M. Burry a jeho druhý “Big Short” smeruje proti Tesle

Hrdina z filmu Big Short stávkuje na prepad akcií Tesly, ktoré považuje za nadhodnotené

0
183

Stávka proti Tesle

Michael Burry, investor, ktorý si získal slávu a veľké bohatstvo vďaka miliardovým stávkam proti hypotekárnym cenným papierom počas finančnej krízy z rokov 2007 až 2009 a taktiež vďaka filmu “The Big Short” opisujúcemu túto krízu a a pozoruhodnú investíciu, uzavrel ďalšiu veľkú stávku. Tentoraz proti spoločnosti Tesla Elona Muska.

K 31. marcu Burryho spoločnosť Scion Asset Management vlastnila 800 100 put opcií na akcie Tesla k 31. marcu. Tieto opcie dávajú firme Scion právo predávať akcie spoločnosti Tesla v neurčitý dátum v budúcnosti, čo znamená, že Burry očakáva výrazný pokles ceny akcií automobilovej spoločnosti.

Akcie Tesla

Akcie spoločnosti Tesla uzavreli 26. januára obchodný deň na historickom maxime $883,09, keď sa za obdobie jedného roka zvýšili o zhruba +700%. Do konca marca stratili štvrtinu svojej hodnoty a aktuálne sa nachádzajú v poklese o -39% od svojej maximálnej úrovne.


Stávka proti Tesle nie je prvou pre M.Burryho. Začiatkom decembra v tweete, uviedol, že jeho firma shortovala akcie výrobcu elektrických vozidiel. Manažér hedgeového fondu tiež v minulom roku počas problémy Tesly odporučil Muskovi predať na trhu nové akcie za účelom zvýšenia kapitálu.

Po tom čo sa akcie Tesla po akciovom výpredaji, ktorý sprevádzal príchod pandémie spamätali a stúpli na vysoké úrovne, Burry tieto úrovne označil za smiešne, čo možno označiť za súhlas s pomerne rozšíreným názorom, že akcie Tesla boli a stále sú mimoriadne nadhodnotené.

Sú akcie Tesly nadhodnotené?

Jeho názor je teda v priamom rozpore s manažérkou podniku Ark Invest, ktorý prevádzkuje agresívne, rastové etf fondy ARK, Cathie Wood. V jej fondoch majú akcie Tesly najväčší podiel a jej optimizmus ohľadom spoločnosti taktiež ilustruje vyhlásenie z marca, kedy sa vyjadrila, že akcie amerického výrobcu by mohli do roku 2025 dosiahnuť cenu $3000.

Pri takejto cene by bola Tesla najhodnotnejšou spoločnosťou sveta s trhovou hodnotou presahujúcou 3,2 miliardy dolárov. Pre porovnanie, aktuálne má Volkswagen trhové ocenenie 151 miliárd dolárov a tržby 222 miliárd eur, pričom Tesla trhové ocenenie 556 miliárd dolárov a tržby 31,5 miliardy dolárov.

Tesla zaznamenala v prvom štvrťroku rekordný zisk, vyhla sa nedostatku priemyselných čipov, ktorý sprevádza viacerých automobilových výrobcov a dokonca zarobila peniaze na investícií do Bitcoinu, avšak akcie spoločnosti následne poklesli, čo možno odôvodniť prehnaným očakávaniam niektorých investorov a akcionárov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Odpovedať

Prosím vyplňte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno