Prvý ziskový rok pre Airbnb

Spoločnosť na zdieľanie ubytovaní so sídlom v San Franciscu očakáva tržby vo výške 1,75 miliardy až 1,82 miliardy USD za prvý štvrtok 2023, čím prekonla prognózu analytikov vo výške 1,68 miliardy USD. Manažment očakáva, že počet rezervovaných nocí a zážitkov porastie takmer rovnakým tempom 20 % ako v štvrtom kvartáli 2022.

Akcie Airbnb tento rok vzrástli o viac ako 57 %, čím prekonali svojich konkurentov v oblasti cestovania v podobe firiem Expedia a Booking , ktoré vzrástli o viac ako 32 % a 23 %. Akcie ďalšieho silného hráča na trhu TripAdvisor v stredu vzrástli o 8,6 % po priaznivej správe o výnosoch. To ilustruje, že dopyt po cestovaní zostáva v tomto roku zatiaľ odolný, pričom cestujúci si vo veľkej miere rezervujú zájazdy s väčším predstihom, uviedol finančný riaditeľ Dave Stephenson.

Airbnb uviedol, že v minulom roku dosiahol čistý zisk 1,9 miliardy USD, čo predstavuje vôbec prvý ziskový celý rok v histórií podniku. Tržby v poslednom štvrťroku 2022 vzrástli o 24 % na 1,9 miliardy dolárov, čím prekonali priemerný odhad analytikov 1,86 miliardy dolárov. Zisk na akciu bol 48 centov. Spoločnosť zaznamenala svoje najvyššie príjmy a najziskovejší štvrťrok v histórii v období od júla do septembra, poháňané zadržiavaným dopytom po cestovaní po dvoch rokoch obmedzení COVID-19.

abnb
Zdroj: Airbnb

Firma teraz začína vidieť niektoré z trendov, z ktorých ťaží, napríklad ľudia, ktorí si prenajímali veľké vidiecke domy na týždne alebo mesiace si naopak vyberajú kratšie pobyty vo veľkých mestách a viacerých medzinárodných destináciách. Vysoké ceny leteckých spoločností a potenciálne hroziace spomalenie ekonomiky tiež prispievajú k úvahám spotrebiteľov pri zvažovaní cesty. Zdá sa však, že cestovateľov to ešte neodrádza, keďže spoločnosť uviedla, že „dôvera spotrebiteľov k cestovaniu zostáva vysoká“.

Airbnb v reporte oznámilo 88,2 milióna nocí a zážitkov zarezervovaných za tri mesiace do 31. decembra, čo je 20% nárast oproti predchádzajúcemu roku, čo zaostáva za priemerným odhadom analytikov 90,1 milióna. Airbnb uviedol, že tento štvrťrok mal doteraz najvyšší počet aktívnych rezervujúcich, čo „ukázalo nadšenie hostí z cestovania cez Airbnb napriek vyvíjajúcej sa makroekonomickej neistote“. K platforme sa pripája aj viac hostiteľov.

Ak nezapočítame ponuky z Číny, spoločnosť ukončila minulý rok so 6,6 miliónmi aktívnych ponúk, čo je nárast o 900 000 v porovnaní s rokom 2021. Airbnb pracovalo na pridávaní ďalšej ponuky bývania, zavádzaní funkcií a nástrojov, ktoré uľahčujú novým hostiteľom zoznam ich ubytovacích zariadení.

Firma spolupracovala aj s prenajímateľmi veľkých bytov, ktorí svojim nájomníkom umožňujú prenajímať ich byty do podnájmu, a ktorí vďaka tomu získajú zníženie sumy z ďalšej rezervácie. „Myslím si, že toto je program, ktorý sa bude veľmi rozrastať,“ povedal na výzvu generálny riaditeľ Brian Chesky a dodal, že je to pre spoločnosť strategický krok rozvíjať vzťahy s niektorými z najväčších prenajímateľov v USA.

Dlhodobé pobyty alebo pobyty v trvaní 28 a viac dní tvorili vo 4. štvrťroku 21 % podiel, približne rovnako ako v minulom roku. Tento typ pobytov sa stal populárnym počas pandémie, pretože pracovníci našli novú flexibilitu pri práci na diaľku, pričom často vyhľadávali miesta v malých mestách a horách. Noci rezervované v mestských oblastiach s vysokou hustotou obyvateľstva, ktoré sú tradične najsilnejšou časťou podnikania Airbnb, vzrástli v štvrtom štvrťroku o 22 %. Airbnb tiež uviedol, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenal nárast cezhraničného cestovania do všetkých regiónov.

Akcie Airbnb


Akcie Airbnb, za posledných 12 mesiacov klesli o -25,38 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 137,01 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 48,93 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 28,19 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 33,1 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie štvrťročné výsledky z tejto kvartálnej sezóny:

Krok vedľa s Kanye Westom výjde Adidas veľmi draho, akcionárov už vyšiel
Medzinárodný obchod spomaľuje, hlási Maersk, ktorý očakáva štvornásobný pokles zisku
Zuckerberg avizuje rok efektivity a ohlasuje buyback za 40 miliárd USD, akcie Meta stúpajú o 20 %
Výsledky spoločností LVMH a H&M ukázali, že luxus môže prečkať krízy lepšie
SAP plánuje predať podiel v Qualtrics a zrušiť 3 000 pracovných miest
Akcie Tesly stúpajú o 5% po prekonaní analytických očakávaní, Musk upokojuje investorov
Procter & Gamble stratí kvôli silnému USD a inflácii 3,7 miliardy USD (VIDEO)
Netflix pridáva výrazne viac predplatiteľov ako čakal, akcie rastú o 7 % (VIDEO)
Ďalšie výsledky možno nájsť v našich krátkych správach a sociálnych sieťach

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokBurry tentokrát proti trhu nejde a vsádza na čínsku Alibabu a JD.com
Ďalší článokMeta spustí na Facebooku a Instagrame overenie za mesačný poplatok po vzore Twitteru
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno