Kvartálne výsledky

Naďalej sme svedkami výsledkovej sezóny, ktorá je v plnom prúde. Včera oznámila svoje štvrťročné výsledky najhodnotnejšia a druhá najziskovejšia spoločnosť sveta za rok 2022 Apple. Tá v poslednom štvrťroku zaznamenala vôbec prvý pokles tržieb po 4 rokoch. Firmu trápili naďalej problémy v dodávateľských reťazcoch, ale taktiež najviac spomedzi všetkých výrobcov doplatil na pokles predaja trhu osobných počítačov o 30 % práve Apple.

Ani tento fakt ale nebránil Warrenovi Buffetovi, jednému z najlepších investorov, aby zvyšoval svoj podiel v spoločnosti. Investori boli teda zvedaví s čím príde Apple vo svojom druhom fiškálnom kvartáli za rok 2023, ktorý sa skončil 1. apríla. Spoločnosť prekonala očakávania analytikov z hľadiska príjmov i ziskov. Akcie Apple si v rozšírenom obchodovaní pripisujú +2,49 % na 169,92 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 Apple zaznamenal tržby vo výške $94,8 MLD., čo predstavuje medziročný pokles o -2,5 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $92,6 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti sa znížil v porovnaní s minulým rokom o -5,5 % z $30,0 MLD. na $28,3 MLD. Prevádzková zisková marža sa zhoršila z 30,1 % na 29,9 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne znížil o -3,4 % z $25,0 MLD. na -$24,2 MLD., resp. z $1,52 na $1,52 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $1,43 na akciu.

„Sme radi, že môžeme ohlásiť historický rekord príjmov v oblasti služieb a marcový štvrťročný rekord pre príjmy iPhone napriek náročnému makroekonomickému prostrediu a že naša základňa aktívnych zariadení dosiahla historické maximum,“ povedal Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple. „Pokračujeme v dlhodobých investíciách a uchovávame si naše hodnoty, vrátane výrazného pokroku smerom k budovaniu uhlíkovo neutrálnych produktov a dodávateľských reťazcov do roku 2030.“

„Naša medziročná obchodná výkonnosť sa v porovnaní s decembrovým štvrťrokom zlepšila a vygenerovali sme silný prevádzkový cash flow vo výške 28,6 miliardy USD, pričom sme akcionárom počas štvrťroka vrátili viac ako 23 miliárd USD,“ povedal Luca Maestri, finančný riaditeľ spoločnosti Apple. „Vzhľadom na našu dôveru v budúcnosť spoločnosti Apple a hodnotu, ktorú vidíme v našich akciách, naše predstavenstvo schválilo dodatočných 90 miliárd dolárov na spätné odkúpenie akcií. Už jedenásty rok po sebe tiež zvyšujeme štvrťročnú dividendu.“

Najdôležitejšie novinky

Výsledky Apple prekonali odhady najmä vďaka spomínaným silným predajom iPhonov, ktoré dosiahli tržby 51,3 miliardy USD, pričom analytici rátali s 48,9 miliardami USD. Vedenie firmy dobrý predaj pripisuje aj vyššími číslami na indickom trhu, kde sa Apple snaží viac presadiť napr. aj tým, že tam otvoril svoju vôbec prvú kamennú prevádzku. Príjmy zo služieb, predaja doplnkov (slúchadlá, nabíjačky,…) a iPadov boli v podstate v súlade s očakávaniami Wall Street.

Napriek nízkym očakávaniam sklamal predaj Macov, ktoré vygenerovali tržby 7,1 miliardy USD, ale očakávalo sa až 7,7 miliardy USD. To svedčí skutočne o tom, že Apple trpí z poklesu trhu s predajom PC výrazne. To sa dalo očakávať na základe výsledkov Intelu a AMD, ktoré ohlásili výsledky nedávno a už tie značili výrazný prepad predaja elektroniky.

Okrem zverejnenia príjmov sa spoločnosť Apple pripravuje na usporiadanie svojej výročnej konferencie WWDC, na ktorej sa očakáva, že Apple predvedie svoju veľmi očakávanú náhlavnú súpravu AR/VR. Zariadenie, o ktorého existencii spoločnosť ešte musí potvrdiť, by mohlo Applu poskytnúť ďalší zdroj príjmov a postaviť firmu ako kľúčového hráča na stále vznikajúcom trhu. O nový zdroj príjmov sa firma snaží aj vstupom na trh BNPL.

Predstavenstvo spoločnosti Apple taktiež vyhlásilo hotovostnú dividendu vo výške 0,24 USD na akciu, čo predstavuje nárast o 4 %. Dividenda je splatná 18. mája 2023. Predstavenstvo tiež schválilo dodatočný program spätného odkúpenia akcií vo výške 90 miliárd USD.

Akcie Apple


Akcie Apple si od začiatku roku prilepšili o +27,8% a v rozšírenom obchodovaní dnes stúpajú na 169,92 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 28,2 násobok zisku na akciu (P/E); 27,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 21,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

AMD prekonalo očakávania, ale predaj čipov sa prepadol o 64 %
Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAMD prekonalo očakávania, ale predaj čipov sa prepadol o 64 %
Ďalší článokRivian stratil 93% hodnoty a ani tam jeho problémy nekončia
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno