Prepad akciových titulov

Európsky akciový index Stoxx Europe 600, ktorý je zložený z najväčších spoločností na „starom kontinente“ dnes klesá o -2,09 %, pričom trhy v Londýne, Frankfurte a Paríži sú taktiež pod tlakom. Zvoľnenie by nemalo prísť ani na americkom trhu v priebehu dnešného dňa, keďže futures na index S&P 500 klesá o ďalších -1,53 %. Prudký pokles je vyvolaný rastúcimi obavami, že inflácia podkopáva globálny hospodársky rast po tom, čo slabé štvrťročné výsledky spotrebiteľských firiem podčiarkli to, ako vyššie ceny zasiahli maloobchodné výdavky, ale aj náklady dodávateľského reťazca.

Problémy maloobchodníkov, Cisco aj Tencent

Americký maloobchodný predajca Target bol v stredu na čele poklesu, keď sa jeho akcie prepadli o -24,93 % na $161,61 po varovaní, že jeho ziskové marže sú pod tlakom. Jeho väčší rival Walmart vydal podobné varovanie v dôsledku čoho jeho akcie poklesli o -6,79 % na $122,43. Pre obe maloobchodné reťazce ide pritom o nahjhorší denný pokles akcií od roku 1987. Slabé čísla oboch spoločností stiahli so sebou aj akcie veľkoobchodu Cosco, ktoré včera klesli o -12,45 % na $429,40 a Amazonu, keď klesli o -7,16 % na $2 142,25. Značnú zasť trhovej hodnoty stratili aj akcie spotrebiteľských značiek Mondeléz a Procter & Gamble.

Technologická spoločnosť Cisco Systems, veľký producent sieťových zariadení, medzitým vykázala nižšie tržby aj zisky ako sa očakávalo a zároveň znížila svoj celoročný výhľad ziskov. Vedenie podniku informovalo, že slabé výsledky firmy sú zapríčinené pandémiou Covid v Číne a vojnou na Ukrajine. Akcie Cisco v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -12,76 % na $42,19.

Pádu sa nevyhol ani čínsky gigant Tencent, ktorý ohlásil svoj najpomalší rast tržieb v histórii. Internetová skupina zaznamenala v prvom štvrťroku pokles zisku o 51 % v dôsledku tvrdého regulačného zásahu Pekingu proti technologickému sektoru a vplyvu tvrdých obmedzení pandémie Covid-19 na spotrebiteľské výdavky.

Tieto informácie tak potvrdzujú našu úvahu o tom, čo nám ukazuje táto kvartálna sezóna.

Obavy z recesie

Pretrvávajúce problémy v dodávateľských reťazcoch a rastúce náklady firiem znižujú hospodársky rast a čoraz vyššia pravdepodobnosť sa pripisuje ekonomickej recesii. „Recesia nie je nevyhnutná, ale klienti sa neustále pýtajú, čo môžu očakávať od akcií v prípade recesie,“ povedal David Kostin, hlavný americký akciový stratég Goldman Sachs. Ten dodal, že investičná banka predpovedá pravdepodobnosť zhruba 1 ku 3, že recesia v USA nastane v najbližších 2 rokoch.

Ešte horší výhľad však poskytol stratég ďalšej investičnej banky JP Morgan Chase, ktorý očakáva, že akicové trhy v USA a v EÚ majú 70 % pravdepodobnosť blízkej recesie. Ide o dosiaľ najpemistickejší scenár s výnimkou predpovede Deutsche Bank. Tá je presvedčená o recesii už na ďalší rok.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článok10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať
Ďalší článokBlíži sa ďalšia veľká technologická akvizícia?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno