Rivian v problémoch

Investori už len málo veria v schopnosť spoločnosti Rivian, podporovanej Amazonom konkurovať na preplnenom trhu s elektrickými vozidlami. Trhová kapitalizácia, ktorá presiahla 150 miliárd dolárov, po úspešnom debute na verejnom obchodovaní koncom roka 2021, teraz predstavuje menej ako 12 miliárd dolárov po vymazaní 93 % akcií. Po problémoch so surovinami a logistickými nákladmi, ktoré spoločnosť rieši už od konca minulého roka, tak investori začínajú strácať trpezlivosť.

Rovnako ako iné startupy s elektrickým pohonom, aj Rivian postráda výhody úspor nákladov, ktoré pochádzajú z rozsiahlej výroby v čase, keď sa na trh agresívne tlačia staršie automobilky a znižovanie cien Tesla núti konkurentov, aby ich nasledovali. A získavanie kapitálu na financovanie tohto väčšieho rozsahu je čoraz ťažšie, pretože Federálny rezervný systém pokračuje v sprísňovaní menovej politiky.

„Trh momentálne nie je ochotný priradiť žiadnu hodnotu perspektívam rastu spoločnosti Rivian,“ povedala Ivana Delevska, investičná riaditeľka SPEAR. S hotovosťou a ekvivalentmi vo výške 11,6 miliardy dolárov a dlhom vo výške 1,6 miliardy dolárov spoločnosť „stále potrebuje investovať niekoľko miliárd dolárov, aby dokázala svoj obchodný model obhájiť,“ povedala.

Analytici z Wall Street sa začínajú vzďaľovať od svojich býčích pozícií. Minulý mesiac analytik RBC Capital Markets Tom Narayan znížil svoj rating vzhľadom na výkonnosť sektora z prekonanej výkonnosti, pričom uviedol slabnúce vyhliadky na ziskové marže. To nasledovalo po podobnom znížení ratingu Piper Sandler od Alexandra Pottera zo 14. apríla.

Projekcie tržieb za prvý štvrťrok podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg klesli od konca decembra o viac ako 25 %. Analytici teraz očakávajú tržby vo výške približne 650 miliónov dolárov, keď spoločnosť 9. mája informuje, čo je nárast z 95 miliónov dolárov v rovnakom období pred rokom.

Celkovo je ťažké predávať drahé elektrické pickupy alebo športové úžitkové vozidlá, ako sú tie, ktoré vyrába Rivian, najmä s rastúcimi úrokovými sadzbami, vďaka ktorým sú pôžičky na autá menej atraktívne. Pick-up R1T v súčasnosti začína na 73 000 USD v porovnaní s elektrickou verziou veľmi populárneho modelu F-150 od spoločnosti Ford, ktorá začína na približne 60 000 USD.

„Zdá sa, že investori si uvedomujú, že je to zatiaľ pravdepodobne okrajová značka, kým nedosiahnu vyššiu produkciu a lepšie marže z predaja,“ povedal Brian Mulberry, manažér portfólia klientov v Zacks Investment Management. Piper Sandler’s Potter odhaduje, že Rivian bude musieť získať viac ako 4 miliardy dolárov na financovanie rastu po roku 2025.

Rivian Akcie


Akcie Rivian od začiatku roka klesli o -26,1 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -58,3 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 12,81 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokApple ťahajú služby a mobilný predaj, spoločnosť ohlásila odkup akcií za 90 miliárd USD
Ďalší článokAkcie Carvana rastú o 50%, zadĺžený díler očakáva návrat k zisku
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno