Čínske obmedzenia prehĺbili pokles

Spoločnosť Apple vo štvrtok oznámila svoj prvý štvrťročný pokles tržieb za takmer štyri roky po tom, čo obmedzenia v čínskych továrňach spôsobené pandémiou znížili predaj najnovšieho iPhonu. Tržby spoločnosti vo výške 117 miliárd dolárov za posledný štvrťrok predstavovali 5% pokles oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku, čo je väčší pokles, ako predpokladali analytici.

Ide o prvý medziročný pokles štvrťročných tržieb Apple od 2019, keď predaj klesol o 5 % v dôsledku spomalenia dopytu po iPhone a následkov obchodnej vojny s Čínou, ktorú viedol vtedajší prezident Donald Trump. Zisk Applu sa v uplynulom štvrťroku tiež znížil, aj keď spoločnosť zostala stálym pilierom prosperity. Zisk dosiahol 30 miliárd amerických dolárov alebo 1,88 USD na akciu, čo je o 13 menej ako v rovnakom období v predchádzajúcom roku. Tieto výsledky tiež nesplnili cieľ 1,94 USD za akciu stanovený analytikmi oslovenými spoločnosťou FactSet Research.

Investori reagovali na sklamanie tým, že vo štvrtkovom rozšírenom obchodovaní pôvodne znížili akcie Apple o takmer 5 %. Ale poznámky manažmentu počas konferenčného hovoru s analytikmi vzbudili nádej, že neuspokojivý výkon Apple mohol byť len melým zakopnutím, ktorý znížil pokles akcií spoločnosti na menej ako 1%. Zriedkavé zakopnutie spoločnosti Apple prišlo na pozadí obnoveného optimizmu investorov, pokiaľ ide o vyhliadky technológií na tento rok, čo v tomto roku pomohlo podnietiť 17% nárast kompozitného indexu Nasdaq v tomto sektore.

Teraz sa však zdá, že Wall Street pravdepodobne prehodnotí veci vo svetle najnovších výsledkov spoločnosti Apple a pretrvávajúcich obáv z možnej recesie v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb zameraných na potlačenie inflácie, uviedol analytik Investing Jesse Cohen. Keďže Google vo štvrtok zverejnil aj medziročný pokles predaja digitálnych reklám, spolu s neuspokojivým výkonom spoločnosti Apple, Cohen povedal, že je jasné, že existuje „niekoľko výziev, ktorým čelí technologický sektor uprostred súčasnej ekonomickej klímy spomaľujúceho sa rastu a zvýšenej inflácie“.

Napriek štvrťročnému poklesu jeho hodnoty Apple nesignalizoval žiadny úmysel uchýliť sa k hromadnému prepúšťaniu, čo je v ostrom kontraste s jeho kolegami v oblasti technológií. Priemyselní giganti Alphabet, Microsoft, Amazon a Meta Platoforms oznámili plány prepustiť spolu viac ako 50 000 zamestnancov, pretože sa prispôsobujú spomaleniu alebo poklesu príjmov spôsobeným zmenšujúcou sa závislosťou ľudí od digitálnej sféry, keď sa pandémia zmiernila. „Spravujeme to dlhodobo,“ povedal počas konferenčného hovoru analytikom generálny riaditeľ Apple Tim Cook. „Investujeme do inovácií a ľudí.“

Cook sa pokúsil pripraviť investorov na tvrdšie časy koncom októbra, keď varoval pred „stále zložitejšími ekonomickými podmienkami“, ktoré sa blížia k dovolenkovej sezóne. Potom, len o niekoľko dní neskôr, Apple varoval, že čínske pokusy zastaviť šírenie COVID ovplyvňujú jej výrobné linky a zabránia splneniu všetkého dopytu po prémiových modeloch iPhone 14 počas sviatkov.

To prispelo k 8-percentnému poklesu predaja iPhonov oproti predchádzajúcemu roku na 65,8 miliardy dolárov v poslednom štvrťroku. Cook naznačil, že problémy Apple s dodávkami sú už preč a ubezpečil analytikov, že „výroba je teraz späť tam, kde ju chceme mať“. Ďalším pozitívnym znamením je, že spoločnosť Apple tiež odhalila, že v súčasnosti má po prvýkrát aktívne viac ako 2 miliardy iPhonov, iPadov, Macov a ďalších zariadení. To pravdepodobne pomôže spoločnosti Apple predať viac digitálnych odberov a reklám, čo pomôže podporiť dlhodobý rast výnosov.

Akcie Apple


Akcie Apple od začiatku tohto roku stúpli o +20,6 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 150,82 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 24,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 22,1 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 18,4 násobok EV/EBITDA

Ďalšie štvrťročné výsledky z tejto kvartálnej sezóny:

Zuckerberg avizuje rok efektivity a ohlasuje buyback za 40 miliárd USD, akcie Meta stúpajú o 20 %
Výsledky spoločností LVMH a H&M ukázali, že luxus môže prečkať krízy lepšie
SAP plánuje predať podiel v Qualtrics a zrušiť 3 000 pracovných miest
Akcie Tesly stúpajú o 5% po prekonaní analytických očakávaní, Musk upokojuje investorov
Procter & Gamble stratí kvôli silnému USD a inflácii 3,7 miliardy USD (VIDEO)
Netflix pridáva výrazne viac predplatiteľov ako čakal, akcie rastú o 7 % (VIDEO)
Ďalšie výsledky možno nájsť v našich krátkych správach a sociálnych sieťach

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokPfizer v najhoršom mesiaci od roku 2020 stratil 40 miliárd USD svojej hodnoty
Ďalší článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Dobrý štart do nového roka
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno