Apple ako fintech

Americký výroba elektroniky stále viac diverzifikuje svoje podnikanie aj do iných oblastí. Málokto to vie, ale Apple generuje zhruba 4 miliardy USD prostredníctvom svojho reklamného biznisu. Najcennejšia spoločnosť sveta ale má aj svoj streamovací biznis (Apple TV+), plánuje vlastný elektormobil a má aj vlastné platobné možnosti v podobe Apple Pay. Práve v rámci Apple Pay firma oznámila dôležitú novinku.

Apple sa oficiálne púšťa na trh s platbami BNPL („Buy now, pay later“ – Kúp teraz, zaplať neskôr), predstavením svojej služby Apple Pay Later. Technologický gigant ohlásil práce na Apple Pay Later uz na podujatí WWDC určenom pre vývojárov v júni minulého roka. Služba umožní spotrebiteľom žiadať o pôžičky Apple Pay Later vo výške 50 až 1 000 USD na nákupy online alebo nákupy v aplikácii prostredníctvom ich iPhonov alebo iPadov.

Program bude zatiaľ dostupný iba pre náhodne vybraných používateľov, ktorí získajú prístup k predbežnej verzii Apple Pay Later v aplikácii Apple Wallet.

Pokiaľ ide o to, ako ľudia spravujú svoje financie, neexistuje žiadny univerzálny prístup. Mnoho ľudí hľadá flexibilné možnosti platby, a preto sme nadšení, že môžeme našim používateľom poskytnúť Apple Pay Later,“ uviedla Jennifer Bailey, viceprezidentka pre Apple Pay a Apple Wallet.

Apple BNPL možnosti

„Apple Pay Later bol navrhnutý s ohľadom na finančné zdravie našich používateľov, takže nemá žiadne poplatky ani úrok a možno ho používať a spravovať v rámci Apple Wallet, čo uľahčuje spotrebiteľom robiť informované a zodpovedné rozhodnutia o pôžičkách.“

Spotrebitelia, ktorí použijú Apple Pay Later, budú môcť svoje nákup rozdeliť do 4 platieb rozložených do 6 týždňov. V jednom príklade Apple zobrazuje nákup v hodnote 125 USD rozdelený do 4 platieb vo výške 31,27 USD počas 6-týždňového obdobia. Hoci neexistujú žiadne poplatky a úroky, používatelia budú musieť k vašej Apple Wallet pripojiť debetnú kartu, aby mohli použiť Apple Pay Later na splatenie svojich pôžičiek. A ak v čase splácania nemáte na svojom bankovom účte dostatok hotovosti, môže vám banka vyrubiť poplatok.

Prechod spoločnosti na trh BNPL je určený na ďalší rast jej podnikania v oblasti služieb. Druhý najväčší zdroj príjmov spoločnosti Apple, segment „služby“ dosiahol v roku 2022 tržby 78,1 miliardy dolárov z celkových 394,3 miliárd dolárov.

Trh BNPL

Táto správa nepotešila menšie firmy, ktoré sa špecializujú výhradne na BNPL možnosti. Jednou z nich je americká firma Affirm Maxa Levchina, spoluzakladateľa PayPalu, ktorej akcie po oznámení Apple klesli o 8 %. Hlavné výhody BNPL platieb vrátane možnosti rozložiť splátky za nákup tovaru alebo služby na rôzne časové obdobia bezúročne priťahujú nových zákazníkov. Očakáva sa, že trh BNPL by mal v nasledujúcich rokoch rýchlo rásť.

Trh BNPL - kúp teraz, zaplať neskôr
Očakávaný vývoj trhu BNPL

Podľa organizácie Grand View Research by mal trh BNPL medzi rokmi 2023 až 2030 rásť priemerným ročným tempom 24,3 %. To je aj dôvod, prečo BNPL služby integrujú všetky dôležité fintech spoločnosti. Okrem Affirmu sú ďalšími kľúčovými svetovými hráčmi na trhu švédska Klarna, PayPal, Sezzle, SplitIt a AfterPay, ktorý kúpila spoločnosť Square (dnes Block) za 24,5 miliardy eur. Odvetvie ale zároveň dnes čelí regulačnému vyšetrovaniu, čoho výsledkom by mohla byť nakoniec väčšina kontrola.

Akcie Apple


Akcie Apple si od začiatku roku pripísali +23,7 %, ale za posledných 12 mesiacov sú stále v poklese -10,1 %. Pri súčasnej cene 160,77 USD sa akcie firmy obchodujú za 27,3 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 26,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 20,0 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Apple je aktuálne 0,58 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokHerné štúdio Ubisoft avizuje návrat k silnej ziskovosti
Ďalší článokDuolingo expanduje mimo online vyučovanie, smer – hudba
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno