Buffett znižuje podiely v Bankách

Spoločnosť miliardára Warrena Buffetta pridala na konci minulého roka ďalšiu značnú investíciu Apple. Zároveň zredukovala novú investíciu do výrobcu počítačových čipov Taiwan Semiconductor a dvoch dlhoročných podielov v bankách. Spoločnosť Berkshire Hathaway odhalila niekoľko zmien vo svojom portfóliu akcií v dokumentoch predložených Komisii pre cenné papiere a burzy. Mnohí investori pozorne sledujú kroky spoločnosti kvôli Buffettovým pozoruhodne úspešným investíciám v priebehu desaťročí.

Berkshire získalo takmer 21 miliónov ďalších akcií Apple počas posledných troch mesiacov minulého roka, a v súčastnosti drží 915,6 milióna akcií tejto spoločnosti. Buffett označil Apple za jedného zo štyroch gigantov, ktorí riadia výsledky Berkshire. Ďalšími hlavnými hnacími silami Berkshire sú spoločnosti, ktoré priamo vlastní, ako jeho poisťovacia jednotka, ktorá zahŕňa Geico, jeho energetickú spoločnosť, ktorá vlastní niekoľko veľkých verejných služieb, a železnicu BNSF.

V priebehu štvrťroka spoločnosť Berkshire znížila svoje investície do spoločností Taiwan Semiconductor, US Bancorp a Bank of New York Mellon. Len tri mesiace po odhalení 60 miliónového podielu vo výrobcovi čipov spoločnosť Berkshire znížila svoju investíciu Taiwan Semiconductor na 8,3 milióna akcií. Berkshire tiež drasticky znížila svoju investíciu US Bancorp z 52,5 milióna akcií na 6,7 milióna do konca minulého roka. Spoločnosť známeho miliardára opäť znížila svoju investíciu v Bank of New York Mellon a počas štvrťroka predala viac ako 37 miliónov akcií, aby jej zostalo len niečo vyše 25 miliónov akcií banky.

Štvrťročné reporty, ktoré Berkshire predložil v utorok, neobjasňujú, za ktoré investície je Buffett zodpovedný a ktoré urobili ďalší dvaja investiční manažéri spoločnosti, ale Buffett vo všeobecnosti spravuje všetky najväčšie investície Berkshire v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov. Pozrite si tie do akých spoločností investoval Geogre Soros s jeho Soros Fund Management a ďalší najrešpektovanejší investori súčasnosti.

Berkshire tiež pridal k jednej zo svojich menších investícií, ktorú prvýkrát odhalil pred tromi mesiacmi, Louisiana Pacific, aby získal kontrolu nad takmer 10 % podielom tohto výrobcu stavebných produktov. Počas štvrťroka Buffett pokračoval v zmenšovaní investície Berkshire do Activision Blizzard na 52,7 milióna akcií. Známy miliardár tiež znížil svoje investície do spoločností s potravinami ako Kroger a Ally Financial.

Buffettova najväčšia investícia za posledný rok do producenta ropy Occidental Petroleum zostala počas štvrťroka nezmenená. Berkshire vlastnila 194,4 milióna akcií Occidental a opčných listov na nákup ďalších 83,9 milióna akcií na konci roka. Berkshire v priebehu štvrťroka získal takmer 2 milióny ďalších akcií Chevronu, aby získal kontrolu nad 8,7 % podielu ropného giganta.

Jedna z najväčších zmien v portfóliu Berkshire sa neodráža v hláseniach SEC, pretože jej investícia do čínskeho výrobcu elektrických áut BYD sa drží na hongkonskej burze. Od augusta spoločnosť Berkshire predala 95 miliónov z 225 miliónov akcií BYD, ktoré kúpila späť v roku 2008. Okrem akcií vlastní Berkshire eklektický mix desiatok rôznych výrobných, maloobchodných a servisných podnikov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkciové portfolio Tomáša Vranku: Diverzifikácia na celý americký trh
Ďalší článokBurry tentokrát proti trhu nejde a vsádza na čínsku Alibabu a JD.com
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno