto akvizície môže znemožniť rýchlejší vývoj a konkurencieschopné ceny pre spotrebiteľov. Voľba Európskej únie zablokovať túto dohodu bola kritizovaná, pretože môže spôsobiť, že spotrebitelia a hospodárska súťaž utrpia.

„Spoločnosti ako iRobot potrebujú fúzie a akvizície, ako táto, aby lepšie konkurovali na globálnom trhu, najmä so spoločnosťami z krajín, ktoré nepodliehajú rovnakým regulačným požiadavkám v rýchlo sa rozvíjajúcich technologických odvetviach, ako je robotika,“ zdôraznil David Zapolsky.

V USA sa tiež Federálna obchodná komisia pripravovala na zablokovanie tejto dohody, čo bolo potvrdené na základe informácií od agentúry Reuters. Akcie výrobcu robotických vysávačov nakoniec uzavreli pondelkový deň s poklesom o 8,8 % a dosiahli hodnotu 15,50 USD. Na začiatku obchodovania však akcie iRobot poklesli až o 18,8 % na hodnotu 13,80 USD. Teraz, keď iRobot pokračuje bez Amazonu, plánuje spoločnosť reštrukturalizáciu na zníženie nákladov a zefektívnenie svojich operácií. Plánuje prepustiť približne 350 zamestnancov, čo predstavuje 31 % svojej pracovnej sily.

Spoločnosť iRobot tiež oznámila zmenu vedenia, pričom Colin Angle odstúpil z funkcie predsedu a generálneho riaditeľa. Glen Weinstein, výkonný viceprezident a hlavný právny riaditeľ spoločnosti, bude pôsobiť ako dočasný generálny riaditeľ. Novým predsedom predstavenstva je Andrew Miller. Tieto kroky smerujú k zabezpečeniu stabilného rozvoja spoločnosti v budúcnosti.

Akcie iRobot


Akcie spoločnosti iRobot len za posledný mesiac padli o takmer -60 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 15,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 10,4 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru,
Predchádzajúci článokIndex S&P 500 na ATH, sú obavy z vysokej koncentrácie technologického sektora na mieste?
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno